Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 6
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Cześć!

Jak widać, tytuł sugeruje, że można "tanio, szybko i dokładnie".

Przynajmniej takie jest moje wrażenie po 6 godzinach od momentu rozpakowania drukarki i zakończenia jej pierwszego druku.

Panowie i Panie - To jest killer.

Do tej pory drukuję na moim starym, dobrym Photonie, który został zmodyfikowany na początku tego roku w podwójną szynę liniową - modyfikacja pozwoliła drukować wysokie elementy, oraz drobniejsze - dzięki sztywności konstrukcji nic się nie chwieje na boki. Dlatego jako moją trzecią drukarkę DLP szukałem czegoś już z takim rozwiązaniem osi Z.

A jako że aktualnie drukuję głównie figurki, dodatki do modeli oraz same modele to pomyślałem, że może warto kupić coś z jeszcze większą dokładnością. Chwilę pogmerałem, poszukałem i wybrałem dwie drukarki, gdzie finalnie poszedłem w "nowość" a nie zmodyfikownego Photona jakim jest Photon Mono, którego brałem pod uwagę.

Phrozen 4k Mini, bo o nim jest ten temat to drukarka kosztująca na ten moment ~1800zł, która posiada:

- Ekran Mono 4k 6.1' (35um = 0,035mm piksel)
- Metalową i sztywną konstrukcję obudowy ze zdejmowaną plastikową pokrywą koloru bursztynowego
- Metalowy zbiornik VAT (Nie bez powodu o tym wspominam)
- Stół roboczy z wysokim kołnierzem i "Easy-Z" zamiast blokady kulowej
- Pojedyncza szyna liniowa
- Źródło UV ParaLED Matrix 2.0 (Czemu nie 3.0 - tez zaraz napiszę ;) )
- wystarczająca powierzchnia zadruku: 130 * 73 * 130mm


Zacznę od momentu, gdy wyjąłem drukarkę i zacząłem ją oglądać. Zbiornik na żywicę jest metalowy - co może zabrzmi zabawnie, ale nie jest normą - W takim Photonie Mono który rozważałem do zakupu zbiornik jest... plastikowy - dopiero w wersji SE dali metalowy. Za to w cenie Photon Mono SE mam możliwość zakupu omawianej drukarki - wybór był prosty. Choć trochę się obawiałem. Czemu?

Gdyż do tej pory w sieci jedyne opinie użytkowników jakie widziałem, to... że drukarka nie drukuje. A przynajmniej takie opinie widziałem w głównej mierze na facebooku - na paru różnych grupach zagranicznych. Ale stwierdziłem że zamawiam produkt od jednego z dystrybutorów, więc w razie jakby cokolwiek było nie tak - po prostu ją oddam na gwarancję. Dlatego finalnie nie przejmowałem się opiniami i dokonałem zakupu. ;)

Po obejrzeniu zbiornika zobaczyłem sposób montowania stołu roboczego do uchwytu - I tutaj przyznam, że jedną ręką byłoby mi ciężko jednocześnie trzymać platformę i ją przykręcić - w Photonie nie mam z tym większego problemu. Śruby dystansujące pomagają zatrzymać platformę w odpowiedniej pozycji i ją przykręcić, ale strach że poleci jest. Może to kwestia przyzwyczajenia, nie wiem. Rozwiązanie bardzo proste, choć to w Photonie podobało mi się bardziej. Za to - jest to spowodowane m. in. tym, by móc wykorzystać maksymalnie to, co już mieli - obudowę od Phrozen Mini - gdyż są one niemal bliźniacze.

Oś Z siedzi bardzo stabilnie - Przy tej wysokości druku zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. Nie musiałem też poprawiać mocowania, bo i z filmami gdzie cała oś Z się kołysze na drukarce również się spotkałem. Tutaj wszystko siedzi sztywno i równo jak od linijki.

Ekran jest fabrycznie zabezpieczony taśmą przyciętą na wymiar - Bardzo miły gest ze strony producenta, choć prawdopodobnie jest to spowodowane również tym, że można łatwo wymienić ekran - Przynajmniej na to wygląda, bo patrząc na części zamienne ekran wymienia się bez rozbierania (prawie) całej drukarki jak to ma miejsce w przypadku Photona. - Niestety, nie widzę żadnych filmów instruktażowych dotyczących konkretnie tej drukarki. A i skoro przy ekranie jesteśmy - ekran zamienny 4k Mono do tej drukarki kosztuje 99Euro. Czy to dużo czy mało? Cóż, 3x drożej niż ekran do Photona, za to starcza na ~4x dłużej.

