Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1591
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 363

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: Jarewa »

mazaq1 pisze:
Jarewa pisze:Zaklucenia to by wynik był poszarpany mocno.. A tu bardziej łagodnie. Jak dla mnie to wygląda że coś grzałka nie łączy lub uszkodzona..
Kurcze chyba jednak nie
Na wykresie były by szpilki zmiany w ciągu us a u ciebie zmiany są lagodne..

Zasilenie to dobry trop bo jak gdzieś nie łączy spadki napięcia na grzałce rozkalibruja PID
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: dziobu »

Tak w skrócie, bo nigdzie wprost nie padło:
Tak wyglądają złe parametry PIDa:
w1.png
A tak uwalony czujnik, nie kontaktujące kable, zwarcia:
w2.png
Zakłócenia od silników by występowały tylko gdy te są zasilane (nie musi to być wydruk) zaś zakłócenia od zasilacza (*1) powinny być skorelowane z obciążeniem, czyli pasować do jakiegoś sterowania (grzałka, wentylatory, jakieś oświetlenie, itp).

(*1)
Zakładam że zasilacz sam z siebie nie sieje tak żeby coś zakłócać, to wpływało by to na więcej podzespołów.
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

niestety problem powrócił... dla ludzi, którym się nie chce czytać streszczę temat:
- usterka powstała bardzo niedługo po wymianie stepsticków na cichsze, ale chyba nie zaraz po (trudno powiedzieć teraz)
- modyfikacje jakie jeszcze robiłem to dodanie 3d toucha i wgranie marlina
- drukarka jest praktycznie nowa, ma 2-3 miesiące
- wymieniłem hotend razem z czujnikiem temperatury - nie ma poprawy
- sprawdziłem przewód z czujnika temperatury - wydaje się ok, ruszając kabel temperatura odczytana się nie zmienia
- drukując "zwarty" obiekt gdy hotend pracuje wolno bez wolnych przejazdów temperatura faluje, ale jest ok, gdy przedmiot ma jakieś przestrzenie do pokonania choćby 2 cm to na 99% w końcu druk sie przerwie ze względu na anomalie temperatury
- pid tuning robiłem wiele razy na wiele sposobów: z GCODE oraz z menu drukarki
- wahania temperatury w mojej ocenie są nierealistyczne bo w sekundę potrafi się zrobić np. 210 -> 240 -> 199 -> 212
- problem zarówno z drukowania z karty SD jak i z OctoPrint

Nie wiem czy anycubic ma jakieś gwarancje i jak się do tego ma modyfikacja firmware oraz elektroniki.
Uważam że płyta główna źle odczytuje wartość z termistora. Tak jakby ruch silników krokowych zakłócał te odczyty... Może wsadzę stare sterowniczki silników? Bardzo proszę o jakieś pomysły bo sprzęt drukuje małe rzeczy ale jest ogólnie bezużyteczny :(
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 1
Posty: 187
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: Elhape »

Miałem bardzo podobny problem u siebie i udało się go rozwiązać zmieniając wejście czujnika na płycie. W płycie mam 3 a wykorzystuje 2 więc łatwo było to zamienić. Nie mam pojęcia jaka płyta siedzi u Ciebie ale może też da się łatwo sprawdzić.
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: Anycubic Mega S - dziwne odczyty temperatury

Post autor: mazaq1 »

Dobra, mały update.
Problem był w okablowaniu, przejrzałem cały tor czujnik -> złącza -> płytka przy hotendzie -> gniazdo -> taśmy -> itd. docisnąłem co się dało, rozebrałem, złożyłem i chyba jest lepiej. Nie mam pojęcia o co chodziło. Może to być uszkodzenie przewodu albo choćby niedociśnięte złącze...
Ale na swoje usprawiedliwienie: to było ciężko wyczuć ponieważ odczyt temperatury był zawsze zbliżony do prawidłowego. Obserwowałem wykres i wiele razy szturchałem za kabelki tu i tam. Ani drgnął. Z resztą nie było zaników odczytu tylko jakieś spadki o 10-20 stopni.
Szampana jeszcze nie otwieram, ale wygląda to na razie dobrze...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”