Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Cenne spostrzeżenie ta zmienna średnica rdzenia i różny skok zwoju. To nie jest taka prosta sprawa jak się nie wie po co stosują takie zabiegi. A są to ślimaki z podwójną lub więcej strefą sprężania po których następuje rozprężenie do zerowego ciśnienia a na odcinku zerowego ciśnienia na ślimaku, w cylindrze tejże wytłaczarki robiony jest otwór przez który można by zobaczyć przetaczający się po ślimaku roztopiony granulat, gdyby nie podłączona do oworu pompa próżniowa odsysająca gazy. Taki ekstruder nie jest mi potrzebny bo nie mam zamiaru stosować wilgotnych lub silnie pieniących granulatów.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Rozarh »

Ja myślę, że użycie dyszy z zaworem i utrzymywanie stałego ciśnienia w niej mogło by rozwiązać wiele problemów tego typu ekstrudera. Analogicznie do układu wtryskowego samochodów. Sama dysza z zaworem to wielkie wyzwanie - mechanizm zaworu musi być na samym jej wylocie - więc odcięcie w gorącym punkcie a jego napęd w chłodnej części. No i niesamowita precyzja dopasowania elementów składowych tego zaworu.
W sumie taka technologia przydała by się również dla klasycznych ekstruderów - zamiast retrakcji ;) Odcięcie wypływu filamentu zaworem zlikwidowało by wszelkie problemy z nitkowaniem.
arbaql
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Rozarh jesteś genialny i podsunąłeś mi pomysł który idealnie pasuje do mojego motta. Idea w moim rozumieniu wyklucza co prawda stosowanie zaworu podczas podawania surowca ale idealnie pasuje do retrakcji czyli zamykania ujścia dyszy w momencie przejazdów a zarazem spełnia założenie umiejscowienia korka w części gorącej a sterowania w zimnej. Myślę tylko czy tego nie opatentować przed publikacją...
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: Jose »

arbaql pisze: Myślę tylko czy tego nie opatentować przed publikacją...
:rotfl:

Stwórz najpierw działający prototyp choć części Twojego pomysłu i jeśli nie będzie to "urządzenie do losowego rzygania roztopionym materiałem" w cenie nowej drukarki to wtedy pomyśl o jakichkolwiek zabezpieczeniach swojego innowacyjnego pomysłu.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Jestem dzięczny że mnie tak gorąco wspieracie. Myślę że najdalej za 2 tygodnie pierwsze testy.
mcxmcx
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Rozarh pisze:Ja myślę, że użycie dyszy z zaworem i utrzymywanie stałego ciśnienia w niej mogło by rozwiązać wiele problemów tego typu ekstrudera. Analogicznie do układu wtryskowego samochodów. Sama dysza z zaworem to wielkie wyzwanie - mechanizm zaworu musi być na samym jej wylocie - więc odcięcie w gorącym punkcie a jego napęd w chłodnej części. No i niesamowita precyzja dopasowania elementów składowych tego zaworu.
W sumie taka technologia przydała by się również dla klasycznych ekstruderów - zamiast retrakcji ;) Odcięcie wypływu filamentu zaworem zlikwidowało by wszelkie problemy z nitkowaniem.
Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl i wstawić jakiś rysunek ideowy jak miałby wyglądać taki zawór? Głównie chodzi mi o sam wygląd miejsca "zatkania" dyszy. Wydaje mi się że nie musi to być tak precyzyjne jak w układach wtryskowych motoryzacji bo panują tu mniejsze ciśnienia, a uplastyczniony materiał nie jest tak rzadki i płynny jak paliwo i przypomina bardziej ciasto na pierogi - jest gęsty i lepki. Nawiązując do tego że wszyscy wiecie że tego nie da się zrobić, że takie urządzenie będzie prawdopodobnie wymagało zastosowania wielu precyzyjnych elementów, że takie ustrojstwo skomplikuje wszystkie ekstrudery i uniemożliwi ich samodzielną naprawę i czyszczenie oraz że znacznie zwiększy rozmiary i masę zestawu a co za tym idzie wykluczy sens stosowania dyszy z zaworem w drukarkach konwencjonalnych gdzie niska masa ekstrudera ma kluczowe znaczenie przedstawiam swoje rozwiązanie jako ten który nie wiedział że tego nie da się zrobić.
Założenia:
-Ślimak ekstrudera zakończony iglicą w strefie gorącej i zakończony wieloklinem w strefie zimnejw którym nie może się obrócić ale może się przesuwać suwliwie przód/tył
-Napęd ślimaka przeniesiony przez napędzaną silnikiem zewnętrzną część wieloklina, część ta jest niezależnie ułożyskowana na łożyskach oporowych.
-Tłoczenie granulatu przez ślimak dopycha go do wieloklina i dysza jest odblokowana jak na rysunku:
retrakcja.jpg
-zastosowanie retrakcji czyli niewielki obrót silnika w drugą stronę powoduje że ślimak najpierw redukuje ciśnienie na dyszy ponieważ zaczyna "wciągać" surowiec z powrotem do wnętrza cylindra, a jednocześnie ślimak wysuwa się z wieloklina i iglicą zatyka ujście dyszy jak na rysunku
retrakcja1.jpg
Są to rysunki ideowe i proszę sobie wyobrazić samą zasadę działania a nie czepiać się szczegółów że np dysza nie ma gwintu na rysunku i brakuje łożyska. Oczywiście trzeba tu dobrać odpowiednie przekroje dyszy i w ogóle wszystko poobliczać a samo cofnięcie ślimaka zatykającego dyszę może powodować niekontrolowane wypchnięcie 1mm3 materiału albo zassanie powietrza przez dyszę i chwilowy brak tłoczenia podczas wznowienia druku ale może to się da ustawić samymi ustawieniami retrakcji. Czekam na pomysły i komentarze.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: konradsdev1 »

