Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: Berg »

to zrób prosty test, skoro się już w to bawisz. wsadź termistor zamiast filamentu w okolice drugiego żeberka i zmierz jaka będzie różnica w zależności od tego jak zamontujesz wentylator.

PS1: w jednej drukarce zrobiłem chłodzenie radiatora na turbinie 5010. To dopiero ma efektywność. Można skręcić obroty i jest ciszej niż Noctua przy wystarczającym chłodzeniu.

PS2: jaką temperaturę ma silnik bez chłodzenia ?
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Wyniki: wychładzanie 250-150*C i temperatura wewnątrz coldendu blisko ostatniego(najbliżej hotendu) żeberka przy temperaturze 250*C:
-zaciąganie powietrza: 2:49 i 47*C
-nadmuch: 2:20 i 43*C
Także moja teoria jest nieprawdziwa, chociaż w przypadku tej konstrukcji wentylator jest odsunięty ok 2cm od coldendu.

Pomiar z pierwszego postu jest na innej konstrukcji, pewnie stąd taka temperatura za wentylatorem.

Silnika jeszcze nie mierzyłem ale "na rękę" to jest gorąco.
Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: Berg »

pytam, bo tak do 70C to się nie masz co przejmować za bardzo. 70C to tak organoleptycznie gorący.
Byle nie topił karetki.
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Radiator na silniku krokowym z tym dodatkowym nadmuchem z 1 postu jest tylko "ciepły w dotyku" więc narazie taka konstrukcja zostaje. Problem pojawił się z zaprojektowaniem nadmuchu na chłodzony wydruk. Użyłem konstrukcji DiiiCooler z Thingiverse ale nie polecam. Owszem dmucha kierunkowo w dół ale przy tym wychładza bardzo końcówkę dyszy: zaciąga też powietrze od góry wokół hotendu. Dziś spróbuje zrobić test nadmuchu Mistral 2.1a. Może ktoś coś poleci do E3D Volcano?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: Berg »

ja polecam nieustannie to samo, właśnie był (kolejny) wątek o tunelu :
viewtopic.php?f=5&t=6941&p=115708

też obserwacje mam takie, że chłodzenie ze wszystkich stron jest mniej skuteczne, niż z dwóch, ew. trzech.
adrian009
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Mistral bardzo do mnie przemawia. Poprzednio miałem coś podobnego tylko z przeciwnych stron i z dwoma wentylatorami osiowymi 4020 i było dobrze. Niestety tam powietrze "zderzało się" pod dyszą i jakaś część leciała na hotend. Poza tym rozmiarowo było to dość duże i w zasadzie żeby cokolwiek wyregulować jeśli chodzi o odległości wymagało drukowania nowej częsci trzymającej dwa wentylatory i kanały. Tu przy Mistralu będzie dość łatwo regulować wysokość(wentylator będzie przykręcony jedną śrubą przechodzącą przez pionowy "slot") i ew odległość od dyszy (podkładki między "slot" a wentylator)
Załączniki
mis.jpg
mis2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”