Sam zbiornik na żywicę jest aluminiowy, posiada podobnie jak Photon jedną ciągłą linię przez całą swoją długość i szerokość, która odmierza ok. 55ml żywicy (na oko) - Nie wiem czemu w jednej z recenzji ktoś powiedział że nie wie ile ma nalać żywicy, skoro to rozwiązanie jest niemal we wszystkich drukarkach. Co mnie zastanawia - Spojrzałem na sposób montażu FEP, i wygląda to tak, jakby był montowany tylko na śruby idące bezpośrednio do zbiornika. Moge się mylić, ale wygląda na spore ułatwienie. Dodatkowo - Folia jest dużo mocniej skręcona fabrycznie niż w przypadku drukarek 2k - tutaj czuć tą różnicę pod palcem i "na ucho" stukając w jej spód palcem. Może przez sposób montażu?... Tego jeszcze nie wiem, jak się dowiem to dopiszę. ;)

Drukarka ma też parę minusów - Bardzo nie podoba mi się sposób montażu zbiornika na żywicę, który trzeba nałożyć na dwie wystające śruby. Nie wiem kto to wymyślił, ale w taki sposób jest BARDZO łatwo uszkodzić folię - choćby nieuwaga przez sekundę i już jest folia do wymiany. Na szczęście ja drukuję zwykle z jednego rodzaju żywic, i w tej drukarce również tak będzie - Ale o żywicach też później.

Kolejnym minusem jest fakt, że gdy drukarka pracuje, to przez otwory z tyłu drukarki (Wentylacyjny oraz szczeliny przy wejściu zasilania przebija tak mocne światło UV, że oświetla mi pół pracowni. No dobra, może nie pół, ale jeżeli ktoś ma zamiar inaczej postawić drukarki, choćby celem łatwiejszego włączania i wyciągania USB to już może sobie fajnie naświetlać wszystko, co jest za drukarką. U mnie jest to na szczęście stara brudna ściana.

Włącznik - Nie wiem czemu nikt go nie przeniósł choćby na bok, obok usb tak jak ma to miejsce w Photonie. Włącznik znajduje się w tyłu drukarki, po jej lewej stronie (patrząc na front drukarki) ZA GNIAZDEM ZASILANIA. ZA. Trzeba sięgnąć głębiej ręką by włączyć drukarkę - Bez sensu.

Gniazdo USB zaś znajduje się wyżej niż w photonie i na drugiej ścianie - po lewej stronie. Mogliby przenieść na przód, ale mi to akurat jakoś specjalnie nie przeszkadza.

Zdejmowana pokrywa - Rozwiązanie z unoszonymi drzwiczkami do góry w Photonie mi nie przeszkadza, pokrywa również - Ale... Pasuje ona wyłącznie w jednej pozycji. Obrócona o 90 stopni już nie wejdzie na drukarkę, o 180 również. Pasuje wyłącznie w jednej pozycji. Również jest to pierdoła, ale warto o niej wspomnieć.

Poziomowanie drukarki - Bajecznie proste i prowadzą za rękę. Poziomowanie na kartkę papieru (ja sobie przyciąłem z A4 do A5 by ułatwić zadanie). Kładziemy, odkręcamy 4 śruby w platformie i... Tutaj miałem zgrzyt. Odkręciłem śruby a platforma dalej w tej samej pozycji. Pomogłem jej ręką i musiałem użyć siły by się ruszyła. Stwierdziłem, że nie będę odginał ramion którymi się skręca platformę, tylko ułożyłem ją w najwyższej pozycji, przytrzymałem dłonią podczas zjazdu platformy i dopiero wtedy powoli i delikatnie opuściłem ją na ekran, gdzie przytrzymując dłonią mocno (z wyczuciem, nie chcemy sobie "dźwignią" z imbusa rozwalić ekranu naciskiem platformy!) dokręciłem 4 śruby. Powinno chodzić jak w maśle, ale tutaj się za bardzo nie postarali i łopatki za mocno trzymają stół. Dla mnie plus, bo poziomuję raz i zapominam o tym. - W Photonie poziomuję tylko podczas wymiany ekranu i też właściwie tylko dla świętego spokoju ducha. Po dokręceniu śrub klikamy dalej i... Stół jedzie maksymalnie w górę, montujemy zbiornik, zalewamy żywicą i... drukarka jest gotowa do druku.

