Hackatone - kompaktowa drukarka do materiałów wysokotemperaturowych (forumowa drukarka)

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Sekal »

Andrzej_W pisze:Jak najniższym kosztem zrobić działająca drukarkę :DD
Taki projekt już kiedyś był, na innym polskim popularnym forum drukarkowym.

Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: sagittario »

Sekal pisze: Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.
Jak najbardziej! Przecież MacGyver naprawiał silnik sprężyną od długopisu, a pasek klinowy zastąpił pończochą (czy jakoś tak) :D
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 4
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Sekal »

Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu? Zróbmy sobie drukarkę to nie jest cel.

Piszę to na poważnie. Czy chodzi o rozsławienie autorów? Nauczenie się nowych rzeczy? Satysfakcję, że brałem udział w projekcie, z którego ludzie teraz korzystają i budują swoje drukarki?

Bo inaczej się wtedy buduje zespół. Budowanie i motywowanie grupy to bardzo ważna rzecz na każdym etapie projektu, a bez konkretnej wizji i ustalonych priorytetów nie można tego robić skutecznie.

Jeśli chodzi o naukę to fajnie pozyskać doświadczone osoby, które nie koniecznie będą się angażowały, ale podpowiedzą sprawdzą itd.

Jeśli chodzi o sławę, to warto zadbać od razu na wstępie, żeby ktoś ogarnął SM itd.

I to jest najważniejsze pytanie na tę chwilę.
Koper90
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: japim »

A ja mam jeszcze jedno pytanie - czy ta drukarka ma być konkurencją dla chińskich Creality/Anet/Alfawise itd? A jeżeli tak to pod jakim względem? Cenowym (raczej ciężko na nowych częściach pobić Chińczyków)? Jakościowym (to cena taka, że mało kto będzie robił taką drukarkę jak będzie miał do wyboru Creality, gotowy projekt HEVO lub chociażby Prusę)? Cena/jakość?
Polski reprap - zbudowany z chińskich części? WTF?

No i Hackaton to zazwyczaj konkurs na czas - 24/48 godzin/ kilka zespołów i zaczynasz od worka z częściami (wszyscy takie same) i masz dostać gotowy prototyp na końcu... Kto pierwszy ten wygrywa.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 2
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: marek91 »

Sekal pisze:Taki projekt już kiedyś był, na innym polskim popularnym forum drukarkowym.
To samo napisałem w innym temacie... ;)
Sekal pisze: Przestałem obserwować jak rozpoczęła się dyskusja (na poważnie!), czy w można użyć gumki do majtek zamiast pasków napędowych.
I nawet domyślam się kto to napisał, to był agent jakich mało :lol:
Ciekawym rozwiązaniem były też rolki po papierze toaletowym chyba jako tunel chłodzący. :rotfl:

A tak na poważnie, popieram pomysł emartinellego.
Coś łatwo skalowalnego (tylko kurde nie w osi Z, bo ileż można drukować wazonów?!) albo przynajmniej coś dużego i taniego.
Sam chciałem robić projekt KROVA 2.0 ale czasu i chęci brak.
Sekal
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: sagittario »

To skoro dział R&D (Research and Destroy :D) i można wpisać śmiałe pomysły to proponuję drukarkę do drukowania z regolitu. Może na Marsa poleci :)
Ewentualnie zastanowić się nad drukarką, która rozwiąże jakieś trudne zagadnienie?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: McKee »

marek91 pisze:Ciekawym rozwiązaniem były też rolki po papierze toaletowym chyba jako tunel chłodzący. :rotfl:
Nie wyśmiewaj istotnego elementu konstrukcyjnego wielu poważnych maszyn.
Rolki_.jpg
(Prawidłowo zamontowane umożliwiają uzyskanie poprawnego łożyskowania :rotfl:).
emartinelli, Andrzej_W
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Berg »

Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu? Zróbmy sobie drukarkę to nie jest cel.
Zdaje się dwukrotnie zaczynałem podobną dyskusję. Jedna jest tu:
viewtopic.php?f=10&t=847

Drugiej trzeba by poszukać głębiej :D NA drugiej stronie wątku był jakieś założenia nazwy robocze 150$3d i 300$3d miały wyznaczać cel.

