Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: konradsdev1 »

Jaką dokładność może zapewnić taki ekstruder biorąc pod uwagę to, że będzie pracował ze zmienną prędkością?
W maszynach do produkcji filamentu grubość powstałego druta jest na bieżąco mierzona i do tego dostosowywana prędkość wytłaczarki.
Nawet w drukarkach niektórzy montują czujnik grubości filamentu (obsługiwany przez Marlin, klipper) aby zwiększyć dokładność ścieżki jeśli filament nie trzyma parametrów.
arbaql
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Pozwolę sobie rozwinąć wypowiedź przedmówcy
...a i jednostajna prędkość ekstrudera przemysłowego nie gwarantuje równomiernego podawania surowca. Nawet przy stalych obrotach przepływ zależy od jednolitości i powtarzalności granulatu i jego czystości wielu innych czynników więc w przemyśle stosuje się pompy polimeru podobne do olejowych pomp zębatych które stabilizują ciśnienia i automatycznie i na bieżąco dobierają prędkość ekstrudera mimo stałej prędkości linii.
Trzeba jednak założyć że te rozbieżności nie będą wpływały na pogorszenie jakości na drukarce Anet A8. Bo momo że pracuję w przemyśle to projekt jest czysto amatorski i że tak powiem hobbistyczny a jednym z założeń jest że również budżetowy ;D
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Dlatego zakładam że będzie trzeba ustawić jednakową prędkość druku ścian i wypełnień i dobrać do tego odpowiednią ilość kroków na silnik ekstrudera dla każdego używanego w danym projekcie materiału. Coś za coś.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

W kazdym razie to cenna uwaga ale nie potrafie przewidziec jaką dokladność będzie mógł zapewnic. Zakładam że jeśli przy stałych obrotach ilość wypływającego materiału będzie się wachać w granicach +/- 5% to uznam to za sukces. Jeśli dużo więcej to będę robił kolejny ekstruder.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

japim pisze:Mam jedno pytanie,, bo widzę ze trochę sie miotasz. Czy wiesz/znasz/rozumiesz jakie dokladnie procesy fizyczne odbywają się wewnątrz i w obrębie ekstrudera?

Mam na myśli zagęszczanie granulatu, topienie go, przeplyw ciepła z grzałki do korpusu, po korpusie, z korpusu do granulatu i śruby. Gdzie zacznie się granulat topić, jaka będzie intensywność tego procesu, czy ciepło w śrubie nie będzie szło do gory i będzie topic granulat za wcześnie? Długość ekstrudera musi uwzględniać to wszystko. Robiłeś chociaż jakieś podstawowe obliczenia wymiany ciepła? Wiesz chociaż o jakich temperaturach i na jakich odcinkach tu będzie mowa?

Edit:i stały skok śruby wskazuje na to że zakladasz że gęstość się nie zmienia...
Potrafi ktoś wykonać takie obliczenia wymiany ciepła? Teoretycznie nie potrafię tego obliczyć, jestem w stanie to zrobić ale tylko doświadczalnie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

ślimak prototyp.jpg
Co myślicie o takim prototypie?
ślimak prototyp el.jpg
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: dale »

Moje pierwsze płatne zajęcie polegało na pracy przy takiej wytłaczarce - tyle że do PE i "wielkogabarytowej" wytłaczającej rękaw do formy. No i przypominam sobie różne problemy, a to z materiałem (śmiecie, wilgoć, różny skład), a to z ustawieniami...
A tutaj projekt jeszcze bardziej wymagający. Może być ciekawym wyzwaniem, ale szansy na sukces, w rozsądnych kosztach, nie wróżę :(

ps. ta złota myśl przypisywana Einsteinowi, miała zostać wypowiedziana w charakterze sarkazmu, po tym jak jeden z jego współpracowników (pomocników?) mało nie doprowadził do katastrofy, w efekcie której ucierpiał by obszar o wielkości sporego miasta (na miarę Ameryki), ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

To ma znaczyć że to katastrofa co wymyśliłem?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: TDI-CAD »

Zobacz jak wyglądają ślimaki np tu: https://tinyurl.com/yefp7z69 (link do ali)
To nie takie proste, mają zmienną średnicę rdzenia i zmienny skok. Wszystko dopasowane jest do stref grzania.
Aby to w miarę poprawnie zaprojektować potrzeba prześledzić trochę literatury, sporo jest na stronach producentów granulatu.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: dale »

arbaql pisze:To ma znaczyć że to katastrofa co wymyśliłem?
Na chwilę obecną, moim zdaniem, nie zadziała poprawnie. Ale tutaj masz dostęp do wielu doświadczonych ludzi, którzy są chętni do dzielenia się wiedzą. Ja to szanuję, doceniam i korzystam z tego. Pomogli mi już nie raz. Myślę że i Tobie ma szansę się to udać, jeśli tylko będziesz otwarty na argumenty :)
A nawet jeśli nie do końca się uda zrealizować projekt, to wiedza i fun zostanie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”