Chłodzenie silnikow, zamknięta komora

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Chłodzenie silnikow, zamknięta komora

Post autor: dziobu »

Pjoter pisze:silniki są małe i mają małą pojemność cieplną
200-300-gramowa kupa żelastwa ma małą pojemność cieplną? :D

Silniki krokowe mają nominalną temperaturę pracy rzędu 60..90°C i nie ma w tym nadzwyczajnego. A do niektórych - choć raczej nie drukarkowych - wręcz wymagają żeby silnik pracował w takich warunkach ze względu na smar w łożyskach.


[OT]
Formalnie skóra ulega uszkodzeniu już w okolicach 44°C jednak dopóki otoczenie jest w stanie odprowadzić ciepło (konkretnie - wilgoć w ciele) to jest tylko odczucie gorąca, jak tego braknie bądź będzie niewystarczające to rozpoczyna się degradacja białka. Dlatego można normalnie wejść do sauny gdzie jest np 90°C (temp powietrza) ale dotknięcie pręta rozgrzanego do takiej temperatury to już pewne oparzenie.
Wersja obrazkowa:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ESkCqvGDOq4

W tym kontekście silnik krokowy to raczej rozgrzany pręt; bo gorące wydruki plastikowe - o gorszej przewodności termicznej - zdejmuję ze stołu zaraz po druku i mogę je normalnie złapać.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Chłodzenie silnikow, zamknięta komora

Post autor: arbaql »

Ja mysle ze dowolny radiator bądź radiatory aluminiowe dociśnięte i przylegające płaszczyzną do płaszczyzn na silniku które będą od strony zewnętrznej użebrowane - mające dużą powierzchnię wymiany ciepła będą w stanie nawet w sposób pasywny zbić temperaturę o kilkanascie stopni. Jak dasz do tego jeszcze jakąś pastę termoprzewodzącą to powinno dzialac jeszcze lepiej.
W przypadku koniecznosci uzyskania większego momentu silniki lepiej znoszą wyższe napięcie pracy niż wyższy prąd ale tą teorie może niech potwierdzą specjaliści.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
jzagaja
Postów w temacie: 4
Posty: 278
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 8

Re: Chłodzenie silnikow, zamknięta komora

Post autor: jzagaja »

Po 28h druku ABS temperatura silnika ekstrudera nie przekracza 50st jest ok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”