Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

Bardzo mnie interesuje jakie są maksymalne obroty ślimaka i przy jakiej wydajności, czy używał go ktoś do PLA i na jakich temperaturach, jak się spisuje retrakcja, czy nie występuje "gazowanie" materiału - czyli czy nie tłoczy z pęcherzykami powietrza.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:Jaki najmocniejszy silnik można zainstalować na RAMPS do ekstrudera żeby nie stosować przekładni? W ekstruderze mam Nema 17 z przekładnia 1:20 i chce ja pominąć żeby zwiększyć obroty.
dostępny jest u chińczyków silnik 42A08 i jest to największy spośród nema 17 jaki znalazłem, standardowe mają 0.42Nm bodajże, a ten ma 0,71Nm. tylko tak się zastanawiam że masz teraz 0,42x20=ponad 8Nm na wyjściu przekładni, a jak za bardzo zmniejszysz moment na rzecz obrotów to może się okazać że nie podoła oporom. Poza tym są inne ograniczenia. Ekstrudery przemysłowe jakie znam nie przekraczają 300obr ślimaka na minutę, a większość pracuje poniżej 100obr/min. Powyżej pewnej wartości przestają pobierać granulat, tarcie w strefie pobierania przekracza krytyczną wartość i ekstrudery się przegrzewają i zamiast wzrastać - wydajność drastycznie spada, inny problem to że przy dużych wydajnościach i krótkim ślimaku granulat nie zdąży się rozpuścić do końca i dostatecznie zhomogenizować i może zamiast jednolitej masy tłoczyć pastę z grudkami. Ten silnik mogę ci pożyczyć jeśli chcesz przetestować :D
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Jeżeli wziąć Mahora v4 (przekładnia 1:10) to problemem jest zacinanie silnika. Najczęstsza przyczyna jest zbyt wysoka temp zasypu i np PLA zaczyna się nadtapiać od ślimaka i zbrylać. Ponadto blok i grzałka jest dość mała (24V/70W). Nema17 w Recycl3Dprint.com daje rade (przekładnia 1:20) - większy blok i ślimak 12mm. Myślę ze Nema 17 powinna dać rade a można popatrzeć za bardziej wydajnymi coreless/BLDC czy DC.W Mahorze PLA 3D700 nieznacznie dostaje powietrze ale problemu nie ma. Na stepstickach musze ustawiać maks. możliwe napięcie żeby silnik nie klikał.Mój projekt ślimaka poniżej.
Clipboard01.jpg
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

[quote="jzagaja"] Najczęstsza przyczyna jest zbyt wysoka temp zasypu i np PLA zaczyna się nadtapiać od ślimaka i zbrylać. Ponadto blok i grzałka jest dość mała (24V/70W). [...] .Mój projekt ślimaka poniżej.

Dziękuje za info, ja u siebie robię sporo dłuższy ten ślimak i z jednej strony jest to kawał niepotrzebnej masy ale może za to nie będzie mi sklejać, bo na dłuższym odcinku ślimak może zdąży wystygnąć, poza tym przekładnie zastosuję 71:1 bo taką kupiłem. Ciężko mi było przewidzieć jaki moment będzie potrzebny do wygenerowania siły ścinającej tym bardziej że planuję używać nie tylko granulatu ale też pokombinować z przemiałami ze śmieci, których kształty będą nieregularne i często się zdarzy że ślimak będzie musiał "uciąć" duży kawałek surowca w strefie pobierania.

Ale skoro zrobiłeś projekt ślimaka to znaczy że masz wpływ na konstrukcję następnego modelu?
Ja poszedłem na łatwiznę, i uciąłem koszty - ślimak robię ze świdra do drewna jednozwojnego, a na odcinku w którym kończyło się wiertło i zbliżało mocowanie do wiertarki wyciąłem sobie ręcznie strefę sprężania. Wiem że to druciarstwo ale wyszło nadzwyczaj poprawnie jak na mój gust.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Mam pełny wpływ i też poszedłem na łatwiznę - zamówiłem zamiast zrobić z aluminium na ploterze. Na Michigan Technological University robią szlifierką kątową z wałka C45 i specjalnym przyrządem drukowanym na drukarce.Swego czasu zaprojektowałem ekstruder z wiertła ale nie miałem czasu zrobić. Schemat poniżej.

Video Recycl3dprint + Nema23:
https://youtu.be/6VqlI2UusMQ

Clipboard01.jpg
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

Wiem kto produkuje ślimak dla Unitruder.com ale właściciel nie odpowiada wiec projekt chyba upadł.
product-mainpro.png
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

:sorry: Jeszcze wczoraj myślałem że konstruuję coś nietypowego i unikalnego, a dziś kubeł zimnej wody i okazuje się że równolegle prace nad tego typu maszynami trwają na wszystkich frontach. W porównaniu do tych produktów to mój wydaje sie być wyciosany z kamienia. Już teraz widzę wiele błędów konstrukcyjnych w swoim projekcie i aż zaczynam się zastanawiać czy kontynuować dzieło, porzucić, czy zacząć jeszcze raz.... forumowiczom też się chyba nie podoba bo jakaś zmowa milczenia jak na razie w moim temacie.. :lol:
W każdym razie trzymam kciuki i ciesze się że mam się od kogo uczyć. W każdym razie jeśli chodzi o te mini ekstrudery. Zawodowo jestem związany z tymi pełnowymiarowymi-przemysłowymi i trochę się na nich znam, trudno jednak przewidzieć czy sprawdzone rozwiązania wielkoformatowe, dotyczące polepszenia wydajności, plastyfikacji, odgazowania da się zastosować do tych mini.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: Berg »

Tutaj wsadzone są dwa silniki NEMA23 pod spodem. Z prawej napędza prasę, ten z lewej ślimak ekstrudera.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=SZBZp_iFsYo
sq4nyy
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 19
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: arbaql »

jzagaja pisze:Mam pełny wpływ i też poszedłem na łatwiznę - zamówiłem zamiast zrobić z aluminium na ploterze. Na Michigan Technological University robią szlifierką kątową z wałka C45 i specjalnym przyrządem drukowanym na drukarce.Swego czasu zaprojektowałem ekstruder z wiertła ale nie miałem czasu zrobić. Schemat poniżej.

Video Recycl3dprint + Nema23:
https://youtu.be/6VqlI2UusMQ
ładnie daje, a to u ciebie, już wrzuciłeś nema 23??? Zasdroszcze, u mnie od pomysłu do realizacji mijają minimum 3 miesiące z powodu braku środków, czasu i jakiegokolwiek zaplecza maszynowego itd.. żebym chociaż miał własną tokareczkę ręczną, o frezarce nie wspomnę...

Berg pisze:Tutaj wsadzone są dwa silniki NEMA23 pod spodem.
no piękna wtryskareczka
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 22
Posty: 284
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Extruder Dyzio - Dysza 5mm

Post autor: jzagaja »

W przypadku braku parku maszynowego poczytaj to:

https://www.academia.edu/43540843/Open_ ... ufacturing
ładnie daje, a to u ciebie, już wrzuciłeś nema 23???
Tak - mogę obciążyć belkę Y do 7kg. MFI >20 tak się leje (polipropylen). Trzyma sie foli pakowej na zimnym stole:

https://youtu.be/073pJNubBNw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”