Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

Witam
Mam taki problem z temperaturą głowicy w drukarce. Najpierw sprzęt się nagrzewa do powiedzmy 208, potem zaczyna się druk i pach... nagle 250 stopni i faluje. Trochę nagrałem na video, choć tu już się uspokoiło (UWAGA, głośne wideo):

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=PJGQ__sG_tw
Niedawno wrzuciłem oprogramowanie MEGA_S_TMC_BLT_10_v1.2.0-beta.3.hex - wydawało mi się że dotąd działało. Zmieniłem soft bo zmieniłem również sterowniczki silników krokowych i potrzebowałem wersji z odwróconym kierunkiem.
Czy takie cyrki mogą być spowodowane bugiem w oprogramowaniu marlina? Polecicie może jakąś wersję z bltouchem?
Jak coś mam jeszcze zapasowy hotend, ale to wygląda na jakiś problem z odczytem z termistora (?). Wczoraj wydruk po 5 godzinach (zostało 3 do końca) po prostu zatrzymał się, drukarka nie reagowąła na klikanie na wyświetlacz. Pewnie pomyślała że temperatura spadła za bardzo. Albo to moja wina że używam bety :)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: @GUTEK@ »

Kalibracja PID zrobiona ?
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

wcześniej nie, ale zrobiłem i nie poprawiło to sytuacji, wręcz chyba jest gorzej. Tutaj druk przerywa się na samym początku:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=MSDRHGzGKUQ
A tutaj temperatury świrują:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=THhekwlHCKI
po kolejnych 5 minutach druk również się przerwał. Mam wrażenie że stabilizuje się temperatura z czasem.
Dziwne to bo kalibracja wyszła ok, wykres kalibracji jest chyba ok:
pid.png
To by chyba znaczyło że nie jest uszkodzony termistor ani płyta główna.
Chyba software świruje i zmienie wersję na jakąś stabilną...
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

Spróbowałem jeszcze zrobić druk z Repetiera. Dalej dupa. Wydruk się zatrzymał. To chyba nie soft tylko termistor wariuje. Oto wykres temaperatury podczas drukowania modelu. Zobaczcie że widać sinusoidę w tym wykresie, ale z potężnymi zakłóceniami...
pid.png
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: TDI-CAD »

Sprawdź przewody grzałki i termistora. Dokręć gniazda przy płycie. Wklej termistor na silikon, dokręć grzałkę w głowicy. Zrób PID tuning.
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

PID tuning robiłem,
grzałkę i termistor dokręciłem (w sensie odkręciłem i przykręciłem bo był ok :)),
dodałem silikonu wysokotemperaturowego,
zmieniłem software na wcześniejszą wersję i dalej jest dziwnie

Jakby odczyt temperatury zależał... od ruchu osi...
Nagrałem filmik, nudny jak cholera ale może coś widać:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Ie0JITX8nso

Z drukarką dostałem zapasowy hotend, nie pamiętam czy z termistorem, ale jutro pewnie go wymienię. Może znajdę również jakiś termistor, ale od innej drukarki. Dla mnie jest to dziwna sprawa.
Rzeczywiście nie zaglądałem do płyty głównej, może tam jakoś hmm.. indukuje się w przewodzie termistora napięcie z przewodu silnikowego? Albo jakaś taka historia.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1571
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 345

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: Jarewa »

Zaklucenia to by wynik był poszarpany mocno.. A tu bardziej łagodnie. Jak dla mnie to wygląda że coś grzałka nie łączy lub uszkodzona..
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: @GUTEK@ »

Mierzyłeś czy zasilacz nie ma spadków napięcia ?
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

Jarewa pisze:Zaklucenia to by wynik był poszarpany mocno.. A tu bardziej łagodnie. Jak dla mnie to wygląda że coś grzałka nie łączy lub uszkodzona..
Kurcze chyba jednak nie, bo spadki są natychmiastowe, grzałka by lżej opadała. Coś jak błąd odczytu...?
@GUTEK@ pisze:Mierzyłeś czy zasilacz nie ma spadków napięcia ?
Nie mierzyłem, i może to dobry trop. Zasilacz niby praktycznie nowy jak i cała drukarka, ale kto wie. Mówisz jednak o spadkach w grzałce? Wtedy tak jak pisałem koledze wyżej: spadki są nienaturalne. Chyba że napięcie mikrokontrolera. Wtedy by przetwornik a/d mikrokontrolera miał wahania napięcia referencyjnego i źle odczytywał termistor. Ale płyta główna ma stabilizatory, więc chyba gadam bez sensu.

Wymieniłem hotend razem z grzałką i termistorem, złącza na karetce wydają się ok. Niestety problem wciąż wystąpił. Raz drukował ok, potem znów zaczął wahać. Zrobiłem znów PID tuning. Rozebrałem spód urządzenia, popatrzyłem na przewody, odseparowałem silnikowe i spiąłem razem, tak samo spiąłem przewody do grzałek na tyle ile się dało. Ogólnie w środku wszystko wydaje się być poprawnie.
Puściłem z repetiera i wygląda to ok na wykresie. Właśnie drukuję z karty SD i temperatura jest ok.

Ale wcale się nie cieszę bo problem nie występuje teraz, ale czycha na mnie i będę się teraz bał zostawiać sprzęt na dłuższe wydruki żeby nie poszły do śmieci :(

PS: wymieniałem wentylatory w drukarce na cichsze ale działają poprawnie. WYmieniłem też stepsticki na cichsze, może generują zakłócenia?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: @GUTEK@ »

Jeszcze był problem z kondensatorem na niektórych płytach Creality, też to powodowało skoki temperatury:
https://www.jozerworx.com/creality-cr-1 ... -tutorial/
https://support.th3dstudio.com/hc/guide ... re-repair/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”