Wentylator z laptopa do chłodzenia wydruków

lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Wentylator z laptopa do chłodzenia wydruków

Post autor: lukg20 »

Witam,

W moich wcześniejszych postach wspominałem że nie mam jeszcze chłodzenia wydruku.
Zabrałem się za temat, i wpadłem na bardzo ciekawy pomysł ;)
IMG_20220925_100417.jpg
IMG_20220925_100355.jpg
IMG_20220925_100346.jpg
To wentylatorek z jakiegoś starego laptopa. Jest zasilany z 5V, ale pobiera aż 300mA, i daje taki wiatr że włosy burta :D
Serio jest niesamowicie mocny, przy dość nie wielkich gabarytach i małej wadze.
W mojej drukarce wszystko jest zasilane z zasilacza 12V, więc do aluminiowej części obudowy przykręciłem stabilizator 7805, który normalnie bardzo by się grzał, ale w tej sytuacji chłodzi się aktywnie przez sam wentylator. Przerwania PWM które sterują prędkością obrotową wentylatora są na minusie więc obniżenie napięcia plusa nic nie zmienia.

Na razie się męczę jak zamontować ten wentylator, ale myślę że jak się uda to będę miał chłodzenie idealne.
Piszę to wszystko bo może komuś się przyda. Taki wentylator można kupić za grosze na znanym portalu aukcyjnym. Trzeba tylko pamiętać by choć jedną część obudowy miał metalową. Stabilizator musi mieć porządne chłodzenie, a sam zewnętrzny radiator by sobie z tym nie poradził.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Wentylator z laptopa do chłodzenia wydruków

Post autor: dziobu »

Stosunek wydajności do hałasu większość z nich ma grubo średni. Część z nich nie przeżyje jeżdżenia na głowicy bo służą do chłodzenia leżącego laptopa - nie bez powodu łopatki w klasycznym blowerze są zamknięte w pierścieniu a tu nie. Poza tym to modele dedykowane które w losowy sposób znikają z rynku.
IMHO stabilizator na nim to też średni pomysł. Mogłeś go dać koło elektroniki tam gdzie może grzać się do woli a nie nagrzewać nim chłodne powietrze wiejące na wydruk. Nawet jeśli to grzanie będzie znikome to jest to zwyczajny błąd w sztuce ;)

A zupełnie osobno - w tych gabarytach, tylko grubsze, masz już blowery 50* na odpowiednie napięcie które na pewno wieją lepiej niż to coś.
Dectro
Postów w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Wentylator z laptopa do chłodzenia wydruków

Post autor: Dectro »

Również uważam że to średni pomysł. Łożyska w nim szybko padną od ruchów i może dojść do jego bicia i zaklinowania, w połączeniu z nagrzewajacym się stabilizatorem bez chłodzenia robi się niebezpiecznie.
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Wentylator z laptopa do chłodzenia wydruków

Post autor: lukg20 »

dziobu pisze:Stosunek wydajności do hałasu większość z nich ma grubo średni.
Wentylator jest bardzo wydajny. Nie widziałem jeszcze nigdy tak małego wentylatora który aż tak mocno wieje.
dziobu pisze: IMHO stabilizator na nim to też średni pomysł. Mogłeś go dać koło elektroniki tam gdzie może grzać się do woli a nie nagrzewać nim chłodne powietrze wiejące na wydruk. Nawet jeśli to grzanie będzie znikome to jest to zwyczajny błąd w sztuce ;)
To nie bład w sztuce. Napisałem przecież że stabilizator mocno się grzeje, i zwykły radiator nie dał by sobie rady. Dlatego zamontowałem go na obudowie która jest aktywnie chłodzona powietrzem. Mozna do obudowy drukarki dać przetwornice StepDown, ale ja nie chciałem.

Co do łozysk, i wykonania.... Patrząc na mój oryginalny blower 40, to wykonanie jest w ogóle bez porównania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”