Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: JGFTW »

Fajnie jakbyśmy doszli do jakiegoś ujednolicenia ustawień dla tych przyłbic. Oczywiście każdy ma różne drukarki, dlatego raczej retrakcji, temperatury, prędkości, szer. ścieżki raczej nie ma co poruszać. Jednak wypełnienie, ilość obrysów i optymalne ułożenie modelu dla stołu już raczej tak. Jeżeli coś pominąłem to mam nadzieję, że razem wypracujemy na jakich parametrach się powinniśmy skupić.
Docelowo moglibyśmy spróbować zoptymalizować zużycie materiału i znaleźć jakieś ogólne wytyczne dla w/w parametrów.

Wklejam już kolejny raz zalecenia drukowania dla Prusy:
Supports are not necessary.
Print with at least 3 perimeters, about 30% infill.
https://www.prusaprinters.org/prints/25 ... LxVRBAlKLg

Zrobiłem test i wygląda na to, że przy 30% wypełnieniu (Rectlinear ) oraz 2 ściankach detal wychodzi wystarczająco wytrzymały, więc chyba 2 obrysy są wystarczające.

Dodając jeden obrys więcej (2->3) zużycie materiału wzrasta o 3g.

W zależności od wybranego rodzaju wypełnienia waga detalu całkiem mocno zmienia się:
- Triangular 47g
- Grid 43g
- Rectlinear 39g
- Fast honeycomb 39g

Ja korzystam z Simplify3D, więc jak ktoś biegle włada Curą to mógłby podzielić się jak nazywają się najbardziej optymalne rodzaje wypełnienia ?


Dodatkowo zauważyłem, że przy drukowaniu dwóch sztuk podwijają się fragmenty przy skroniach od mocowania gumek.

Przy drukowaniu jednej sztuki zdarzyło mi się również podwinięcie, więc chyba będę drukował na rafcie, albo spróbuję wciśnąć model niżej. Mam wrażenie, że te zaoblenia na dole nie pomagają.

Moje ustawienia dla raftu to:
Top layers : 2
Base layers : 2
Raft Offset : 1.8mm

Raft dodaję 6g wagi.

Także z 2 ściankami, 30% wypełnienia (rectlinear) i raftem wychodzi mi 45g na komplet.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: FlameRunner »

Ja jestem za tym, żeby każdy drukował tak, jak mu dobrze wychodzi. ;)

Każdy ma inną drukarkę, inne profile, inne wypracowane "myki" żeby mu się dobrze drukowało. IMO nie ma sensu teraz w tym grzebać.
WillingMagic, Berg, emartinelli, anraf1001, Pjoter, kapi, SQ9KRD, dziobu, Abys, Wawok
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: McKee »

Może jestem nieco przewrażliwiony ale jeżeli chodzi o top i base layers to staram się żeby po wydrukowaniu miały koło milimetra (czyli 3-4 warstwy).
Jakoś mi nie pasuje że ścianka boczna ma ~1.2mm (przy 3 obrysach) a dolna miałaby mieć 0.5mm (przy warstwie 0.25).
Zawsze zakładam że szkoda żeby się wydruk kilku godzinach rozpadł. Dlatego też sądzę że 3 obrysy to nie przesada. (A jeszcze pytanie jakie naprężenia będzie powodowała folia grubości 1mm).

PS.: Trochę przyznaję rację FR-owi - ma być "dobrze" ale nie ma sensu drukować jeżeli potem nie będzie się to do niczego nadawało lub się uszkodzi i plastik kogoś podrapie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: Zepco »

Pierwszą sztuke wydrukowałem z 6 ściankami, kolejną z 3 i dużej różnicy nie ma, ale tak jak McKee pisze 2 to jednak trochę za mało.
Niestety u mnie to jest równo 3h na sztukę, bardziej nie przyspieszę bo ekstruder nie wyrabia.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 2
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: kamilxxg »

To ja zapytam inaczej, czy macie jakieś ustawienia slicera niezależne od przyśpieszenia, zrywu, retrakcji, które mogą przyśpieszyć wydruk jednocześnie zakładając zalecane 3 ścianki + 30% wypełnienia? Ja na pewno jutro od rana zwiększam prędkości bo przecież nikt na ringing czy tam ghosting patrzył nie będzie.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: JGFTW »

Ja jestem za tym, żeby każdy drukował tak, jak mu dobrze wychodzi.
Ja również ;) przy czym jak można coś zoptymalizować pod kątem wagi i czasu druku to dlaczego nie próbować, jeżeli nie będzie to się negatywnie odbijało na detalu oczywiście.

Może faktycznie na wszelki wypadek wrócę do drukowania 3 obrysów i podniosę ilość top/bottom layers na 4.

Właśnie po to jest ten temat, żeby poprawić kogoś jak błądzi ;)

W takim wypadku czas 3h i 50g na sztukę :D

@kamilxxg : u mnie rodzaj wypełnienia wpływa na wagę i czas (w mniejszym stopniu, ale przy druku kilku na raz jest zauważalna różnica ;) )
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: emartinelli »

Jak ktoś ma dopracowane podpory można lecieć jedna na drugiej.
Przetestowałem i trzymają się ładnie, u mnie podpory schodziły przyzwoicie. Niestety pierwszy wydruk poszedł z podporami także tam gdzie nie potrzeba ale już sobie poprawiłem. Jutro lecą kolejne partie 3 szt na raz.
20200323_200156.jpg
20200323_224801.jpg
FlameRunner, Zepco, McKee, JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: seler1500 »

U mnie na 90 mm/s, 3 obrysach i po góra/dół 1,2 mm udało się zejść z czasem poniżej 2 godzin, wydruk wygląda "akceptowalnie" i co najważniejsze kupy się trzyma, więc chyba mogę trzaskać po 12 dziennie :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: Zepco »

@emartinelli jaką odległość dawałeś między kolejnymi elementami? Możesz wrzucić screen ze slicera z poprawionej wersji?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Ustawienia druku przyłbic od Prusy RC2

Post autor: emartinelli »

Miałem ustawiony dystans 2mm ale zwiększyłem do 3mm, wydaje mi się, że teraz będzie łatwiej oddzielać:
Załączniki
Adnotacja 2020-03-23 234251.jpg
Zepco, arkomania.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”