Kalibracja zywicy - jak

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Kalibracja zywicy - jak

Post autor: mcxmcx »

Czolem panowie.

Przyjechala nowa zywica, i chce ja skalibrowac.

1. Nie lapalo do platformy, wymienilem folie - myslalem ze folia sie zuzyla.
I mam problem w ustawieniu, poniewaz albo nie doswietla do konca, czyli gubi detale, albo strzela folia jak glupie.

Zywica Anycubic, i dla 12sec na warstwe daje mi wynik w miare ok, ale strzela folia, a dla 11 sec nie lapie i nie doswietla.

Inne zywice (czyli monoprice i photocentric) pracuja ok, na 7-8sec, nie strzelaja i sa pelne detali, ale... nie mam ich za duzo, a tej anycubic kupilem.

Ma ktos pomysl jak to zwalczyc? Czy tez zaakceptowac strzelanie z folii?

Pzdr
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Kalibracja zywicy - jak

Post autor: SQ9KRD »

Hmmm ja jestem totalnym noobem w kwestii żywicy ale u mnie wygląda to tak:
Drukarka: Anycubic Photon
Żywica: Anycubic

Najpierw walczyłem z pierwszymi warstwami. Niby model z pena wyszedł wzorowo ale moje już tak kolorowo nie wychodziły. Na początku kalibracja na kartkę papieru i pierwszy sukces.Potem walczenie z Photon Workshop i porażka nic nie wychodziło tzn ja nie umiałem nic wydrukować.
Postanowiłem zmienić slicer i zmienić FEP bo go mocno pokiereszowałem odrywając gluty. Przeczytałem też by zmatowić papierem ściernym tackę więc przeleciałem 120 tak aby lekko zmatowić powierzchnię przylegania.
W ręce wpadł mi Chitubox pierwsze drukowanie i sukces.
Modele dla Kapi i sukces.
Już 12 wydruków bez problemów tylko usuwam i puszczam kolejny nic nie robię poza dolewaniem żywicy

Żywica Anycubic Biała
Wysokość warstwy - 0.05
Ilość warstw na dole - 8
Czas naświetlania pierwszych warstw - 60 s
Czas naświetlania pozostałych - 30 s
Light-off delay - 6s
Bottom light-off delay - 0

Folia strzela tak samo lecz wydruki są idealne. Teraz za to walczę z czyszczeniem i czasem utwardzania w UV bo mam wrażenie że ciągle są lekko plastyczne
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Kalibracja zywicy - jak

Post autor: mcxmcx »

Właśnie, drukować drukuje, jakieś prostsze rzeczy wychodzą prosto z drukarki bo ma wbudowany slicer-.

Ale to strzelanie fep TEORETYCZNIE nie powinno występować, dlatego pytam.

Co najciekawsze nie występuje przy base layer a tylko przy zwykłych warstwach, chociaż base sa naświetlane dłużej etc...

A i strzelanie nie występuje na oryginalnej żywicy. Tylko na dokupionej.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 1
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Kalibracja zywicy - jak

Post autor: Drunk_ZoZol »

Strzelanie folii FEP to normalna rzecz - musi jakoś oderwać element od folii, dlatego "pyka" ;)
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Kalibracja zywicy - jak

Post autor: TDI-CAD »

Jak ostatnio drukowalem przy temperaturze zewnetrznej 15C to nic z żywicy anycubic nie szło. Po podgrzaniu farelką drukarki tak do 35C jak ręką odjał.
Raeone
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2019, 16:52

Re: Kalibracja zywicy - jak

Post autor: Raeone »

Strzelanie FEP to norma sygnalizuje że coś się jednak od tej folii odkleja. Martwiłbym się raczej gdyby go nie było.
Co do temperatur- ja w zakresie +20/+30 nie widzę żadnego wpływu na pracę żywicy Anycubica.
Nie wiem czy kolega widział ale jest taki nieoficjalny spis żywic z których można na oko dobrac sobie odpowiednie mniej więcej ustawienia:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 2636266627

U mnie śmiga aż miło rozmiar pypcia na foto to jakies 20mm
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”