Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 5
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Olson »

Doszedł dziś do mnie ekstruder NF sunrise od Mellow.

Dla nie wtajemniczonych:
Jest to coś w stylu titana aero z tym że na podwójnych zębatkach typu bmg , małym silniku z przełożeniem 5:1 tak jak sherpa mini i wadze ok 200g.

Pierwsze wrażenie po prostu wow, całość bardzo dobrze zapakowana, cały ekstruder jest frezowany, wszystkie krawędzie są fazowane, nigdzie nie było żadnych zadziorów, wszystkie powierzchnie nawet się błyszczą ;)
Coś nowego u chińczyków, opakowanie z informacjami o produkcie, nawet zafoliowane :O
Coś nowego u chińczyków, opakowanie z informacjami o produkcie, nawet zafoliowane :O
trzeba przyznać że dobrze zapakowane
trzeba przyznać że dobrze zapakowane
Zamawiałem wersję "gołą" bez bloku, bariery cieplnej, dyszy, grzałki i termistora ale w gratisie dostałem heatbreak z racji jednego z pierwszych zamówień.

W środku znajduje się złożony ekstruder, instrukcja złożenia ekstrudera , rurka ptfe którą docinamy i wkładamy pomiędzy heatbreak a prowadzenie filamentu, śruby do zamocowania ekstrudera do drukarki i 3 klucze imbusowe którymi możemy cały ekstruder rozłożyć.
instrukcja
instrukcja
Front
Front
tył
tył
bok, strona idlera
bok, strona idlera
bok, otwory i gwinty do mocowania do drukarki
bok, otwory i gwinty do mocowania do drukarki

Fajny "ficzer" który zrobiono w tym ekstruderze to szybkie zwolnienie docisku filamentu przez dźwignię która po pociągnięciu do góry powoduje odepchnięcie i zablokowanie zębatki dociskowej od napędowej. opuszczenie jej w dół powoduje dociśnięcie z powrotem docisku z taką samą siłą jak była gdyż nie odkręcamy pokrętła z sprężyną dociskową
docisk filamentu "włączony"
docisk filamentu "włączony"
docisk filamentu "włączony"
docisk filamentu "włączony"
docisk filamentu odciągnięty
docisk filamentu odciągnięty
docisk filamentu odciągnięty
docisk filamentu odciągnięty
Prowadzenie filamentu jest frezowane pod same zębatki więc powinno idealnie żreć nawet miękkie gumy.

W boju na razie nie testowane, może zrobię toolplate do corexy i stestuje na niej albo będzie czekać na bramówkę którą będę niedługo składał i do której został kupiony.
Załączniki
ważenie z blokiem od trianglelabs i dyszy e3d
ważenie z blokiem od trianglelabs i dyszy e3d
TDI-CAD, Janek_Porzycz, morf, JGFTW, konradsdev1, Elhape, Abys, dragonn, sagittario
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Janek_Porzycz »

Fajne! Szkoda ze nie woda :P
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Pjoter »

Hmm fajnie to wygląda. Może się skusze jak znajdę złotówki na zmarnowanie :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 5
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Olson »

No ja zastanawiałem się nad dragonem + sherpą do nowej drukarki , ale akurat to się pojawiło w przedsprzedaży i postanowiłem zaryzykować ;)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: panWiadr0 »

Janek_Porzycz pisze:Fajne! Szkoda ze nie woda :P
Na co komu woda...
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 5
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Olson »

No i ciekawość wygrała, postanowiłem go sprawdzić w boju ;)
Toolplate
Toolplate
Zaprojektowanie, wydruk i złożenie toolplate z podłączeniem do drukarki Łącznie zajęło ok 2.5h, jak widać nie ma chłodzenia wydruku.

No i jest to kolejne zdziwienie bo ekstruder daje ładnie radę.

Wydruk 200mm/s, dysza 0.4, warstwa 0.2, przepływ 16mm3/s, blok zwykły V6.
Asa DD natural 250st głowica 100st stół
Asa dd
Asa dd
Asa dd
Asa dd

Tpu f3d ten sam gcode co asa ale ręcznie zbita temp stołu do 70 st, prędkość 75%(czyli 150mm/s :D) i flow 140%
Tpu f3d
Tpu f3d
Wideo z wydruku tpu

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6TqenRdsNAE

Pierwszą wadę która może spowodować w późniejszym czasie jakieś problemy to jest to że przy dużym docisku sprężyny docisku, pin który odciąga docisk przy pomocy dźwigni quick release może wytrzeć część dźwigni o którą się zapiera.
W miejscu gdzie się pin opiera sie o dźwignie dałem trochę smaru. Może to coś da, bo jak się trochę pobawiłem na sucho dźwignią to zrobiło się małe wgłębienie :D
konradsdev1, Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 619
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Rozarh »

Hmm, jakby jeszcze miał przekładnię jak Orbiter to mógłby się kwalifikować do miana ideału ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 5
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Olson »

5:1 przy tym silniku jest idealne.
Przekładnia orbitera ma większą siłę przez przełożenie ale traci prędkość przez to. Do tego jest odrobinę cięższa(nie powiem dokładnie ile bo pozbyłem się orbitera :D)
Mam w delcie jako direct extruder sherpa mini gdzie jest ten sam silniik, przełożenie i zębatki bmg i drukuje bez żadnych problemów przy warstwie 0.3mm, ścieżce 0.6mm i 60mm/s .

Tutaj masz HextrudORT czyli znów ten sam silnik, przełożenie i zębatki bmg. Myślę że mówi samo za siebie w kwestii wydajności takiego setupu ;)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=h6iFtmFHm5M
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Berg »

Orbiter ma większe przełożenie ale też większe radełka. tak że jeszcze średnicę radełka trzeba wziąć by móc porównać jak się ma przełożenie orbitera do sherpy.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 5
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Mellow NF sunrise - ekstruder z hotendem ~200g. Unboxing i pierwsze wrażenia

Post autor: Olson »

Berg masz rację zapomniałem o tym fakcie. :good:
Dla zainteresowanych ​radełka z orbitera mają ~11.3mm, radełka z mellow ~7.3mm więc różnica jest ~1.5x
Z racji że orbiter ma przełożenie 7.5:1 a mellow 5:1 to różnica jest minimalna jeśli chodzi o ilość obrotów silnika na 1mm filamentu.
Wniosek mój jest taki że nf sunrise, sherpa mini i pochodne - mniejsza masa przekładni i zębatek prowadzących filament. Orbiter - lepszy chwyt filamentu (mniejsza szansa na mielenie filamentu) z racji większej średnicy radełek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”