Zawór zamykający wylot dyszy stosowany jest w drukarkach Robox i został opatentowany przez firmę CEL.
Jak widać to nie jest aż tak skomplikowana konstrukcja.
dmlogodraw5001.gif
RBX01-DM_2HEADS_1OPEN.jpg
1zxywg7sgps31.jpg
arbaql
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

Czyli niewiele się pomyliłem bo nie zatkałem ujścia dyszy iglicą tylko jej wlot. Tylko czy ktoś oprócz mnie popiera zasadność działania mojego pomysłu? Poza tym oni zastosowali chyba elektromagnes a tu nie mam na to miejsca za bardzo... No i trzeba brać pod uwagę że i tak jakość wydruków z ekstrudera ślimakowego z dyszą 2-3mm i warstwą 1mm to nie będzie to samo co standardowa dysza 0,4mm i warstwa 0,06mm.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 3
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: konradsdev1 »

Zasadność Twojego pomysłu chyba najłatwiej było by sprawdzić na isniejącym ekstruderze np. do wytłaczania filamentu.
Wystarczy zobaczyć, czy po retrakcji roztopiony materiał będzie wyciekał samoczynnie czy nie.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 46
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Konstruowanie nietypowego ekstrudera

Post autor: arbaql »

20210923_151158[1].jpg
20210923_151133[1].jpg
20210923_150358[1].jpg
20210923_151028[1].jpg
brak wieloklina i pomysłu jak go zrobić z tego co wystaje na ostatnim foto. Założenie: może mieć lekki luz ale musi pracować suwliwie bez oporów i przycięć ( i duuużo smaru).
Wiem że to lipa że mam tu zwoje a nie wałek, ale tam gdzie był wałek jest strefa sprężania. można by to napawać migomatem i wytoczyć wałek ale wolałbym nie dokładać naprężeń związanych ze spawaniem. Poza tym o ile wycięcie rowków wieloklina na końcu tego ślimaka jest możliwe chociażby ręcznie szlifierką tak już drugiego elementu w którym ma ślimak się zazębiać nie wiem jak i gdzie wykonać.
Bo samo rozwiązanie wieloklina jest bardzo wygodne. Od razu w projekcie miałem łożyska oporowe i element przenoszący napęd na ślimak ale planowałem po prostu zrobić otworek i wkręcić brok. Z brokiem byłby problem bo żeby wyjąć ślimak musiałbym rozbierać obudowę z łożyskami a na wieloklinie wystarczy odkręcić nakrętkę/ kryzę z dyszą i ślimak wychodzi w dół. Więc watro chociażby dlatego zrobić wieloklin. Ten kto takie ekstrudery testował będzie wiedział czy łatwe wyjęcie ślimaka się przydaje.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”