E3D Nozzle X warta grzechu ?

Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: Artu »

Czy dysze E3D Nozzle X są faktycznie tak perfekcyjne, że warte są dosyć dużej ceny... :roll:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: morf »

Nie wiem co masz na myśli pisząc że "perfekcyjna", na pewno jest wytrzymała na ścieranie.
Myślę że to taki taki temat z cyklu "zamontuj I zapomnij".

Mam w dwóch drukarkach rozmiar 0.4 i 0.6. Drukuje czasami jakieś dziwne materiały, nie myśląc o tym czy mi "zje dyszę"
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: Abys »

Wyślę że warto, mam od kilku miesięcy 0.4 i 0.6 i mam kilka uwag.

Powłokę która nie przywiera raczej traktowałbym jako niedziałający bajer tak jak w prezentacji/opisach.
W moim przypadku petg zbiera się tak samo na niej jak i innej dyszy, może jest minimalnie łatwiej to usunąć ale nie należy traktować tej powłoki jak np. wosku, powłoki ceramicznej na aucie (filament magicznie się nie będzie ześlizgiwał z niej)
Pzywiera do niej filament, ale łatwiej jest go usunąć a w prezentacji moim zdaniem się rozpędzili trochę i ja zrozumiałem ten bajer coś w stylu powłoki hydrofobowej(nie przywiera nic, nie klei się filament).

Mam taką uwagę odnośnie użytkowania, doszukałem się informacji aby nie korzystać z Cold pull w tej dyszy, ponieważ przy niższej temperaturze i szarpnięciu jest duża szansa że uszkodzimy powłokę w środku dyszy.
Nie doświadczyłem tego, w przypadku 0.4 użyłem kilkukrotnie i nie zauważyłem zmian.
W przypadku zmiany na 0.6 nie korzystam z cold pulla, nie mam problemów z zapchaniem i nie mam takiej potrzeby więc nie korzystam z tej opcji podmiany filamentu.
Myślę że dzięki tej powłoce nie trzeba będzie korzystać z cold pulla, ale wiem że w przypadku innych dysz to dobra opcja no i przyjemnie się patrzy na idealnie odtworzony stożek dyszy :crazy: można też ocenić stan.

"Cold Pull:

... Using the cold pull method on nozzle X risks agitating and possibly removing the coating from inside the nozzle."


Polecam się zainteresować:
żródło https://e3d-online.zendesk.com/hc/en-us ... Guidelines

Nie jest polecane czyszczenie szczotką mosiężną bo uszkodzimy powłokę.

"Recommended cleaning methods

Non- abrasive rag/ cloth:

A non-abrasive rag or cloth can be used to clean the exterior of the Nozzle X to remove any plastic residue build-up that may occur. Please note that this will be most effective when the nozzle is at temperature, so be careful to use quick motions and be mindful of how close your hands are to the nozzle to avoid burning yourself.
"

Nie mam doświadczenia z dyszą stalową hartowaną, więc nie mam porównania do powłoki.
Ale odnośnie dobrych opinii na temat tej powłoki, że jest dużo łatwiejsza w czyszczeniu od stalowej wybrałbym Noozle X.


Myślę że mogę ją polecić, to jest dysza którą zamontujesz i zapomnisz że trzeba ją wymienić od zużycia.
Przez ten cały okres użytkowania trzeba po prostu o nią dbać, inaczej się z nią obchodzić i powinna przepracować bardzo dużo czasu.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: dziobu »

Mam dwie identyczne głowice. W jednej dysza E3D X, w drugiej E3D stalowa. Uczciwie przyznam że nie wiem która jest która. Obie traktuję identycznie i dopiero jak je wykręcę i wyczyszcze to sie dowiem gdzie jest X. Tak w druku to nie widzę różnic, a drukuję wszystkim.

Teoretycznie X czyści się łatwiej. Sęk w tym że ta zwykła stalowa nie wydaje się być znacząco gorsza.
Nie przestrzegałem żadnych zaleceń ze strony E3D (do teraz nie wiedziałem że jakieś są :p)

Technicznie X to stal narzędziowa więc pomijając powłoki - powinna być jakościowo lepsza. Ale czy jest...to nie wiem. Materiałów ściernych mi nie brakuje i w sumie to niebawem będę raczej zmieniał zębatki w BMG niż te dysze.
morf, Abys
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: artur_n »

Mam tą dysze w wersji 0,4 od 3 lat. Używam w 90% z PET-G. Cały czas działa jak nowa, ostatnio nawet szczotką drucianą ją czyściłem.

Ogólnie warta polecenia, montujesz i zapominasz o wymianie dyszy.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: Artu »

No to namówiliście mnie na zakup, i pewnie w jakimś nieokreślonym bliżej terminie :DD wymianę w delcie :thumbup:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: Berg »

Hartowana od TL jest też bardzo ok. Trzeba tylko pamiętać o tym, że teoretycznie te dysze wolniej drukują ze względu na gorsze przewodnictwo cieplne niż mosiądzu. Mimo to w Prusach 3s są montowane standardowo hartowane i ja też takiej używam w swojej prusie.
dziobu
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: panWiadr0 »

W sumie to nie wiem ile jej używam (0.6) ale chyba będzie coś koło roku.
Drukuje wszystko bez babrania się w wymianę (ABS/ASA/PA+CF+GF/TPU).

A kwestia syfienia to jest kwestia kształtu dysz E3D. Reprapowe stożki MK8 znacznie mniej się brudziły.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: E3D Nozzle X warta grzechu ?

Post autor: dziobu »

Tak się stało że zatkałem jedną dysze. Chyba właśnie padło na wersję X.

To przy okazji pokażę jak się ją czyści. Nie pomyślałem wcześniej żeby więcej zdjęć zrobić - tak to wyglądało przed czyszczeniem:
dysza1.jpg
dysza2.jpg
Ten czarny syf, jak się potem okazało, to jakiś GF. Dość ciężko schodził, część zdjąłem obcinaczkami, trochę skalpelem. Resztę zdrapałem śrubokrętem a na końcu całość przejechałem szczotką drucianą z Proxxona.

Efekt:
d01.jpg
d02.jpg
d03.jpg
d04.jpg
Dysza ma prawie 2 lata.


edit.
A tak wygląda dziura: (0.4mm)
Snap_001.jpg
Abys, Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”