Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

Jak wiadomo (źródło - Anycubic.com), Anycubic Photon oraz Photon S mają obszary robocze odpowiednio: 115x65x155 mm oraz 115x65x165 mm.

Ale chyba nie do końca...?
Ciężko znaleźć coś na temat wyświetlacza Photon S, ale chyba jest to wyświetlacz o takim rozmiarze, jak w przypadku Photon? Z drugiej strony, wyświetlacz do nie-S i wyświetlacz do S to są dwa różne warianty w różnych cenach: https://www.anycubic.com/collections/ac ... 7014275132 , w takim razie czym się różnią?

A teraz do rzeczy:
  1. Rozumiem, że w każdym innym slicerze też należy podać 68,04 mm x 120,96 mm?

    Lub na odwrót...? Domyślne wartości przy dodawaniu nowej drukarki w Z-Suite to:
    • X: 132 mm
    • Y: 74 mm
    • horizontal resolution: 1440
    • vertical resolution: 2560
    Ten slicer chyba zakłada, że ekran jest obrócony o 90°, co zresztą jest prawdą dla Photonów?
     
  2. W związku z powyższym, czy 120,96 mm x 68,04 mm to jest rzeczywisty obszar, który te drukarki są w stanie zadrukować?
     
  3. Jeśli tak, dlaczego producent podaje tylko 115x65? W przypadku FFF rozumiem podawanie rozmiaru wydruku mniejszego niż fizyczne wymiary stołu. Ale czemu wykonywać na żywicówce wydruki mniejsze niż aktywny obszar wyświetlacza?
Tl;dr: chcę skonfigurować Z-Suite do pracy z Anycubic Photon S i zorientowałem się, jak dużo nie wiem / nie rozumiem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: dziobu »

A wystarczyło tylko chwilkę w sieci pogrzebać... :D

Photon ma panel Sharpa LS055R1SX03.
Photon-S ma panel Sharpa LS055R1SX04.
Ich porównanie:
http://www.panelook.com/modelcompare.ph ... 2760,23333
Z tego co mi wiadomo z innych źródeł to panele są kompatybilne - także dalej będę pisać o nich wspólnie.

Panel ma rozdzielczość 1440x2560 (X/Y). Także natywnie jest on przeznaczony do pracy w pionie (telefon/tablet) - tak jak tu na dwóch zdjęciach: viewtopic.php?f=35&t=3264&start=40#p94124. Choć w sumie tutaj nie ma to żadnego znaczenia.
Wielkość obszaru aktywnego to 68.04 x 120.96mm.
Po prostym przeliczeniu wychodzi że piksel ma niewiele ponad 47x47um.

W specyfikacji drukarek Anycubic ogranicza to pole do 65x115. Może dlatego żeby nie drukować na skraju - w przypadku Photona tam światło UV pada pod największym kątem i może wyjść kicha. Może. Nie wiem, u siebie (Formware) mam wpisane pełne pole robocze i jakoś specjalnie się nie ograniczam.


Przez dość długi czas w handlu nie było innych paneli dlatego 95% taniochy spod znaku DLP/LED UV było i dalej jest na ww panelach ((to że w telefonie ktoś ma panel 8k to nie znaczy że da się go kupić...)).
Teraz jest tego więcej:
http://www.panelook.com/modelsearch.php ... ixels=7700


Zortrax Inkspire przecież nie może być jak reszta plebsu. Prawdopodobnie ma panel 6", np jeden z tych:
http://www.panelook.com/modelsearch.php ... ixels=7700
Przy wielkości pola 74.52 × 132.48mm i rozdzielczości 1440x2560 odpowiada temu co wpisuje sie w Z-Suite oraz specyfikacji na ich stronie.


btw.
Nie sprawdzałem, ale jakaś losowo odpalona dokumentacja z dwóch paneli (5,5 i 6") pokazała że są one kompatybilne...


Wracając do pytania - dla Photona podajesz:
68.040x120.960 mm i 1440x2560
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

Dzięki za analizę, mnie nie udało się znaleźć, jaki dokładnie jest panel w Photon S.

Co do równomierności podświetlenia, w przypadku Photon S chyba dobrze by było wyciągnąć cały moduł UV razem z soczewkami i zmierzyć, jaki to ma fizycznie rozmiar?

dziobu pisze:Wracając do pytania - dla Photona podajesz:
68.040x120.960 mm i 1440x2560
Właśnie tu mam największe wątpliwości. Może w Z-Suite powinno być:

Kod: Zaznacz cały

120.960x68.040 mm i 1440x2560
Jeśli panel zastosowany w Inkspire też jest przeznaczony do pracy w pionie, to Z-Suite może oczekiwać takiego właśnie ustawienia "na odwrót".
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Co do równomierności podświetlenia, w przypadku Photon S chyba dobrze by było wyciągnąć cały moduł UV razem z soczewkami i zmierzyć, jaki to ma fizycznie rozmiar?
I co byś chciał zrobić z tą informacją?
FlameRunner pisze:Jeśli panel zastosowany w Inkspire też jest przeznaczony do pracy w pionie, to Z-Suite może oczekiwać takiego właśnie ustawienia "na odwrót".
Wpisz jakkolwiek. Wrzuć jakiś detal na stół w programie, wyjmij zasobnik z żywicą i puść wydruk - zobaczysz jak on to wyświetla i ew wtedy skorygujesz obrót
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

Skonfrontować z wielkością aktywnego obszaru wyświetlacza i z deklarowanym obszarem roboczym drukarki. Być może podświetlanie jest zaprojektowane pod obszar 115x65 i w slicerze trzeba podać pełne wymiary wyświetlacza, ale nie drukować przy krawędziach.

Taki mam zamiar. Liczyłem po prostu, że już ktoś to robił. ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: dziobu »

Przecież tam są odbłyśniki. W starym Photonie w ogóle masz 4 ledy na środku i działa.

Dlaczego na siłę szukasz problemów? :D

btw.
Wydrukowałeś już coś?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

Tak, wydrukowałem coś. ;)

Potrzebuję dalej drukować i nie chcę zauważyć ewentualnego problemu dopiero następnego dnia.
Załączniki
9DA8B3FE-E606-45C0-9B68-E120A8F92449.jpeg
dziobu
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

Zdefiniowałem w Z-Suite dwie drukarki:
  • 68.040x120.960 mm i 1440x2560
  • 120.960x68.040 mm i 1440x2560
Testowo na obu pociąłem kostkę, zapisałem do pliku .photon, a następnie skorzystałem z podglądu pociętego pliku w Photon Workshop i porównałem:
  • oba warianty z Z-Suite,
  • plik, z którego wyszły wydruki z poprzedniego posta.
Jak widać w załącznikach (których nawet nie podpisuję, bo i po co? ;) ), przy każdym z plików testowych podane są takie same parametry i wizualizacja wygląda poprawnie.

PS Przeprowadziłem również test z czterema kostkami w samych rogach stołu, wyniki również są identyczne.
Załączniki
zsuite120.png
zsuite68.png
photon workshop.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: dziobu »

Powiem Ci że kwadrat na środku stołu w celu sprawdzenia orientacji ekranu to rewelacyjny pomysł ;)

Może założyli że user i tak wpisze źle i program sam sobie dopasowuje nastawy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Photon (S) - wielkość ekranu, ustawienia slicera, rzeczywisty obszar zadruku?

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:Powiem Ci że kwadrat na środku stołu w celu sprawdzenia orientacji ekranu to rewelacyjny pomysł ;)
Ale widziałeś post scriptum? :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”