Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
rsave
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwie 2020, 08:40
x 28

Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: rsave »

set_mask.png
Projekt przejściówki kątowej do filtrów DAR (używanych do połączenia respiratora z pacjentem).
Na co dzień jestem ratownikiem medycznym, i znając potrzeby i niedogodności wynikające z używania przejściówek zaprojektowałem wersje kątową, która nie potrzebuje przy druku podpór. Co ma istotny wpływ na czas druku.
Istotnym aspektem w przejściówkach jest ułożenie filtra do tyłu, tak by nie przeszkadzał w używaniu dodatkowej ochrony w postaci przyłbicy.
Również dzięki takiemu ułożeniu filtr nie jest skierowany w kierunku pacjenta.

Modele drukuje z PET-G firmy DevilDesign. Szczerze polecam ten filament.

Filtry DAR:
+ Jest to dobra i niedroga alternatywa.
+ Skuteczność filtracji bakterii >99,99% (dane producenta)
+ Skuteczność filtracji wirusów >99,99% (dane producenta)
+ Czas użytkowania 24H (jest to czas gdy pacjent jest podłączony do respiratora, i powietrze również tym samym filtrem wylatuje,
My używamy filtra tylko przy wdechu, i masek nie nosimy 24h/dobę, jednak czas takiego użytkowania pozostaje
do decyzji właściciela filtra).

Przejściówka kątowa została tak zaprojektowana by nie potrzebowała podpór podczas druku. I jest umieszczana po stronie prawej maski.
Korek zaślepiający potrzebuje podpory w swojej centralnej części, ale z racji wielkości, wydłuża to minimalnie czas druku. Korek dokręcamy po stronie lewej maski. Przejściówki pasują do całej serii masek 3M.
Obydwa modele drukują się leżąc całą powierzchnią która przylega do uszczelki na stole. Dzięki temu mamy szczelne połączenie z maską.

Montaż z dwóch stron filtra w dzisiejszych czasach jest trochę rozrzutny, ich też nie ma nieskończenie wiele. Na jednym da się spokojnie oddychać.

Jeśli macie w swoim gronie znajomych medyków to przekażcie im proszę ten patent, może przyda im się w codziennej ciężkiej pracy.

Pliki projektu dostępne do ściągnięcia z:
https://www.thingiverse.com/thing:4259018 THINGIVERSE
https://www.instructables.com/id/Adapte ... ace-Mask-1 INSTRUCTABLES
https://megawrzuta.pl/download/00d5e79c ... a7263.html MEGAWRZUTA

Film przedstawiający proces produkcji oraz instrukcję montażu filtra:
https://youtu.be/b5a0HPLxF6I
[youtube]https://youtu.be/b5a0HPLxF6I[/youtube]

set_mask.png
Załączniki
bear.png
kamilxxg, Kopytko, morf, Andrzej_W, Berg, Zepco, balgator
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: Zepco »

Czy tylko wydruk z PETG wchodzi w grę czy ABS, PLA też może być?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: Zepco »

Wydrukowałem z ABS i wygląda na mocne, jednak było nieszczelne. Po pocięciu modelu zobaczcie w podglądzie czy dolne i górne warstwy będą wystarczające, bo to tu powstaje problem. Dorzuciłem jeszcze jedną warstwę i teraz jest dobrze.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: FlameRunner »

  1. W jaki sposób uzyskujesz szczelność połączenia maski z przejściówką? Czy maska ma jakąś uszczelkę? Czy trzeba zwrócić na coś uwagę przy druku przejściówki?
  2. W jaki sposób uzyskujesz szczelność połączenia przejściówki z filtrem? Czy pamiętasz przy tym o niedoskonałościach wydruku takich jak szew?
  3. W jaki sposób uzyskujesz szczelność przejściówki samej w sobie?
rsave
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwie 2020, 08:40
x 28

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: rsave »

FlameRuner:
1. Maski posiadają uszczelkę do której dolega przejściówka
2. Po wciśnięciu filtra i zatkaniu jednej strony - nie da rady tego przedmuchać.
3. Samej w sobie? 3 warstwy na obrzeżach i w środku dają radę.

Nie jest to profesjonalne japońskie urządzenie, ale dla nas medyków i tak lepsze od szmatek na buzi.
Przepraszam za tak późną odpowiedź.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: SQ9KRD »

Jest tylko jeden problem który często się pojawia o jest podnoszony przez lekarzy - Nic tego modelu nie zabezpiecza przed wypadnięcie to jak wielu lekarzy podkreśla jest krytyczne dla tego typu redukcji/przejściówek. Nawet mikro nieszczelności które w druku 3D w oczywisty sposób powstają nie są tak straszne jak wypadnięcie filtra. Podczas prawidłowego jego funkcjonowania z założonym filtrem przepływ powietrza jest na tyle duży iż nie powstaje duże podciśnienie by "bakterie/wirusy" przedostawały się przez mikropory pomiędzy warstwami.

Wyobraź sobie co poczuje lekarz/pielęgniarka gdy przypadkiem taki filtr wypadnie w momencie gdy będzie wśród wielu pacjentów potencjalnie zarażonych.

Pomyśl o dodaniu prostego zabezpieczenia przed samoczynnym wysunięciem się filtra DAR. Znacznie podniesie to poziom waszego bezpieczeństwa.
Przerabiałem dla oddziały intensywnej terapii redukcję pod decathlon - wiem że są zadowoleni
https://www.thingiverse.com/thing:4277237
Sama redukcja oko gdyż umożliwia wykorzystanie kolejnych typów masek do zabezpieczenia.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
ropuch
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 01 mar 2020, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 Pro
x 1

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: ropuch »

@rsave: mam maskę 3M 7500 i ostatnio spróbowałem czegoś takiego (w serwerowni w pracy karzą nosić maskę, a w tanich jednorazówkach bez drucika, które dostajemy, parują mi okulary). I niestety muszę stwierdzić, że dosyć ciężko się oddychało (jeszcze wieczorem czułem jakby mi coś na klacie siedziało) - zakładam że hexowa siateczka na linkowanym projekcie zbyt mocno ogranicza wlot powietrza.
Ciekawi mnie, czy używałeś półmaski w setupie jak na załączonym przez Ciebie zdjęciu? Wydaje mi się, że ograniczenie się tylko do jednego otworu wlotowego + filtr może być niezłym wyzwaniem dla płuc.
rsave
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwie 2020, 08:40
x 28

Re: Przejściówka KĄTOWA do masek 3M na filtry DAR

Post autor: rsave »

@ropuch
Na codzień pracuje jako rat-med i używam setapu z jednym filtrem- dla mnie starcza jeden filtr i dla wszystkich moich kolegów z bazy również. Jeśli jest Ci duszno na jednym to można dodrukować na lewą stronę. Chodził bym na dwóch, gdybym miał nieorganiczny dostęp do filtrów.

@SQ9KRD
Super pomysł z tą gumką. W mojej przejściówce filtr wchodzi strasznie ciasno, od 2tyg używamy tego w pracy w pogotowiu cały czas, nie zdarzył się jeszcze przypadek wypadnięcia, przy wymianie na nowy to trzeba to dosłownie wyrwać. Każdy patent jest cenny. My to dość ostro testujemy w boju i jak narazie sprawdza się idealnie. A Jak nabierze luzu z powodu wciskania i wyjmowania to się wydrukuje nowy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”