Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: JGFTW »

Ostatnio na aliexpress natknąłem się na mocowanie szpuli, które mierzy wagę (zapewne poprzez belkę tensometryczną)
creality-spool.png
https://pl.aliexpress.com/item/1005004308997880.html

Przeszukałem z ciekawości thingiverse oraz printables w poszukiwaniu podobnych projektów i jest tam kilka opcji z elektroniką. Przykładowe:
https://www.printables.com/model/80224- ... with-scale
https://www.thingiverse.com/thing:2856565 (to praktycznie nie różni się od podstawienia na wadze kuchennej ;) )

Fajne, ale jak na mój gusto to dość niepotrzebnie skomplikowane (przez niemałą ilość elektroniki). Brakowało mi opcji mechanicznej - takiej, która przede wszystkim nie potrzebuje prądu.
Nie znalazłem żadnego projektu, który by mierzył wage szpuli na uchwycie w ten sposób, więc jeżeli znacie lub widzieliście taki projekt to wrzućcie tu linka.

Postanowiłem, że spróbuję coś wykombinować i najlepsze co udało mi wymyślić to wskazywanie wagi poprzez ugięcie się sprężyny pod wpływem ciężaru szpuli, a następnie przedstawienie ugięcia (wagi) ramieniem na miarce (z odpowiednia skalą).

Tak jak pomysł brzmi dobrze to już z wykonaniem to nie poszło mi tak super. Tak wygląda model:
SpoolHolderSpring v10.png
SpoolHolderSpring v10-mech.png
SpoolHolderSpring v10-cross-section.png
Trzy elementy drukowane - karetka, górne i dolne mocowanie
Karetka jeździ po prowadnicy (20x6 płaskownik aluminiowy) łożyskami 623zz (4szt). Drugi pręt to 5mm pręt alu, który służy za prowadnice dla sprężyny, która wiję się i chce ucieć podczas uginania. Sprężyna stalowa 0.8x8x80mm (do 2kg).

I w rzeczywistości niby to działa, ale nie pasuję mi kilka rzeczy w tym projekcie i mam wrażenie, że można to zrobić lepiej albo chociaż poprawić, stąd ten wątek - liczę na rady/pomysły/pomoc w projekcie.
scale-empty.jpg
scale-full2.jpg
scale-full.jpg
Skala obecnie jest dobrana na oko i wymaga kalibracji. Brakuję czwartego elementu drukowanego (jeszcze nie zamodelowany, obecnie jest kartką papieru) prowadnicy na skale. Docelowo to będzie wydrukowany płaskownik po którym będzie można przesuwać skale - jako, że szpule mają różne wagi, ale zawierają kilogram filamentu to skala będzie zawierała 'offset', czyli zaznaczenie punktu zero dla kompensacji różnicy w wadze różnych szpul i przy zmianie jedynie wystarczy ją przesunąć lub obniżyć i będzie wskazywało odpowiednio.

Ogólnie trochę słabo z responsywnością układu, nie reaguję tak dobrze jakbym chciał - wcześniej zwyczajnie się zacinał, ale się z tym uporałem, jednak teraz mam wrażenie jakby nie przekazywał zmian w wadzę odpowiednio szybko (może dalej zacina tylko dużo mniej?).

Dajcie znać co sądzicie, że warto poprawić? Może wykonanie należy zaorać i zrobić kierując się innymi założeniami?
Nie jestem do obecnej formy projektu przywiązany i zastanawiam się nad zaczęcięm od nowa - dając dwie prowadnice tak jak osie w drukarce oraz dodać jakiś mechanizm do wskazówki, żeby pokazywała z większą rozdzielczością wage (zadowalać mnie będzie dokładność +/-25g ze skokiem na podziałce co 50g - obecnie nie wiem ile jest, będę to testował), także jeżeli macie pomysły na lepsze wykonanie to śmiało.
Model do podglądnięcia i pobrania: https://a360.co/3xSW61P
morf, Pjoter, Andrzej_W, Abys, Adinfo, PrzemoS, aaannnd, tomekr
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: dziobu »

JGFTW pisze:Ogólnie trochę słabo z responsywnością układu, nie reaguję tak dobrze jakbym chciał - wcześniej zwyczajnie się zacinał, ale się z tym uporałem, jednak teraz mam wrażenie jakby nie przekazywał zmian w wadzę odpowiednio szybko (może dalej zacina tylko dużo mniej?).
Tarcie statyczne + bezwładność szpuli.
Tu jeszcze układ jest obciążony z jednej strony a sprężyna musi to wypchać działąjąć na początku ramienia.

Tensometr rozwiązuje ten problem, a właściwie to powieszenie szpuli na belce też niesamowicie upraszcza konstrukcję.

Nie znam się to się wypowiem - powieś szpulę na sprężynie. Ale to będzie wielkie.
Albo zrób szalkę na łożysku. Po jednej stronie szpula, po drugiej - sprężyna. Na środku wskazówka. Jak klasyczna waga szalkowa.
Szpula przecież nie musi pracować w poziomie.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: Andrzej_W »

Kurna też miałem napisać o szalkowych wagach
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: mcxmcx »

Normalna waga do ryb czy bagazu, z rozdzielczoscia 5g to koszt 10-15zl.

Nie ma co cudowac, trzeba zaadoptowac istniejace moduly.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: dziobu »

Pomijając fakt że masz racje, to te wagi są mega ch*jowe. Nawet nie są złe. I nie chodzi mi o pomiar tylko ogół. Mam/miałem ich kilka. Najlepsza była jakaś firmowa która działała z miesiąc.

Poza tym nie nadają się do ciągłego pomiaru. Tensometr mimo wszystko jest prądożerny a tu jest mowa o sprzęcie bez zasilania.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: mcxmcx »

Ale myslalem o takiej mechanicznej :((
dziobu
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: dziobu »

No to co innego. Tylko konstrukcja rosnie.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: Andrzej_W »

mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: mpk »

dziobu pisze:Tensometr mimo wszystko jest prądożerny a tu jest mowa o sprzęcie bez zasilania.
nie musi być zasilany cały czas, w końcu nikt nie siedzi przez cały wydruk patrząc jak mu szpuli ubywa. Może być pomiar on-demand przyciskiem, czy nawet jakimś i/o z kontrolera drukarki i customowym gcodem;)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Uchwyt na szpule z wagą mechaniczną

Post autor: majek »

Taka waga, to średni pomysł, bo musiałbyś ją jeszcze tarować po zmianie szpulki (a przecież często zakłada się już napoczętą), a różni producenci filamentu mają szpule o różnej wadze.

Może nie w tą stronę, ale ja używam po prostu plugina 'Filament Manager' do Octoprinta, który sam uaktualnia stany na szpulach po każdym wydruku. Na kilogramowej szpuli myli się do +/-20g w zależności ile zmian filamentu było po drodze i ile go poszło do śmieci poza Octoprintem. Najczęściej zostaje na szpuli jeszcze jakiś ogryzek.
Czekam jeszcze na wsparcie w Klipperze (coś tam bardzo powoli się rodzi), bo dla mnie to jest zbyt ważny 'ficzer', żebym po przesiadce go stracił.
$A$F
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”