Z zespołem jest tego rodzaju kłopot, że łatwo go zbudować z ludzi:
- którzy chcą zbudować pierwszą, drukarkę - no ale jak ktoś robi pierwszą, to raczej nic z tego fajnego nie wyjdzie
- którzy chcą zbudować drugą - np deltę bo już mają CoreXY, albo odwrotnie. - problem w tym ,że taki zespół nie odgada się bo jeden będzie chciał deltę a drugi koniecznie corexy . Wszyscy coś innego niż to z czym mają już do czynienia i na czym się znają.
- z ludzi, którzy - mają większe doświadczenie - trudniej, bo im się już nie chce :D

Ja na przykład aktualnie uważam że fajna drukarka to by była klasyczna brama z IDEXEm jako opcja. W tym kierunku zmierzały moje eksperymenty ostatnie . Jednak ramę z profili 40x20 (bo to najtańsze i solidne rozwiązanie, co każdy jest w stanie zrobić) viewtopic.php?f=10&t=4966&start=40 skręconą szpilkam oddałem, tak samo zrobiona w HC viewtopic.php?f=63&t=1200, którego nie oddałem a IDEXa prawie-kupiłem - Sigmę
Dawid.S, Adinfo
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Berg »

Zrobić projekt, który rozsławi autorów we wszechświecie to też fajny cel. - Jak Voron, czy wcześniej HC . To może być cokolwiek byle by było ładnie, designersko zaprojektowane. Wg mnie np taki Voron jest kompletnie bez sensu drukarką ale za to ładną no i to zabanglało.

Mam kilka drukarek w różnych mechanikach ale najbardziej ostatnio lubię deltę znowu.... ciężki wybór :D
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Hackatone - zgłoszenia (forumowa drukarka)

Post autor: Dawid.S »

Sekal pisze:Ja się zastanawiam jaki jest cel projektu?
Zebrać wiedzę rozrzuconą w wielu głowach pod jedną flagą jest celem który motyuje mnie na tyle by poświęcić temu projektowi swój czas. Gdy zsyntezujemy Wasze doświadczenia i umiejętności być może powstanie coś czego jeszcze się nie spodziewamy dlatego zależy mi na..
rafaljot pisze:ludziach, którzy - mają większe doświadczenie - trudniej, bo im się już nie chce
ale też na każdym innym bez znaczenia czy buduje swoją pierwszą czy drugą drukarke. Pewnym jest że grono będzie kameralne dlatego po czasie zostaną osoby najbardziej zaangażowane.

Sposób zarządzania projektem jaki przyjąłem do opanowania chaosu to system z którym pracują w VALVE (pierwszy link z brzegu: https://www.focus.pl/artykul/zarzadzanie-bez-zarzadcy dla tych co nie słyszeli a ich ciekawi) Po pierwsze dlatego że uznałem iż ten system w tego typu projekcie jest naprawdę ciekawą ścieżka. Każdy z osobna będzie decydował i będzie odpowiedzialny za to co będzie robił jednocześnie wszyscy będziemy decydować o całości i kierunku który postanowimy eksplorować. jaki będzie to kierunek? Nie ten etap by podjąć decyzje.. Na rozgrzewkę by scalić towarzystwo i dać satysfakcje z ukończenia będę inspirował za projektem który będzie realny i doprowadzimy go do końca zanim zdążą się nim zmęczyć.
japim pisze:No i Hackaton to zazwyczaj konkurs na czas - 24/48 godzin
Dlatego roboczo nazwałem projekt hackathon. Jasne one zazwyczaj trwają ze względów logistycznych kilka dni, kurcze ciężko byłoby zebrać grupę ludzi pod jednym dachem na większy odcinek czasu ale online nie mamy tego typu wyzwań logistycznych. Będzie to maraton projektowy który potrwa do trzech miesięcy.
Pjoter
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”