Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 147
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: pma_ »

Hej patrzę sobie na to https://allegro.pl/oferta/pmk10-dysza-z ... 2277731517
I myślę :) czy to ma sens. Teoretycznie węglik wolframu przewodzi ciepło lepiej niż brąz czy to by znaczyło, że mając tą dyszę zamiast stalowej nie będę musiał za bardzo kombinować z temperaturą? Tak jak ostatnio E3D twierdzi w przypadku obsidian.

I pytanie pomocnie do drukujących z filamentów z węglem, słyszałem opinie ża 0.4 się zatyka i należy kupić 0.6. Prawda to czy jakiś mit?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: morf »

Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: dziobu »

pma_ pisze:że mając tą dyszę zamiast stalowej nie będę musiał za bardzo kombinować z temperaturą?
A kombinujesz?

Myślę że połowa ceny tej dyszy to marketing. Przecież podobnie kosztuje ta z rubinową końcówką - też jakoś świata nie zawojowała choć sporo ludzi ją sobie chwali. Pewnie mają podstawy bo dobra dysza to dobra dysza.
Ale za znacznie mniej można mieć dobrą stalową, bez fajerwerków, która też drukuje i ma się dobrze przez lata.
pma_ pisze:I pytanie pomocnie do drukujących z filamentów z węglem, słyszałem opinie ża 0.4 się zatyka i należy kupić 0.6. Prawda to czy jakiś mit?
Rzadko zdarza się żeby jakiś specjalistyczny materiał utknął w dyszy 0.4 (i to przeważnie dlatego że filament ściągnął kawałek gąbki z czyścika ;p). Niektóre z brokatem wolą przynajmniej 0.6, ale tych z CF/GF które by nie poszły na 0.4 to nie spotkałem.
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 147
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: pma_ »

No dobra konkluzja na końcu wątku n/t węglika wolframu (nie wolframu) jest raczej pozytywna, że ma sens
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: Jarewa »

Sens by był jakby cała była z węglika wolframu, a to tylko końcówka. Wiec pytanie ile tego jest w tej dyszy skoro jest dwuczęściowa..
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 147
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: pma_ »

Jarewa pisze:Sens by był jakby cała była z węglika wolframu, a to tylko końcówka. Wiec pytanie ile tego jest w tej dyszy skoro jest dwuczęściowa..
A jakie ma znaczenie "ile tego jest"? W rubinowych dyszach też jest kawałek rubinu.
Bardziej myślę pod kątem braku konieczności podnoszenia temperatury jak przy stalowej dyszy.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: Pjoter »

TL sprzedaje teraz chyba dysze miedziane z wstawka że stali hartowanej. I kosztują 100zl więc trochę taniej. Może warto tym się zainteresowac?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: kaluza »

Sens może i ma ale to przerost formy nad treścią. Ciepło powinna przewodzić dość dobrze - drobnoziarnistość węglików. Na pewno nie zetrze się jak standardowa dysza.
Ale z minusów bardzo łatwo uszkodzić przy czyszczeniu. Wykonanie otworu wewnątrz. Jeśli możliwe jest to tylko na edm a przy takiej produkcji to raczej nikt się nie bawi w niskie Ra ani nie dociera otworu po drążeniu, wiec chropowatości wewnątrz będzie dość spora…
Jak będę miał wolne przeloty to z ciekawości zrobię taka dysze z pełnego weglika :D
pma_
Postów w temacie: 8
Posty: 147
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: pma_ »

kaluza pisze: Jak będę miał wolne przeloty to z ciekawości zrobię taka dysze z pełnego weglika :D
Chętnie się zapiszę na test :)
Pjoter pisze:TL sprzedaje teraz chyba dysze miedziane z wstawka że stali hartowanej. I kosztują 100zl więc trochę taniej. Może warto tym się zainteresowac?
Jakiś link?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Dysza z węglika wolframu czy ma sens?

Post autor: Pjoter »

Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”