Co ile wymieniacie dysze?

Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: Igor »

Ważna sztuczka. Dysze wkręcać na smar ceramiczny (taki do świec) albo chociaż na silikonową pastę termoprzewodzącą (ta biała co z palców ciężko schodzi). Nie zapiecze się, łatwiej wykręcać i trudniej uszkodzić hotend/blok. Przydatne zarówno dla często wykręcających jak i tych co się nie chcą po dwóch latach zdziwić że im się zintegruje z blokiem.

Smaru oczywiście kropelka żeby filamentu nie ubrudzić. Miedziowany odpada - baza smaru się wytopi i zaniecsyści wszystko dokoła.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
gromki_86
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 26 kwie 2021, 08:35
x 8

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: gromki_86 »

A wymiana takiej dyszy jak wygląda? Po prostu ją się wykręca i wkręca nową, czy trzeba demontować cały hot end?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: morf »

gromki_86 pisze:A wymiana takiej dyszy jak wygląda? Po prostu ją się wykręca i wkręca nową, czy trzeba demontować cały hot end?
Use the force Luke
https://youtube.com/watch?v=txt6sxV6X88
Przykładowo
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: Stanley_B »

Igor pisze:Ważna sztuczka. Dysze wkręcać na smar ceramiczny (taki do świec) albo chociaż na silikonową pastę termoprzewodzącą (ta biała co z palców ciężko schodzi). Nie zapiecze się, łatwiej wykręcać i trudniej uszkodzić hotend/blok.
Smar ceramiczny powiadasz...
Jeszcze trochę, a napiszę do Elona Muska o poradę...

Ale od dzisiaj chyba tak zrobię, bo do tej pory miałem szczęście. Po podgrzaniu po prostu chwytałem blok kluczem, dyszę drugim i odkręcałem. Bez żadnej magii ani kosmicznych smarów. A silikonowa i tak utwardza się po ostrym grzaniu i nie wyciągniesz tak łatwo termistora z bloku.

Poza tym, co ma odkręcanie narzędziami do tzw. "uszkodzenia bloku"?
No chyba, że młotkiem...
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: Igor »

Czemu do Muska? Zostaw chłopa w spokoju. Smar ceramiczny albo masz w garażu albo w najbliższym motoryzacyjnym, od 15 lat w ofercie nawet na głebokiej wsi. Opakowanie 50g to hurtowa ilość na setki świec, śrub od kół, dysz w kuchenkach, gaźnikach i wszelkich innych miejsc które mogą się "zapiec", szczególnie para aluminium z innymi metalami.
Pasta silikonowa niech sobie zasycha ile jej się podoba, i tak ułatwi odkręcanie - łatwiej zerwać pastę niż "zapieczenie". Termistor w bloku to inna bajka - nie obrócisz go.

Raz wykręcałem dyszę z drukarki, po jakimś spaghetti z megablobem. E3d v6 nigdy nie odkręcany, po roku pracy i kilkunastu kg PET/PLA. W drukarce nie było szans tego zrobić bo dostęp kluczem do bloku kiepski, trzeba było rozebrać ekstruder. O ile termistor i grzałka wyszły bez pytania to dysza dopiero po chwyceniu bloku w imadełko (w szczękach miękkich oczywiście), rozgrzaniu i kulturalnym acz stanowczym przyłożeniu się do odkręcania kluczem 7mm. Gdybym próbował w drukarce, zwykłym kluczem płaskim gdzieś tam dostępny kawałek bloku chwycić, to przy momencie jakiego wymagała ta dysza, blok by się z klucza wyśliznął czy coś w tych klimatach i uszkodzenie gotowe.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: Stanley_B »

Czasem nie chce mi się pisać odpowiedzi. Bo to i tak trafia w beton.
tomekr
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: dale »

To nie pisz, co chciałeś udowodnić tym wpisem? Że jesteś gburem? No to ci się udało...

Bo ja nie rozumiem. Czy smar ceramiczny, zastosowany na gwint jest szkodliwy dla drukarki/wydruku?
Jeśli to komuś ma dać, choćby i komfort psychiczny, nich stosuje.

ps. jestem świadomy że rozszerzalność cieplna aluminium jest większa niż mosiądzu, więc działa na korzyść wymiany.
morf
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Co ile wymieniacie dysze?

Post autor: Jarewa »

Co prawda nie mam długo drukarki ale już trzy razy wymienialem dysze bo się bawiłem mosiadz/stal o ile za pierwszym razem producent złożył to był wyciek minimalny i uwaliło gwint filamentem który zrobił się czarny spaliło go albo utlenilo a po zdjęciach widać że sporo ludzi tak ma odkręcić było ciezko i wyczyścić gwint w bloku... Ale od tamtej pory skręcam na pastę silikonową i jest dużo czysciejszy gwint jak i lepiej się odkręca.... Fakt że silikon jest do 280stC a temperatura zapłonu ponad 300 mimo wszystko będę go nadal stosował..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”