Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Juriii1981
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 01 kwie 2020, 18:46

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: Juriii1981 »

Może przetrzyj platformę delikatnie papierem ściernym o granulacji 120. U mnie działa aż miło.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: Berg »

@musk75 jaką masz temperaturę w pomieszczeniu? No i czy to się zmieniało ostatnio ?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: FlameRunner »

Juriii1981 pisze:Może przetrzyj platformę delikatnie papierem ściernym o granulacji 120. U mnie działa aż miło.
O ile dobrze rozumiem, to się zepsuło z dnia na dzień. Gdyby to była kwestia powierzchni platformy, to problemy byłyby raczej od początku.

Swoją drogą jaką masz drukarkę i jak wykonaną platformę dostałeś w komplecie? O ile dobrze się orientuję, do drukarek Anycubic istnieją co najmniej dwie istotnie różniące się rewizje platform:
  • Dawniej do kupujących trafiały platformy anodowane (czy jak tam ten kolor jest nanoszony) w całości, łącznie z powierzchnią roboczą. Na to się ludzie skarżyli, że się wydruk nie trzyma, że powierzchnia krzywa, że trzeba zmatowić, że trzeba równo sfrezować.
  • Obecnie Anycubic produkuje lepsze platformy. Powierzchnia robocza jest obrobiona: metal jest odsłonięty i ma odpowiednią fakturę, a cała powierzchnia jest (przynajmniej w moim egzemplarzu) całkiem płaska. Taka platforma sprawuje się u mnie bez zarzutu.
Widzę, że autor wątku ma platformę tego drugiego, lepszego rodzaju i stąd moje wątpliwości, czy przyczyną problemu jest platforma.
Awatar użytkownika
musk75
Postów w temacie: 12
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:54
Drukarka: Bambusy oraz Prusy:)
x 6

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: musk75 »

Witam,
Przepraszam że tak długo nie odpowiadałem ale było lekkie zamieszanie u mnie.Więc tak,wziąłem "do serca" wszystkie wasze rady panowie te odnośnie wyższej temperatury jak i kalibracje na dwie kartki papieru i to poskutkowało, gdyż ostatnie dwa druki wyszły pomyślnie.Jedynie co zauważyłem, że mam czasami problem z zetką,mianowicie nie zawsze schodzi na te 0.1mm gdy wydam komende na panelu.Słychać dźwięk silnika lecz śruba się nie porusza.Pomaga naciśnięcie home,platforma pozycjonuje się i wtedy można operować ruchem z
Jedras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2021, 22:04

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: Jedras »

Witam. Chcę się podłączyć do tematu. Jestem tu nowy i szukam pomocy. O ile z drukarką na filament radzę sobie zupełnie dobrze, o tyle z uruchomieniem drukarki Photon S mam totalny problem. Wydruk nie przykleja się do platformy. Zostaje w kuwecie przyklejony do folii.
Mam pytania, które mi się nasunęły przy ustawianiu poziomu 0. Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina? Jak nacisnę na folię, to czuję, że się ugina , czyli nie przylega płasko do wyświetlacza. W związku z tym ustawianie platformy na 2 kartki papieru trochę jest bez sensu, bo i tak nie wiadomo na jakim poziomie nad folia w kuwecie platworma się zatrzyma przy druku pierwszej warstwy.
Drugie pytanie jest o temperaturę żywicy. Czy jak drukarka stoi w mieszkaniu, czyli ok 21 stopni to za mało? A jeśli tak, to czy grzanie musi być przez cały czas druku, czy wystarczy podgrzać żywicę w kuwecie przed drukiem? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Andrzej
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: dziobu »

Jedras pisze:Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina?
Tak, to miejsce na druk pierwszej warstwy. Musi się tam zmieścić żywica.
Jedras pisze:W związku z tym ustawianie platformy na 2 kartki papieru trochę jest bez sensu, bo i tak nie wiadomo na jakim poziomie nad folia w kuwecie platworma się zatrzyma przy druku pierwszej warstwy.
Stół zatrzyma się tam gdzie mu ustawisz zero. I założenie jest takie że to zawsze to samo miejsce.

Ja tam kalibruję na jedną kartkę.
Natomiast grubym papierem ściernym (100-200) zjechałem sobie powierzchnię stołu. Obecnie rzadko się zdarza żeby wydruk się nie przykleił bądź odpadł.
Jedras pisze:Drugie pytanie jest o temperaturę żywicy. Czy jak drukarka stoi w mieszkaniu, czyli ok 21 stopni to za mało?
Moja siedzi na strychu i nigdy nie miałem problemu związanego z temperaturą żywicy. A nawet jak miałem to nic mi o tym nie wiadomo.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: FlameRunner »

Obecnie Anycubic produkuje lepsze platformy. Powierzchnia robocza jest obrobiona: metal jest odsłonięty i ma odpowiednią fakturę, a cała powierzchnia jest (przynajmniej w moim egzemplarzu) całkiem płaska. Taka platforma sprawuje się u mnie bez zarzutu.
SPROSTOWANIE
Niedługo po napisaniu tego co powyżej zacząłem dostrzegać problemy, a po ponownym dokładnym sprawdzeniu powierzchnia robocza platformy okazała się być jednak krzywa. Konieczne było zeszlifowanie na płasko i ponowne nadanie faktury.

dziobu pisze:
Jedras pisze:Czy pomiędzy folią w kuwecie, a wyświetlaczem może być niewielka szczelina?
Tak, to miejsce na druk pierwszej warstwy. Musi się tam zmieścić żywica.
Między folią a wyświetlaczem? :P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Między folią a wyświetlaczem? :P
Po wytrzeźwieniu stwierdzam że faktycznie to inna kwestia niż ta o której myślałem.
W sumie to tam nie powinno być szpary; chyba. U mnie FEP dotyka szkła.
Jedras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2021, 22:04

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: Jedras »

"Stół zatrzyma się tam gdzie mu ustawisz zero. I założenie jest takie że to zawsze to samo miejsce. "
Tak. Ale gdzie jest to zero. Jeśli kartka ma 0,1 mm, to platforma będzie się zatrzymywać na wysokości 0,1 mm nad powierzchnią wyświetlacza. A jak założę kuwetę, gdzie folia wisi nad powierzchnią wyświetlacza na bliżej nieokreślonej wysokości, bo jest szpara, to jak platworma zejdzie w kuwetę na zero, to wciśnie tą folię i nie będzie żadnej wolnej przestrzeni na wydruk. U Ciebie folia dotyka powierzchni wyświetlacza?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Photon S - wydruk (w ogóle?) nie trzyma się platformy

Post autor: dziobu »

U mnie dotyka. I nawet często się przykleja. Mam starego Photona ale to akurat jest identyczne.
Nie wiem dlaczego folię masz wiszącą; szybkę z ekranu masz na równo ze spodem komory?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”