Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Nie rozumiem Angielskiego.

Widzę jzagaja że twoje doświadczenie jest ogromne, właśnie sie zastanawiałem jak się będzie zachowywał polipropylen w druku bo jest to dziwny materiał - duży skurcz a poza tym wydaje mi się że świeżo roztopiony materiał nie bardzo się chce lepić do tego zastygniętego, a przynajmniej to wiązanie nie jest takie solidne jak przy PLA czy PS. Ale to są odczucia z doświadczeń przemysłowych, nie drukowałem jeszcze z PS ani z PP.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Ultimaker używa kopolimerów PP-PE do druku. Mi się warstwy dobrze trzymały - to HIPS Synthos 552M był słabo zgrzany na otwartej komorze fotka poniżej. Możemy na spółkę zamówić Hostacom G2 U02 25kg za 4 eur netto albo zamówić minimalke PP+bawełna od Artplastpet.
1631916027332_image.png
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:. Możemy na spółkę zamówić Hostacom G2 U02 25kg za 4 eur netto albo zamówić minimalke PP+bawełna od Artplastpet.
Jak do końca roku odpalę swoją maszynę to będzie dobrze, liczę trochę na Twoje wsparcie :D , obecnie to nie potrzebuję granulatów a chytry plan jest taki że na testy to sobie garstkę z pracy przyniosę w kieszeni. Jeśli chodzi o PS to pracuję na nim od 15 lat zawodowo. Odmian tego polimeru jest setki jak nie tysiące, zależy jak na ten problem patrzeć ale tak w skrócie to Hips jest elastyczny i podobny trochę do PP- zwykle w kolorze mlecznobiałym, GPPS jest transparentny i kruchy ale dużo sztywniejszy i bardziej lepki, poza tym każdy materiał ma jeszcze specyfikację dot. współczynnika płynięcia co można rozumieć że po roztopieniu są rzadkie lub gęste, wszystkie można ze sobą mieszać do uzyskania wymaganych parametrów, jest jeszcze HIPS transparentny zwany potocznie SBS ale ten to już ma inne właściwości i bardzo szybko się degraduje jak zostaje go trochę na rozgrzanym ślimaku...
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:Wiem kto produkuje ślimak dla Unitruder.com ale właściciel nie odpowiada wiec projekt chyba upadł.
product-mainpro.png
A skąd wziąć takie grzałki??? Przystępując do konstruowania nietypowego ekstrudera szukałem wszędzie odpowiednich grzałek i jedyne jakie znalazłem najbardziej odpowiedmie to opaskowe grzałki na 230V o średnicy wewnętrznej 25mm i szerokości 25mm o mocy 80W i od tego zacząłem projektowanie. Czy te spiralne można gdzieś dostać czy to tylko na zamówienie i cena kosmiczna? To by mi znacznie odchudziło masę. czy można je samemu sobie "nawinąć" na cylinder?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Hips mlecznobiały ma piękną powierzchnię. GPPS który miałem miał zbyt niskie płynięcie. PETg Genius 72 kleił się do ślimaka. Grzałki spiralne (50$) możesz zamówić w Sinkoplex, Termik, Selfa. Opaskowe kosztują grosze ale wolno się nagrzewają. Najtaniej nawalić patronów reprapowych. Konstruktorzy drukarek 3D już rezygnują z patronów 24V na rzecz 230V. Akurat standard 6mm 24V/50W jest niefortunny - zbyt mało miejsca na drut. Można też samemu z drutu oporowego - masz dużą powierzchnię grzech nie spróbować. Obłożyć papierem mikowym i zrobić spiralkę a na to np Pyrojacket.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

50$ to przepaść w porównaniu do moich opaskowych za $4 za sztukę. A jest tam na ekstruderze u ciebie jakieś chłodzenie cylindra/stref grzejnych? Nie przegrzewa? Ja mam tylko sterownik jednokanałowy więc jak przegrzeje to nie mam czym wysterować wentylatorka.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Ciekawe jak by wyszlo pp z dodatkiem talku. Talk w postaci granulatu miesza sie z czystym granulatem pp. Powierzchnia robi sie bardziej aksamitna a detale nabierają sztywności i masy bo talk ma dużo wyższą gęstość.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

arbaql pisze:50$ to przepaść w porównaniu do moich opaskowych za $4 za sztukę. A jest tam na ekstruderze u ciebie jakieś chłodzenie cylindra/stref grzejnych? Nie przegrzewa? Ja mam tylko sterownik jednokanałowy więc jak przegrzeje to nie mam czym wysterować wentylatorka.
W Mahorze przegrzewa a w Lilly nie (radiator). Na moim video było PP z talkiem high flow. Jest super. Warping na zimnej jest a w ciepłej 65st nie pomaga, to samo włókna też nie pomagały ale MFI 5-8 może zbyt małe. Hostacom ma 3x większe płynięcie.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Czyli podsumowując im wyższe płynięcie tym mniejszy warping? Talk obniża płynięcie i powoduje dużo gwałtownieksze krzepnięcie jakby podwyższał temperaturę krzepnięcia. Może jednak talk się nie nadaje. To był taki luźny pomysł bo testujesz różne specyfiki. W każdym razie z tego co mi wiadomo to zdarzają się partie o MFI 12 i wiecej tylko trzeba pytać o "wtryskowe" a nie o "foliowe". PP lub PS nie talku.
No i zawsze można podnieść temp "dyszy" co podniesie płynięcie... Ale nie wiem czy to coś da. W zakładzie ustawiamy 220-240*C
Ten high flow to zawierał talk w każdej granulce czy to była mieszanka granulatów? Granulka PP jest jak ziarko pieprzu a czystego talku jak... gorczycy.
Jakieś granulaty barwiące na testy?
A tak w ogóle to jestem zazdrosny bo ty sobie testujesz a ja w proszku... :D
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Zastanawiam sie czy na oblepianie ślimaka (jak na Pet-g) nie pomogłoby azotowanie stali. Generalnie stosuje się tą technikę do kilkukrotnego wydłużenia żywotności ślimaków i cylindrów. Powstaje zupełnie inna powłoka ale pewności nie mam czy to coś da.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”