Extruder Dyzio - Dysza 5mm

jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 285
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Mam za mało danych. PP+talk miał MFI=24 i na zimnym stole było ok ale ekstruder Recycl3dprint zacinał każde tworzywo i odpuściłem - miałem już dość rozkręcania i oddalem go na testy do znanego polskiego producenta drukarek.

Potem jak próbowałem na Mahorze v4 ten sam PP oraz PP z drewnem i włóknem (niskie płyniecie) na ciepłym stole drukarki Dragon3D to warping odrywał kostkę 40x40mm od taśmy PP (chyba ze to nie była taśma pakowa PP gdyż na większości brak danych). Także na razie PP nie udało się okiełznać. Do plyt PP po zmatowieniu dobrze sie klei ale same plyty sie wyginaja i trzeba zrobci nowy stol.

Z innej strony ABS+ DD tez nie udaje sie drukowac mimo stolu 100 stopni i ABS juice wiec jezeli Terblend ABS+PA uda się to znaczy ze można z odpowiednim tworzywem. Terblend ma 3-4 wyższe płyniecie niż filamenty i plynie piękna struga.

Pet-g wymaga długiego ślimaka (l/d>=25) takiego jak twoj. Chris Rauwendaal pisal mi ze to samo z PP ("because of high melting point") ale z PP nie ma problemow. PETg Genius 72 oddalem na Politechnike Szczecinska i nie mam juz nic.

Mam granulaty barwiace na testy ale one wymagaja dluzszego slimaka. Na video ten rozowy infill to wlasnie barwnik (PP byl snieznobialy).
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Hmm zawsze poruszasz tyle zagadnień że nigdy nie udaje mi sie nawiązać do wsztstkich...
Taśme PP zrywało? Mam dostęp do folii PP 0.5- 0.9mm może nadała by się na podkład... Aczkolwiek jak dla mnie to PP powinno sie próbować w komorze drukować rozgrzanej do temperatury nieznacznie niższej od temp. mięknięcia i powoli schladzac żeby skurcz materiału nastąpił po zakończeniu druku jednocześnie na całym elemencie. Przypuszczam że próbowałeś z brimem i raftem na PP i nie pomogło?
Czemu za krótki do barwiących? Nierównimierny kolor? Jaki procent barwnika w stosunku do granulatu? I dlaczego mnie przy tym nie było i tego wszystkiego nie wdziałem? :D Pasjonujące!
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 285
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Folia 0,8 będzie się marszczyć próbowałem. Ewentualnie stół vacuum ale z grzaniem. Pakowa dobrze się trzyma. Zrobię więcej testów za jakiś czas jak usprawnie Mahora. Tak próbowałem brum i raft. Nierównomierny rozkład, 5-10%.

Zawsze można wydrukować 1-2 warstwy i tackerem przygwoździć.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Niskie płynięcie trzeba kompensować wyższą temperaturą przynajmniej na strefie tuż przed dyszą i dla PP to może być nawet 270-300*C Nawet gdy producent granulatu podaje 220. PP jest wredne i wiem że nawet niewyczuwalny przeciąg powietrza psuje cały proces produkcyjny właśnie ze względu na skurcz który jest tak silnym procesem i tak gwałtownym że nie zatrzyma się go taśmą ani płytą na stole. I niby wypełniacze redukują ten skurcz to z drugiej strony obniżają MFI i może trzeba je sztucznie podnosić temperaturą aż do punktu degradacji. Jestem przekonany że chwilowe przekroczenie temperatury degradacji nie powoduje natychmiastowego rozpadu wiązań. W każdym razie nie wiem czy tego próbowałeś ale ja bym spróbował. Tak samo jak dobranie indywidualnych proporcji PP+Talk nawet do 90% talku. Może trzebaby wtedy zmienić cały ślimak. Ślimaki do PP takie dedykowane mają rowki w cylindrze wzdłuż osi ślimaka na odcinku jakoś 1/10 cylindra (zwiększenie wydajności ekstrudera o nawet 70%) a w połowie ślimaka element maddocka (pisze z pamięci i może pomyliłem nazwe) który pomaga w homogenizacji przy zwiększonej wydajności. Ale nie wiem czy możliwe jest zaadoptowanie tego do ślimaków o tak małej średnicy. W kazdym razie i tak skoro twoje ekstrudery tłoczą, to w przypadku używania jednorodnych granulatów takie mieszacze na ślimaku nie mają sensu. Generalnie chciałbym pomóc ale chyba dopiero gdy zacze własne testy to zacznie to mieć sens, teraz to gdybanie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Ale nawiązując do własnego ostatniego posta to z mojego punktu widzenia konieczność używania monolitycznych granulatów bez możliwości ich miksowania w różnych proporcjach, domieszkowania dodatków, testowania własnych optymalnych składów i barwienia na dowolny kolor bo nie wychodzą z dyszy dostatecznie wymieszane spawia że nie stają się niczym lepszym od ekstruderów na filament. Chyba że producentowi zależy na wciśnięciu konsumentowi urządzenia do którego będzie musiał zakupić dedykowany granulat zawierający mieszaninę sprawdzonych składników w odpowiednich proporcjach... ale czym to go odróżni od filamentów? Tylko wydajnością i tańszym niż filament surowcem który w porównaniu do ceny urządzenia niekoniecznie się kalkuluje...
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 285
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Mahor i Recycl3Dprint te rowki nacinają na cylindrze. Nie próbowałem jeszcze tak wysokich temperatur z PP.

Recycl3Dprint zwiększa teraz kompresję na ślimaku i nieco wydłuża, namówiłem ich na grzałkę spiralna. Mają mi wysłać wkrótce próbkę.

