Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: TDI-CAD »

Przetestowałem 3 rodzaje głowic 2 in 1. Konstrukcje można podzielić na 2 grupy. Głowice miksujące filamenty i nie miksujące. Cecha wspólna to 2 wejścia i jedna dysza.
Pierwszą grupę musiałem odrzucić z uwagi na praktycznie brak możliwości ustawienia retrakcji.
Sprawdziłem tu głowicę od Geeetech.
2in1 geeetech.png
Konstrukcja z bardzo dużą komorą miksującą. Dodatkowo na końcach łączników umieszczone mikro sitka. Na europejskich filamentach blokuje się od razu. Jak by nasze były zbyt gęste.
Następna była głowica miksująca filament w dyszy.
2in1 bigtreetech.png
I tu było trochę lepiej, tylko nie do końca. Filament wciąż miał tendencje do blokowania. Głównie z powodu słabej jakości wykonania przejścia pomiędzy blokiem grzejnym a łącznikiem. Otwory wykonane pod kątem z ostrymi krawędziami. Dodatkowo brak możliwości wymiany dyszy (zintegrowana z blokiem) spowodowało, że porzuciłem prace z tym typem głowicy.
Pozostała głowica 2 in 1 nie miksująca.
2in1 bigtreetech Y.png
Tu aby zmienić filament należy retrakcją wycofać go na taką odległość aby drugi kolor mógł się wcisnąć na jego miejsce. Coś w rodzaju połączenia Y.
Takie rozwiązanie wydaje się być najmniej kłopotliwe. Jednak i tak napotkałem na problem związany z ciągnącym się filamencie podczas zmiany. Widać to na zdjęciu. Wycofanie filamentu nawet o 30mm powoduje pozostawienie wcale nie takiej cienkiej pozostałości. W tak przytkane miejsce drugi filament nie może się wcisnąć.
20210815_135650.jpg
Teraz już nie wiem, możne macie jakieś pomysły?
Berg, Kopytko, S3b, dziobu, PrzemoS
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: Berg »

Może trzeba obniżyć temperaturę przed wycofaniem? Wiem - czas. + bardzo dobre chłodzenie radiatora.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: mcxmcx »

Nitkę skasujesz mając dobrze chłodzony łącznik, znaczy woda.

I prędkość.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: Jarewa »

A czemu jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, by zmieniać to na zasadzie obracającego się talerzyka, jednocześnie by cięło i zmieniało. Fak waga by była ciut większa bo wymaga napędu i przekładni..
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: dziobu »

Jarewa pisze:(...) bo wymaga napędu i przekładni..
i szczelności. I to wszystko w 250 stopniach. I na tyle sztywne żeby filament nie wepchał się pomiędzy talerzyk a blok.

Mam głowicą Zmorpha z mieszalnikiem. Wchodzą dwa filamenty do bloku, tam jest komora z mieszadłem (wygląda jak ścięta końcówka freza) i wychodzi dysza. Głowica, jak to Zmorphowa, nie ma chłodzenia rurek (jest PTFE i całość chłodzona pasywnie) i z nitkowaniem nie ma żadnych problemów. W sumie jedyny jaki jest, a przez który jej nie używam - kolory zawsze się mieszają. Jak drukuje coś biało-niebieskiego to nie mam ani białego ani niebieskiego. Jeśli chcę gradient to jest on do uzyskania ale bardzo ciężko jest wydusić jeden kolor. Nawet jak już leci jeden to czasem widać wstawki z drugiego. Mam wrażenie że problemem jest spora wewnętrzna komora no i mieszalnik.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: mcxmcx »

A druk tylko jednym drutem? Robi dziury czy daje radę?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: Jarewa »

Ale ciut wyżej ucinać tak 2cm od bloku niech nawet będzie 3cm czyli temperatura bardziej przyjazna. Podobne rozwiązanie do prusy ale dać to przy głowicy. A nie 30cm od jak w prusie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: dziobu »

mcxmcx pisze:A druk tylko jednym drutem? Robi dziury czy daje radę?
Miewa tendencję do mieszania kolorów. Ale jak w drugą dziurę wsadzę ten sam drut to można tym normalnie drukować.
Jarewa pisze:Ale ciut wyżej ucinać tak 2cm od bloku niech nawet będzie 3cm czyli temperatura bardziej przyjazna. Podobne rozwiązanie do prusy ale dać to przy głowicy. A nie 30cm od jak w prusie.
https://www.researchgate.net/figure/Col ... _308815611? :D
Co prawda szukałem czegoś innego, ale pewnie o coś podobnego Ci chodzi.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 2
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: Janek_Porzycz »

Moze i nie 2 ale conajmniej 3 w 1 - jest jeszcze diamond hotend.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Głowice 2 in 1 - różne rozwiązania, co wybrać?

Post autor: Jarewa »

dziobu pisze: https://www.researchgate.net/figure/Col ... _308815611? :D
Co prawda szukałem czegoś innego, ale pewnie o coś podobnego Ci chodzi.
No prawie, tylko w tym przypadku to tylko ekstruder a kazdy kolor ma własną głowicę. A jakby w tych zębatkach dać te płaszczyzny tnące, i dać jedną głowicę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”