Koncept stołu modularnego

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Koncept stołu modularnego

Post autor: Cosik »

Hej,

Chodzi mi po głowie spora drukarka więc pojawia się kwestia stołu no i jego podgrzewania. Przy dużej drukarce fajnie by mieć możliwość grzania sekcji. Wpadłem na wstępny koncept, wygląda on tak:
konsept_bed.jpg
Z racji braku frezarki cnc itd w domu to pomyślałem że można nacięcia zrobić szlifierką z tarczą do "amelinium". W koncepcie przyjąłem grubość 6mm stołu

Grzanie stołu
Idąc dalej co do grzałek, to raczej wchodzą w grę tylko na 230V. Mam sprawdzonego "majfrenda", który robi na wymiar i działają (obecnie śmiga mi taka w małej drukarce). Myślałem on zasilaniu DC ale przy dużej drukarce to należałoby użyć sporego zasilacza, np takiego z serwera, co powoduje że było by głośno.

Sterowanie grzałkami
To jak mamy 230V to tylko SSR. Aby obsłużyć taką ich ilość to proponuję płytkę od mellow do wentylatorów. Powinna wystarczyć i sprawić się ok.

Pomiar temperatury
No i tu było kilka propozycji (dokładnie dwie)
1. Użyć 4x Duet daughter board. Dobra, ale co się okazało, klon i oryginał jest w podobnej cenie 140-150 zł od sztuki.
2. Bardziej preferowana opcja, kupić ze 2x CNC shield i 8xPT100 stick. Wszystko spiąć razem na jednej sprzętowej szynie SPI i powinno śmigać ok, no i cena koło 2x mniej niż opcja 1.

Ramka pod stół
No tutaj widzę tylko opcję na "sztywno" na wiele śrub coś w stylu jak jest w Prusa MK3.

Po głowie chodziło mi jeszcze żeby dobrze zaizolować poszczególne sekcje. Do tego można by wcisnąć nieco izolatora w szczeliny pomiędzy sekcjami.

Proszę o konstruktywną dyskusję ;)

PS. Oczywiście jak wiele rzeczy w cebulolandii myślę o w miarę tanich rozwiązaniach ale działających ;)
PS.2 Ilość modułów jest narazie "losowa", też podlega dyskusji na ile dzielić albo jakie rozmiary jednego modułu są ok
dragonn
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: JGFTW »

Cosik pisze:[...] Z racji braku frezarki cnc itd w domu to pomyślałem że można nacięcia zrobić szlifierką z tarczą do "amelinium" [...]
Próbowałem wielokrotnie wyciąć coś szlifierką "z łapy", ale zawsze wychodzi w rzeczywistości dużo gorzej niż zakładałem, więc o ile masz wprawę lub jest to POC i nie musi wyglądać to chyba lepiej znaleźć kogoś, kto to wyfrezuje ;)
Cosik pisze:Ramka pod stół
Wydaję mi się, że niektóre rozwiązania, wybory są zależne od docelowej maszyny w jakiej stół się znajdzie. Sądzę, że ilość punktów montażowych do mocowania będzie uzależniona od tego czy stół będzie na stałe przymocowany do ramy jak np w Voronie 2.4; podejrzewam, że będzie potrzeba mniej niż jakby było to zamontowane w ruchomej osi Z, w której to również trzeba zastosować ramkę (mocowanie stołu). Rzeczona ramka również trochę może ważyć, bo zakładam, że powinna być taka sama lub grubsza jak stół, więc być może stół najlepiej dać nieruchomy, na kilka śrub i olać ramkę?

Jaka będzie docelowa powierzchnia druku naklejone PEI/Blacha magnetyczna+cośtam/duża blacha oraz małe blachy/jeszcze coś innego?
Cosik pisze:[...] Myślałem on zasilaniu DC ale przy dużej drukarce to należałoby użyć sporego zasilacza, np takiego z serwera, co powoduje że było by głośno.
... albo kilka małych ;)
Cosik pisze:Pomiar temperatury
Jak chodzi o odczyt temperatury to opcja low cost jaka przychodzi mi na myśl:
- Jakakolwiek płytka z 9 wolnymi analogowymi pinami do których podepniesz termistory (Czy to muszą być koniecznie PT100?) z rezystorami i kondensatorami, tak jak jest to na płytkach w drukarkach*.
9xthermistors.png
Zdjęcia ze schematów Rampsa oraz SKR mini v1.1:
ramps-thermistors.png
skr-thermistors-wiring.png

*Przy czym zaznaczam, że nie robiłem nigdy takiego układu, więc proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę i takie rozwiązanie nie będzie działać.


Podejrzewam, że najłatwiej będzie to zrobić w klipperze (multi_mcu).

