Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Cześć,
jako że pancake nema17 23mm od TL(max 1A, obecnie ustawiony na 750ma) bardzo się nagrzewa(z radiatorem) pomyślałem nad zaprojektowaniem nowego mocowania głowicy i reszty "gratów" do wózka MSA15S. Konfiguracja(wszystkie części od TL):
- extruder BMG
- silnik Nema17 23mm 1A
- hotend Volcano (Copper plated)
- coldend E3D
- wentylator Sunon 4020

Najciekwsze wydaje mi się umieszczenie wentylatora "za" coldendem i zasysanie powietrza przez żeberka + prowadnica powietrza która będzie nadmuchiwać na radiator silnika krokowego. Temperatura za hotendem z rozgrzaną do 240*C głowicą wynosi 48*C. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Projekt ze screena robiony na szybko. Do chłodzenia wydruku użyłbym wentylatora typu blower 5015
Załączniki
dd v5.png
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: Abys »

Radiator od silnika będzie dobrze chłodzony, ale może wystąpić problem z głowicą.
Takie zasysanie w porównaniu z przepływającym powietrzem jest zupełnie inne, odbije się to chłodzeniu i podejrzewam że nie wystarczy.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 10:46 przez Abys, łącznie zmieniany 1 raz.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: dragonn »

Coś tego typu mam u siebie. Z tą różnicą że nie mam dodatkowego radiatora na silniku i są dwa wentylatory w konfiguracji push-pull.
2020-11-08-104446_5760x1200_scrot.png
Dodatkowo wentylatory wyciągający to jest 3020 a nie 3010, tak że generalnie w głowicy panuje (teoretycznie) negatywne ciśnienie.
Z tego powodu dodany jest dodatkowy kanał:
2020-11-08-104833_5760x1200_scrot.png
Którym zaciągane jest dodatkowe powietrze, rozwiązanie podpatrzone z prusy.
JGFTW, emartinelli, Berg
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

@Abys: Staram się zminimalizować masę stąd pomysł na wykorzystanie jednego wentylatora. Zasysanie powietrza jest bardziej liniowe niż nadmuch z wentylatora osiowego stąd pomysł na taką konfigurację. Powietrze "dmuchane" nabiera "obrotów" od obracających się łopat wentylatora. Pewnie popełnię taki test i dam znać jak z temperaturą coldendu tylko muszę jeszcze zaopatrzyć się w laserowy termometr, może ktoś jakiś poleci od majfriendów?
@dragonn: możesz podesłać rysunek w rzucie 3D?
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: Holgin »

Przy masie całości Twojej głowicy nigdy w życiu nie zauważysz różnicy jak wywalisz jeden wentylator. Zacząłbym od pytania czy naprawdę potrzebujesz chłodzić ten silnik?
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Holgin pisze:Przy masie całości Twojej głowicy nigdy w życiu nie zauważysz różnicy jak wywalisz jeden wentylator. Zacząłbym od pytania czy naprawdę potrzebujesz chłodzić ten silnik?
Pewnie nie zauważę ale skoro i tak wentylator będzie to czemu by nie wykorzystać go do chłodzenia radiatora silnika krokowego? Już tak mam że lubię eksperymenty bo idą w parze z nauką :) Narazie zaopatrze się w termometr punktowy żeby mieć punkt odniesienia czyli obecne temperatury coldendu i nema17
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: dragonn »

adrian009 pisze: @dragonn: możesz podesłać rysunek w rzucie 3D?
https://cad.onshape.com/documents/908e6 ... 23e7f324d0
Możesz wyeksportować bez zakładania konta w jakim formacie chcesz :).
Jeśli chcesz minimalizować masę to czas iść w coś na Nema 14, jest trochę rozwiązań już.
adrian009, dziobu
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

dragonn pisze:
adrian009 pisze: @dragonn: możesz podesłać rysunek w rzucie 3D?
https://cad.onshape.com/documents/908e6 ... 23e7f324d0
Możesz wyeksportować bez zakładania konta w jakim formacie chcesz :).
Jeśli chcesz minimalizować masę to czas iść w coś na Nema 14, jest trochę rozwiązań już.
Dzięki! Może skorzystam z tych patentów:)
Widzę miejsce na dwa paski, czy to układ CoreXY? Wg projektu nie ma tam żadnego przełożenia typu 3:1, drukujesz z dyszą 0.4mm? Do jakich prędkości silnik daje rade?
Pancake już miałem stąd cheć wykorzystania. Bedę myslał nad DD do Sapphira i tam własnie widze Sherpe Mini:)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: dragonn »

Tak, to CoreXY. Tam jest przełożenie 1:16 :P, to jest ten projekt viewtopic.php?f=72&t=6181&p=112659&hili ... al#p103371
Do 15mm/s co jest wystarczające, dysze już testowałem od 0.25 do 0.6 i bez problem idzie.
adrian009
adrian009
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 17 wrz 2020, 13:20
Lokalizacja: Poznań
x 10

Re: Pomysł na chłodzenie coldendu i silnika extrudera 2w1

Post autor: adrian009 »

Dokończyłem pomysł z wentylatorem zaciągającym powietrze przez coldend i rezulataty na czujniku są świetne. Czujnik temperatury z multimetru, trzymany w różnych miejscach, między żeberkami, między coldendem a wentylatorem, za wentylatorem:
- głowica rozgrzana do 240
- max temp między 1 a 2 żeberkiem (najbliżej hotendu) max 38*C
- na samej górze max 32*C

Myślę że to właśnie kwestia charakterystyki wentylatorów osiowych: powietrze pchane nabiera rotacji i generalnie potrzebuje dystansu między obiektem chłodzącym żeby osiągnąć względny przepływ powietrza. W przypadku zaciągania powietrze dopiero nabiera kierunkowości. W skrócie: wentylatory osiowe na bliskich dystansach są wydajniejsze zasysając niż wypychając powietrze :)

Jeszcze spróbuje zrobić test wychładzania hotendu - czas w jakim temperatura spadnie np z 250 do 100. Ten sam wentylator tylko odwórcony, dmuchający na coldend
Załączniki
Clipboard01.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”