Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: szecho »

Cześć,
do tej pory sporadycznie coś tam drukowałem z fabrycznej zielonej żywicy a ostatnio kupiłem dwie inne żywice do przetestowania:
- monocure rapid black
- harzlabs model resin clear

Z tej czarnej chciałem wydrukować taką nie za wielką zaślepkę i pojawiły się pewne problemy.
Na początku ustawiłem ją pionowo, po skończeniu drukowania element był dużo bardziej miękki niż ta zielona żywica any, przez co podczas wydruku się powyginał.
Ustawienia naświetlania wziąłem z tego pliku (12 sek na warstwę 50um)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Następnie pochyliłem ją pod kątem i dodałem dużo podpór od spodu, tutaj wydruk wyszedł już poprawnie, jedynie dolne narożniki lekko się odgięły oraz od spodu było dużo 'nacieków' z żywicy która nie spłynęła, ale całość jest akceptowalna.

I teraz mam kilka pytań.
Czy taki efekt, który pojawił się podczas drukowania elementu ustawionego pionowo, to tylko kwestia czasu naświetlania? Czy może taki pionowy element i tak będzie trudny do wydrukowania? Chociaż patrząc na poradnik, który napisał dziobu, to jednak da się wydrukować takie wysokie elementy.

Jeszcze drugie pytanie bardzo powiązane z pierwszym, czyli ustawieniem modelu
Chciałbym wydrukować fragment klosza lampy (tą żółtą lub czerwoną część), jak radzicie najlepiej to zrobić?
Jeśli chodzi o żywicę to na razie mam tą przeźroczystą żywicę oraz barwniki do niej, ewentualnie kupię już jakąś czerwoną/żółtą.
A sam model ustawiać pionowo, tylko czy nie powygina się tak jak ta czarna zaślepka?
Załączniki
DSC_5742m.jpg
IMG_1044m.jpg
IMG_1043m.jpg
01.jpg
IMG_1042m.jpg
IMG_1041m.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: dziobu »

szecho pisze:Na początku ustawiłem ją pionowo, po skończeniu drukowania element był dużo bardziej miękki niż ta zielona żywica any, przez co podczas wydruku się powyginał.
Ustawienia naświetlania wziąłem z tego pliku (12 sek na warstwę 50um)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
A może pokrzywił się przez zbyt długie naświetlanie?
Z powyższej strony:
"Note - these settings are a good starting point, but changes might have to be made to get a good result"

A żeby jeszcze Ci namieszać - aktualnie drukuję właśnie z tej Monocure Black; w starym Photonie dla warstwy 50um mam 6s/warstwę :)
szecho pisze:Czy taki efekt, który pojawił się podczas drukowania elementu ustawionego pionowo, to tylko kwestia czasu naświetlania? Czy może taki pionowy element i tak będzie trudny do wydrukowania? Chociaż patrząc na poradnik, który napisał dziobu, to jednak da się wydrukować takie wysokie elementy.
Technicznie pionowo/pod kątem to chyba najlepsza forma druku na tego typu drukarce.
A kwestia czasu...tak. Pewnie dlatego że masz aż dwie zmienne na które masz wpływ - wysokość warstwy i czas naświetlania ;) Ta pierwsza to przeważnie jedna z 2-3 używanych wartości, ta druga zależy od żywicy, detalu (kształtu), stopnia zużycia ekranu i LEDów UV...
szecho pisze:(...)A sam model ustawiać pionowo, tylko czy nie powygina się tak jak ta czarna zaślepka?
Powygina. Dlatego dodaj podpory albo dobierz inny czas. Albo lepiej - oba.

Ale tak to żywicę da się okiełznać najprościej i najpewniej w popularny sposób: drukować, obserwować :D
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: szecho »

Dzięki za odpowiedź
No i namieszałeś ;) bo po pierwszym "krzywym" wydruku myślałem, że to przez to że wydruk był zbyt miękki i co chwile odrywając się od folii zdeformował się, no i zwiększyłem jeszcze czas (chyba na 14 czy 15 sekund już nie pamiętam) i dalej krzywiło. Po czym pochyliłem model, dodałem podpory i wróciłem do 12 sek.

Będę musiał posprawdzać te czasy i jak po ich zmianie zachowuje się wydruk. Ale już niekoniecznie wydłużając czas, tylko może właśnie zacznę np od tych 6 sek (zawsze to krócej będzie trwał test ;) )
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: szecho »

Jeszcze takie jedno pytanie w kwestii ustawienia modelu oraz podpór.
Mam do wydrukowania taki element jak na załączonym rysunku. Fajnie było by aby powierzchnia przednia tego przycisku po wydruku była "ładna" i np nie wymagała usuwania z niej podpór itd.

Myślałem o 3 ustawieniach:
- przycisk leży bokiem na stoliku (oczywiście odsunięty na podporach), tak że powierzchnia przednia przycisku jest prostopadle do stolika - będzie problem z żywicą która nie ścieknie z płaskich powierzchni
- przycisk pod kątem np 45 do stolika - tu już żywica będzie ściekać ale w pewnym momencie zatrzyma się na wewnętrznej przegrodzie - ewentualnie można by zmodyfikować model dodając otwór w tej środkowej przegrodzie aby żywica mogła się wylewać
- przycisk pod kątem 90 stopni do stolika - tutaj wydaje się że nie powinno być problemu z zostającą żywicą na modelu, jedynie na samym końcu wydruku gdy będzie drukowane "zamknięcie" powierzchni przedniej

Pewnie niedługo przetestuję różne ustawienia i zobaczę jak wyjdzie, ale wolałem zapytać bo jeszcze za dużego doświadczenia w żywicach nie mam ;)
Załączniki
p.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: dziobu »

IMHO - drukuj tym wystającym cyckiem w kierunku stołu. Ewentualnie obróć to w osy Y o 45 stopni (bokiem), tak żeby nie mieć żadnej poziomej/pionowej płaszczyzny.
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: szecho »

Dzięki, tak właśnie podejrzewałem, że takie ustawienia powinny być optymalne. Przyszła mi żywica Form Futura Czarna Solid, także w wolnej chwili puszcze wydruk w takich dwóch ustawieniach i zobaczę jak wyjdą
Awatar użytkownika
Kaine
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2020, 08:09
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Photon S
x 1

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: Kaine »

Szecho, jakiego slicera używasz do Photona S?
Życie jest piękne !
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: szecho »

'chwilę' nie zaglądałem na forum ;) używam/używałem fabrycznego softu. Ale od tamtych wakacji właściwie drukarka stała nieużywana i teraz trochę ją odkurzę, przy okazji poszukam też czy i jakie softy się przypadkiem nie pojawiły do jej obsługi. Ktoś coś może się orientuje?
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: obrms »

Masz Chitubox. Właściwie nic lepszego nie znajdziesz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Anycubic Photon S - ustawienie modelu oraz parametrów naświetlania

Post autor: dziobu »

Znajdziesz: Formware. Tyle że płatne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”