W Marlinie też dałoby to zrobić, ale chyba wymagałoby to znalezienie płytki, która będzie miała tak dużo wolnych pinów albo nawet przygotowaną wystarczającą ilość gniazd albo popełnienie takiej płytki samemu.

RRF nie znam.

Pojawia się wiele dodatkowych pytań z mojej strony...

Czy intuicyjnie dobrałeś wcięcia czy zrobiłeś jakąś symulację odkształcania stołu? Czy potrzebne są tak duże przestrzenie pomiędzy grzałkami? Czy są to przecięcia czy nacięcia i które byłyby lepsze/wystarczające?

Masz na oku jakiś konkretny stop?
Czy myślałeś, żeby zrobić grzałkę i stół w formie pcb jak w nowej Prusie?

Masz jakieś orientacyjne wymiary tego stołu? Myślisz bardziej o 1x1 [m] czy 500x500 [mm]?
Czy szacowałeś (obliczając) jaki jest zysk z dzielenia stołu na moduły? Zakładając, że jest zysk z dzielenia to masz jakiś pomysł jak dobrać ilość modułów?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: majek »

To z problemów dołóż sobie:
- odkształcenie termiczne gdy nie grzejesz całego stołu, nacięcia powinny pomóc, ale z drugiej strony łatwiej kawałek stołu może się odkształcić względem reszty
- slicery generalnie nie obsługują wielostrefowego grzania, może z nową Prusą XL coś się zmieni, ale jakiś rok temu jak drążyłem temat, to chyba tylko Simplify3D to potrafił
- soft na drukarce: Marlin nie obsługuje więcej niż jednej grzałki stołu i prędko nie będzie (za dużo hardcodowanych rzeczy), nie wiem jak reszta, ale obsługa przez soft wielostrefowego grzania i jednocześnie wielu termistorów może być problematyczna

Jeżeli zostaniesz przy podziale na 9 sekcji i podzielisz to logicznie na 2 strefy: np. środek i cała reszta, to takie coś łatwiej ogarnąć i w slicerze i nawet w Marlinie.
morf
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: ethanak »

W sumie dla 9 sekcji do logicznego podziału wystarczą 4. Oprócz termicznych odkształceń - czy grzałki nie będą podgrzewać sąsiednich sekcji?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: dragonn »

majek pisze:To z problemów dołóż sobie:
- odkształcenie termiczne gdy nie grzejesz całego stołu, nacięcia powinny pomóc, ale z drugiej strony łatwiej kawałek stołu może się odkształcić względem reszty
- slicery generalnie nie obsługują wielostrefowego grzania, może z nową Prusą XL coś się zmieni, ale jakiś rok temu jak drążyłem temat, to chyba tylko Simplify3D to potrafił
- soft na drukarce: Marlin nie obsługuje więcej niż jednej grzałki stołu i prędko nie będzie (za dużo hardcodowanych rzeczy), nie wiem jak reszta, ale obsługa przez soft wielostrefowego grzania i jednocześnie wielu termistorów może być problematyczna

Jeżeli zostaniesz przy podziale na 9 sekcji i podzielisz to logicznie na 2 strefy: np. środek i cała reszta, to takie coś łatwiej ogarnąć i w slicerze i nawet w Marlinie.
Marlin, a fuj, idź sobie stąd!
W ogóle nie wiem co to ma być za skomplikowana obsługa wielostrefowego stołu, zdefiniować to jako 9 osobnych grzałek i tak to używać.
Co do obsługi slicera, to ja sobie wycinam wszystkie komendy ustawiające temperatury z g-codu i tak, można to zrobić to samo, a całą resztę obsługi od strony softu ładnie załatwić macrami w Klipperze.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: Andrzej_W »

Zobacz jak to rozwiązali w Prusie XL każdy element jest osobnym kwadratem. Łatwiej to by było wyciąć.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: Cosik »

W prusie te kwadraty są mechanicznie połączone ze sobą coś takiego jak na rysunku który zrobiłem.

Symulacji nie robiłem. Są to przecięcia w celu izolacji sekcji. Tak jak pisałem, póki co to jest PoC poddany dyskusji.

Bardziej zależy mi na dyskusji właśnie od stronych mechanicznej. Ogarniecie pod kątem firmware to pikuś.
dragonn
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: panWiadr0 »

Jaki wymiar ma mieć ten stół?
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: Cosik »

Ten z rysunku ma 300x300. Drukarka o której myślę ma mieć pole robocze 500x500 albo i więcej
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Koncept stołu modularnego

Post autor: panWiadr0 »

Z pomiarów na moim stole (8mm) na każde 300mm formatka rozszerza się o ~0.2mm. Tak duże sloty są niepotrzebne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”