e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

bielawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2017, 20:15
x 1

e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: bielawa »

Hej,
wiem, że na pewno było.
Mam e3d v6 z trianglelabs + extruder titan. Całość działa direct.

Co jakiś czas (losowy rzekłbym) podczas druku (minimalna retrakcja poniżej 0,2-0,4mm, a nawet 0,1 już testowałem) z prędkością 100mm/s (cura) niezależnie od materiału (ABS różne temp 220-245, PLA - 190-220) głowica niejako się przytyka. Obstawiam coś w heatbreaku. Jak wyjmę filament, utnę końcówkę i włożę od nowa - to wszystko idzie od nowa.
Radełko - testowane prawie luźne, naciągnięte. Gdy się filament zatrzyma, to przekładnia skubie filament, aż nie przetnie go na 2 części.
Wentylator - chłodzi, seryjny wyjec.
Pasta łącząca heatbreak z coolerem - jest.
Rurka ptfe - jak nowa, zero zadziorów w środku, bialutka. Długość idealna - według poradnika - wystaje 16mm nad. Dłuższa by nie weszła.
Heatbreak - czysty, ale dla pewności go wcześniej wypaliłem i wybrałem wszystko co było w środku.
Dysza(e) - testowane 0,4 (używana), (0,8 - na niej się pojawił problem) i nówka 0,5.
Wszystko porządnie skręcone na gorąco.
Cura 4.6.1, drukarka na repetier sterowana za pomocą octoprinta.

Problem pojawił się jak zamknąłem drukarkę w szafie, ale jak dzisiaj tam wietrzyłem w czasie druku (wentylatorem) to nie było żadnej różnicy. Więc może przypadek.

Jak się wyjmie filament, to jest taka "baryłeczka" - minimalne zgrubienie. Testowałem w innych momentach i wyciągałem "z zaskoczenia" filament. Taka baryłka się zdarza, ale wtedy to idzie dalej.

Generalnie jest jeszcze 1 rzecz do której się wcześniej nie przyznałem. Problem zaczał się przy filamencie plastspaw, ale zakładam, że skoro wyczyściłem heatbreak - to nawet jeśli coś było - to nie ma już tego. Testowałem później filamenty colorfill oraz spectrum.

Proszę o porady. Przeczytałem dość sporo o e3d i różnych problemach, obejrzałem sporo filmików i u siebie wyeliminowałem chyba wszystkie możliwe powody "awarii".
bielawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2017, 20:15
x 1

Re: e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: bielawa »

Jeszcze tylko dodam - patrząc po wykresach temperatury extrudera w octolapse - to jest prawie cały czas jednostajny. W momencie usterki - temp skacze na chwile. Zapewne dlatego, że przestaje podawać filament i chwilowo się przegrzewa. Później znów jest jednostajny.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: Janek_Porzycz »

a moze za duza szybkosc retrakcji i za mocno dokrecona sruba w ekstruderze i mieli filament na radelku?
bielawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2017, 20:15
x 1

Re: e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: bielawa »

prędkość aktualnie była ustawiona 5mm/s. Z radełkiem to już chodziło prawie, że na luźno.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: nevix »

Pytanie podstawowe czy łącznik masz full metal czy z teflonem? Nigdzie nie doczytałem takiej informacji.
100mm/s to duża prędkość więc może warto by było wkręcić dyszą na pastę termo.
bielawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2017, 20:15
x 1

Re: e3d titan - czopowanie, zatykanie się wydruku

Post autor: bielawa »

Łącznik z teflonem. Drukowałem wcześniej pod 150mm/s I szlo ładnie.
Dysze na pastę termo? Hmmm mogę spróbować. Nie widziałem w sumie takich porad
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”