Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
jarosław
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 lip 2022, 17:55

Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: jarosław »

To mój pierwszy post na tym forum zatem Witam Serdecznie wszystkich Forumowiczów !

Wpadłem na pomysł zastąpienia rurki PTFE rurką ze szkła borokrzemowego.
Wytrzymałość termiczna takiego szkła jest bardzo wysoka, a przewodnictwo cieplne bardzo małe.
Teoretycznie można by w ten sposób łatwo podnieść maksymalną temperaturę pracy standardowego ekstrudera.
Znalazłem takie rurki na Amazonie za około 18$, zatem zanim kupię i przetestuję chciałbym zasięgnąć rady Szanownych Forumowiczów :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: dziobu »

Rurkę musisz dokręcić, bo to ma być szczelne. Blok pracuje termicznie.
Obawiam się że szkło tego nie wytrzyma.

W bloku v6 da się ściąć gwint (za mocno dokręciłem w zbyt niskiej temperaturze a potem dogrzałem do 320°C).
jarosław
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 lip 2022, 17:55

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: jarosław »

dziobu pisze:Rurkę musisz dokręcić, bo to ma być szczelne. Blok pracuje termicznie.
Obawiam się że szkło tego nie wytrzyma.
Chodzi mi też po głowie przekładka ze szkła o długości powiedzmy 5mm żeby odseparować blok grzejny od PTFE
Przewodność cieplna szkła borokrzemowego to około 1W/m2/K
PTFE będzie dociskać szkło to dyszy uszczelniając je, a szkło będzie robiło za barierę termiczną.
Co o tym myślisz ?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: japim »

Ciekawy pomysł.
PTFE ma też jedną bardzo ważną cechę - nie przywiera do niego plastik. Natomiast szkło stosowane na stół działa bardzo dobrze jako powierzchnia adhezyjna. Dopóki jest przepływ filamentu to będzie wszystko OK, a jak zatrzymasz ekstruzję to filament stopi się w górnej części i przyklei się do szklanej rurki - a tym samym zaczopuje ekstruder?
dziobu
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
jarosław
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 lip 2022, 17:55

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: jarosław »

japim pisze:Ciekawy pomysł.
PTFE ma też jedną bardzo ważną cechę - nie przywiera do niego plastik. Natomiast szkło stosowane na stół działa bardzo dobrze jako powierzchnia adhezyjna. Dopóki jest przepływ filamentu to będzie wszystko OK, a jak zatrzymasz ekstruzję to filament stopi się w górnej części i przyklei się do szklanej rurki - a tym samym zaczopuje ekstruder?
Jak to jest rozwiązane w ekstruderach "full-metal" ?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: cyfron »

Do stali nierdzewnej i tytanu filament nie przywiera.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: dragonn »

Jeśli nie jest zbyt gorący, ale to już dawno rozwiązano. Główice full metal z cienką rurką stalowo sprawdzają się bardzo dobrze.
Dodam że można kupić heatbreak z taką rurką do zwykły V6 również, moim zdaniem nie ma żadnego sensu kombinować jakimś szkłem zamiast PTFE.
Full metal mają jeszcze jedną zaletę względem PTFE i pewnie tego szkła też, dzięki temu że jednak lepiej przewodzą ciepło da się je lepiej chłodzić tą ilość co przychodzi. Skutkuje to tym że moment przejścia z wysokiej temperatury do niskiej jest dużo szybszy, nie ma tak duże gradacji ciepła jak w PTFE.
To moim zdaniem poprawia jakość drukowania w niewielkim stopniu, ale poprawia.
Berg, dziobu, McKee
jarosław
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 21 lip 2022, 17:55

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: jarosław »

Moim zdaniem to, że Full Metal dobrze przewodzi ciepło jest jego wadą. W przypadku materiału będącego idealnym izolatorem ciepła, żadne chłodzenie nie byłoby potrzebne (ale niestety idealnych izolatorów nie ma)
Dlatego właśnie pomyślałem o szkle.
PTFE ma jeszcze niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż szkło, ale niestety powyżej 250C mięknie.

Co do klejenie się filamentu do szkła - o tym nie pomyślałem, ale i tak mnie kusi żeby chociaż spróbować.
Niestety nie mogę nigdzie namierzyć takich rurek w sensownych ilościach, za sensowne pieniądze.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: dragonn »

jarosław pisze:Moim zdaniem to, że Full Metal dobrze przewodzi ciepło jest jego wadą. W przypadku materiału będącego idealnym izolatorem ciepła, żadne chłodzenie nie byłoby potrzebne (ale niestety idealnych izolatorów nie ma)
Ale idealnych nie ma, dlatego moim zdaniem lepiej się sprawdza materiał który przewodzi ciepło jak najlepiej ale nadrabia to swoim własnym małym przekrojem.
Dzięki temu tą ilość ciepła która już się przedostanie dalej niż powinno da się szybko i skutecznie odprowadzić i rozproszyć. A małym przekrój ogranicza ile tego ciepła może się przedostać bez utrudniania jego odprowadzenia dalej.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Rurka ze szkła borokrzemowego zamiast PTFE

Post autor: Pjoter »

Moje pytanie - czy chcesz rozwiązać istniejący problem? Czy eksperymentowac?
Jak to pierwsze to idź w full metal bo praktyka tak mówi
Jak to drugie to popieram eksperymentowanie i z chęcią przeczytam wyniki.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”