Ciekawe jest podejście Arburg Freeformer z pompką piezo ale proces wolny bardziej żeby pokazać "ja potrafię".
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:Mahor i Recycl3Dprint te rowki nacinają na cylindrze. Nie próbowałem jeszcze tak wysokich temperatur z PP.

Recycl3Dprint zwiększa teraz kompresję na ślimaku i nieco wydłuża, namówiłem ich na grzałkę spiralna. Mają mi wysłać wkrótce próbkę.

Ciekawe jest podejście Arburg Freeformer z pompką piezo ale proces wolny bardziej żeby pokazać "ja potrafię".
Same rowki w cylindrze ekstrudera, choć zwiększają wydajność i poprawiają równomierność podawania surowca (a przy okazji zwiększają konieczność zastosowania większego silnika lub przełożenia przekładni z powodu znacznego wzrostu oporów) bez zastosowania elementu mieszającego powodują że materiał szybciej "przelatuje" przez ekstruder ale kompletnie uniemożliwiają jego homogenizację i wymieszanie a nawet całkowite rozpuszczenie.
Wiem że macie mnie dość ale będę się mądrzył i teoretyzował dalej.
Standardowe granulaty dostępne na rynku dostosowane są do stosowania w przemyśle w którym wydajności dochodzą do 2000kg/h, ale nawet przy założeniu że używamy ekstrudera o wydajności tylko 50kg/h a będzie to ekstruder o długości ślimaka ok 50 cm i średnicy cylindra 35mm to do wypełnienia takiego ślimaka potrzebujemy ok 200 gram granulatu. Do czego zmierzam - jeśli chcemy zabarwić granulat na tyle by po wy-formowaniu produkowanego detalu nie był on tylko "zabarwiony" a "wybarwiony" czyli żeby pigment był na tyle skondensowany że detal nie wychodzi półprzezroczysty tylko nieprzezroczysty oraz zależy nam by kolor był powtarzalny i jednolity to dodajemy do granulatu jakieś 2% barwnika w postaci innego granulatu barwiącego ( na odpowiednim nośniku) po czym fizycznie/mechanicznie mieszamy ze sobą te składniki by uzyskać możliwie równomierne rozmieszczenie barwnika w granulacie bazowym. I tak po wymieszaniu na każde losowe 1000 granulek surowca bazowego przypada losowe 20 granulek barwnika. Wracając do naszego ekstrudera który po uruchomieniu musi "wciągnąć" 200gram granulatu zanim z drugiej strony zobaczymy zabarwioną masę musimy pamiętać że te 200 gram granulatu to jakieś dajmy na to 2000 granulek wśród których z dużym prawdopodobieństwem było ok 40 granulek barwnika, a te po wymieszaniu w ekstruderze dały soczysty i jednolity kolor... Dla ekstrudera w który wchodzi 50 granulek szansa na trafienie się barwnika jest dużo mniejsza i przez to kolor będzie nierównomierny a nawet "raz będzie a raz nie". Więc albo stosowanie większej ilości barwnika ( które są zwykle koszmarnie drogie, o pogorszeniu jakości gotowego wyrobu nie wspomnę) albo większa pojemność/długość ekstrudera, albo solidny element mieszający, albo... zmniejszenie rozmiaru granulatu! To ostatnie nie byłoby takie głupie, gdyby granulat był chociaż (albo aż) 4-5x drobniejszy - jak ziarnka piasku. Co by to dało? Pozwoliło by na zmniejszenie średnicy ślimaka spokojnie do 8mm a co za tym idzie mógłby być jakby dłuższy (więcej zwojów przy tej samej co obecnie długości) byłoby miejsce na wciśnięcie elementu mieszającego a może nawet mimo to dało by się urwać trochę z jego masy, lepiej by się rozpuszczał i mieszał granulat. Czy ja jestem bardziej nienormalny czy bezczelny :oops: ? Chyba mnie poniosło, ale choć nikt mi nie uwierzy myślałem (i wymyśliłem) nad wykonaniem małego i koszmarnie hałaśliwego "rozdrabniacza" który pozwoliłby na ziszczenie tego irracjonalnego założenia.
patrzę
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 285
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Niestety mikrogranulat jest ekstra płatny. Mi na barwieniu nie zależy gdyż i tak muszę lakierować a granulaty częstą są czarne co klientom pasuje. PVB jest w postaci proszku. Można spytać Orlen czy nie robi poliolefin w proszku stara metoda. Może Police będą robić.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Cały czas zmierzam do tego że dopóki ekstrudery dedykowane do drukarek nie będą w stanie poprawnie zhomogenizować ze sobą własnej testowej mieszanki granulatów (a barwienie to tylko przykład ideowy bo najlepiej obrazuje problem) to ich użyteczność do robienia prototypów i idea szukania własnych optymalnych proporcji składu wsadu jest mizerna. Bo poszukiwanie mikrogranulatów to też nie jest rozwiązanie gdyż zawsze natrafisz na problem że chcesz przetestować jakiś dodatek a nie będzie dostępny w mniejszych granulkach. Z kolei proszek czyli materiał rozdrobniony do postaci mąki ma tendencję do zbrylania się i przestaje być sypki.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:Niestety mikrogranulat jest ekstra płatny. Mi na barwieniu nie zależy gdyż i tak muszę lakierować a granulaty częstą są czarne co klientom pasuje. PVB jest w postaci proszku. Można spytać Orlen czy nie robi poliolefin w proszku stara metoda. Może Police będą robić.
Nie zależy ci na barwieniu ale zależy ci na zwiększeniu sztywności tych największych modeli. Może się okazać że bez pomieszania ze sobą kilku granulatów nigdy nie uzyskasz efektu na którym ci zależało.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”