Łącznik o średnicy 1,8mm - zalety - wady ?

Mati
Posty: 188
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3, V-Core2
x 58

Re: Łącznik o średnicy 1,8mm - zalety - wady ?

Postautor: Mati » 22 gru 2020, 21:49

Glut, czyli końcówka filamentu powstała na skutek tego, że topiący się filament wypełnia całą przestrzeń dostępną w dyszy, a ta ma większą średnicę niż nominalne 1,75 filamentu.
glut.jpg

Widać o czym mówię na tym prymitywnym szkicu. Na czerwono stopiony filament, który wypełnił dyszę, na niebiesko filament jeszcze w swoich pierwotnych wymiarach.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Posty: 157
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 52

Re: Łącznik o średnicy 1,8mm - zalety - wady ?

Postautor: Stanley_B » 27 gru 2020, 23:43

Mati - w teorii tak, ale widziałem już różne kwiatki wyciągane z łącznika. Robi się glut w zależności od temperatury. Raz to będzie idealny stożek, innym razem ciągnące się nitki, albo kulka, która nie chciała za nic wyjść.

Jakiekolwiek zanieczyszczenie / nietolerancja średnicy też odbije się na pracy drutu filamentu i zwiększy opór przesuwu. Dziobu robił zresztą kiedyś porównanie różnych PTFE. Im mniejsza tolerancja, tym gorzej.
Podobnie jest z łącznikiem, tyle że metalowy.
Ale wiadomo - więcej można powiedzieć po testach. Teraz to se gdybamy.
tomekr
Posty: 189
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 28

Re: Łącznik o średnicy 1,8mm - zalety - wady ?

Postautor: tomekr » 13 sty 2021, 22:57

Mati pisze:Glut, czyli końcówka filamentu powstała na skutek tego, że topiący się filament wypełnia całą przestrzeń dostępną w dyszy, a ta ma większą średnicę niż nominalne 1,75 filamentu.
glut.jpg

Widać o czym mówię na tym prymitywnym szkicu. Na czerwono stopiony filament, który wypełnił dyszę, na niebiesko filament jeszcze w swoich pierwotnych wymiarach.

Dlaczego zakładasz, że w części rozgrzanej dyszy jest stopiony materiał, a w części nie? Oprócz części roboczej dyszy, cała jej reszta jest w bloku grzewczym razem z częścią przerywacza. Jaki masz hotend, "allmetal", czy z wkładką z cienkościennej rurki teflonowej, czy z bowdenem dopchniętym do samej dyszy? Nawiasem cienkościenna rurka teflonowa jest lepsza od bowdenu dopchniętego do dyszy bo ma większą przewodność cieplną (bo ciensza ścianka) i lepiej chłodzi filament w przerywaczu. Generalnie cała dysza jest wypełniona stopionym filamentem, dopiero w przerywaczu zmienia się stan skupienia filamentu.

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości