CR LD-002r - pierwszy wydruk

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
promanowski
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2021, 20:57

CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: promanowski »

Witam,
Z racji wakacji zakupiłem sobie CR LD-002r na początek przygody z drukarkami SLA. Pytanie wydruk mi się niestety nie udał ( powiem tak wygląda fatalnie krzywo ) bo raz że wygięło środek (warping ? ) a dwa to wydruk zamiast wyjść prosto - wygląda jak by się przechylał - po około 20 warstwach lekko w "prawo" ( jak krzywa wieża w pizie :) )
Pytanie więc o kalibracje i ustawienia .:
Jak prawidłowo kalibrować oś Z ? ( Ja poluźniłem wkręty nacisnąłem homing - i dokręciłem )
Duże płaszczyzny drukować lepiej w osi Z czy X/Y ?
Żywica z allegro - warstwy dolne ekspozycja 45s , kolejne 6,5s ale co i czy jest sens ustawić "Rest Time before lift (...) After lift Retract) itd ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: dziobu »

promanowski pisze:( jak krzywa wieża w pizie :) )
Zdjęcia...
promanowski pisze:Jak prawidłowo kalibrować oś Z ? ( Ja poluźniłem wkręty nacisnąłem homing - i dokręciłem )
Niczego nie kalibrujesz. Jedyne co ustawiasz to pozycje startową stołu, czyli "0".
Ponoć robi się to tak że stół masz dokręcić tak żeby po zjechaniu na "0" (home) dało się przesuwać kartkę A4 (klasyczna 80g) pomiędzy nim a szkłem. Ja to robię na wyczucie, tj zrobiłem kiedyś i działa do dziś.
promanowski pisze:Duże płaszczyzny drukować lepiej w osi Z czy X/Y ?
Zależy od wielu rzeczy. Kluczowe i tak są podpory.

Luknij sobie tu: viewtopic.php?f=70&t=4250
promanowski pisze:Żywica z allegro - warstwy dolne ekspozycja 45s , kolejne 6,5s ale co i
"Żywica z allegro" - to jakiś producent?
Są żywice gdzie wystarczy 6s, są takie gdzie trzeba 20. Tylko nie widzę pytania.
promanowski pisze: czy jest sens ustawić "Rest Time before lift (...) After lift Retract) itd ?
Nie wiem co konkretnie robią te wartości bo na podałeś tylko jakieś cokolwiek wyrwane z kontekstu.
Technicznie sensowne jest wydłużenie czasu pomiędzy warstwami dla gęstych żywic, żeby ta miała czas uzupełnić miejsce pod detalem. Poza tym czas naświetlania i ilość warstw początkowych. Reszty na starcie nie ruszaj.
promanowski
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2021, 20:57

Re: CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: promanowski »

No więc tak .:
Dzięki za linka przeczytałem opis i chyba wydruk miałem w złej orientacji tj na płasko a chyba powinna być w osi Z / na stojąco/ obiekt ma rozmiar 40x50mm a że to forma odlewnicza miała być to za jednym razem drukowałem 2 na raz czyli 80x100mm i pewnie zbyt dużo za jedną warstwą szło.
(Fota w załączniku )
Żywica to
"Żywica 3DUV Standard - wysokiej jakości żywica. Właściwości techniczne, kolor, skład chemiczny i parametry w takie same jak Anycubic.
Parametry :
Twardość: 84 D
Lepkość (25 ℃): 150-200 mpa.s
Długość fali utwardzania: 355-410nm
Gęstość stała: 1.05-1.25 g/cm3
Skurcz: 3,72-4,24%
Wytrzymałość na rozciąganie: 36 - 52 Mpa
Czas utwardzania (drukarki monochromatyczne): 1,5 s - 3 s
Czas utwardzania (drukarki z ekranami RGB): 4s - 7s
Wydłużenie przy zerwaniu: 11-20%
"
Parametry o jakie pytałem ("Rest Time before lift (...) After lift Retract)) - dłuższe googlanie pokazuj fimik na YT w którym jst to dość obrazowo pokazane - zasadniczo chodzi o czas pauzy np po podniesieniu osi Z lub po opadnięciu przed naświetlaniem

Dzisiaj drugi raz zacznę drukować ten projekt ale w Z ( z1 h zrobiły się 3 ;/ ) i zobaczymy czy się uda.
Załączniki
Wydruk_sla.JPG
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: FlameRunner »

Drukowałbym to pod kątem około 45°, stroną do odlewania skierowaną do ekranu, tak żeby nie wymagała żadnych podpór i wyszła możliwie gładka. Druga strona będzie wymagała dużo podpór, ale to chyba nie będzie w niczym przeszkadzać?
promanowski
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2021, 20:57

Re: CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: promanowski »

A no nie będzie - ogólnie to 2 wydruk w osi Z tez wyszedł kiepsko - wyczyściłem wannę i widzę że jest wklęśnięcie w membranie - myślę że takie było od początku a ja tego nie zauważyłem i zdjęcie powyżej to odwzorowanie tego wklęśnięcia.
Pytanie czy żywicę wypada przefiltrować po każdym wydruku czy można to zostawić na np 5..10 dni ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: CR LD-002r - pierwszy wydruk

Post autor: dziobu »

promanowski pisze:A no nie będzie - ogólnie to 2 wydruk w osi Z tez wyszedł kiepsko - wyczyściłem wannę i widzę że jest wklęśnięcie w membranie - myślę że takie było od początku a ja tego nie zauważyłem i zdjęcie powyżej to odwzorowanie tego wklęśnięcia.
Żeby taki duży wydruk się skaszanił to uszkodzenie folii musi być znaczne. A nie możesz puścić wydruku obok tego uszkodzenia?
promanowski pisze:Pytanie czy żywicę wypada przefiltrować po każdym wydruku czy można to zostawić na np 5..10 dni ?
Ja zostawiam żywicę w zasobniku. Czyszczę tylko po wydruku z grubszych syfów ale tak to nie zlewam. Właściwie to od dawna nie zlewam żywicy do butelek bo szkoda mi na to zdrowia - mam kilka zasobników i je podmieniam jak chcę materiał zmienić.
I często, tj prawie zawsze, jakiś zasobnik z żywicą leży sobie w drukarce.

Jest kilka żywic które mają tendencję to pełźnięcia ale im potrzeba min. miesiąca żeby zacząć wyjść z zasobnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”