I tu zaczyna się bajka. w ChiTuBox, który wspiera natywnie tę drukarkę (od wersji 1.7.0 - stabilnej, oraz od 1.6.5 - Wersja Beta) wybieramy drukarkę z listy, wybieramy żywicę (a mamy parę ustawień predefiniowanych przez producenta - jeżeli korzystamy z żywic producenta ;) ) i właściwie tyle. Tniemy, wrzucamy na kartę pamięci, wkładamy do drukarki, sięgamy ręką daleko by uruchomić sprzęcior i drukujemy.

Tutaj zaskoczyło mnie światło UV przebijające się przez wentylator oraz szparki przy wejściu zasilania. Jest strasznie mocne.

A i czemu dobrze, że nie dali ParaLED Matrix 3.0? Bo nie ma takiej potrzeby - czas naświetlania żywicy od Anycubic na ten moment mam ustawione na 2 sekundy / warstwa i 25 sekund pierwsze 4 warstwy. Wiecie co trwa najdłużej? Czekanie aż się ustabilizuje żywica. I tu już wiem po co parametr
light-off delay - Otóż drukarka tak szybko i sprawnie działa, że żywica musi się zdążyć ustabilizować zanim zacznie się naświetlać. Gdybyśmy zmienili wartość na 0, to prawdopodobnie żaden wydruk by dobrze nie wyszedł, gdyż żywica płynie przez te parę sekund po opuszczeniu platformy do zbiornika. W moim przypadku zacząłem od 9 sekund (tak jak w standardowych ustawieniach) ale w trakcie druku zmieniłem na 7 - bo tyle mniej więcej widać że "płynie". Dalej eksperymentuję - pamiętajcie że mam tę drukarkę 6h w momencie pisania tej krótkiej recenzji.

Pierwszy wydruk przerwałem w połowie - byłem przekonany że nic się nie drukuje. Jakie było moje zdziwienie, jak się wyłoniła połowa wydruku. I już tutaj wiedziałem, że musze zmienić czas naświetlania z 2.3 sekundy na krótszy. Zdjęcia wydruków już wkrótce.

Jak za taką cenę to jestem zachwycony. Nawet gdyby to była moja pierwsza drukarka - dalej byłbym zachwycony. Mimo paru wad (włącznik, niepasująca w każdej pozycji pokrywa, mocno ściśnięte skrzydełka mocowania stołu do osi Z, rażące światło UV wychodzące otworami z tyłu drukarki) to jak na razie jestem nią po prostu zachwycony.

Drukuję żywicą Anycubic Aqua Blue i wygląda na to, że współgra z tą drukarką lepiej, niż mogłoby się wydawać. Ciekaw jestem jeszcze żywic 4k, ale na testy będę mieć czas prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. A i żywice 4k charakteryzują się ponoć mniejszym ziarnem barwnika - dlatego lepiej oddają szczegóły - nie wiem na ile to prawda, wydruki w 100% będe mógł porównać za jakiś czas. Na razie drukuję!

Już wkrótce umieszczę parę zdjęć - zarówno drukarki oraz wydruków. :)
dziobu, Berg, rydz, sobal, emartinelli, Abys
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Berg »

Co to ma być?! Taki post i zero fotek. Nie czytam, póki się nie poprawi.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2020, 20:07 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 6
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Rafale - Fotki będą, ale z wrażenia wolałem pierw napisać tekst. ;)

Edit: Ogółem drukarkę kupiłem w biegu, mam tak duże zamówienie, że najzwyczajniej musiałbym cały grudzień drukować by mu sprostać na Photonie. Z tą drukarką powinienem w poniedziałek już wysłać wszystko ;D Dlatego też na zdjęcia musicie poczekać, wybaczcie. :<
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 6
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Pierwsze wydruki. Zgaduj zgadula po której stronie jest Photon, a po której 4K Mini. ;) Na dokładkę żołnierzyk.

Dodam, że nie mam kompletnie profesjonalnego sprzętu do robienia makrofotografii, męczyłem się z tymi zdjęciami 2h. Żołnierz jako jedyny ma ciut podbitą ostrość i obniżoną biel wraz z kolorami, bo za bardzo światło odbijał i nie mogłem go sensownie uchwycić. :/

PS. Skala 1:72.

IMG_0652.JPG
IMG_0660.JPG
IMG_0666.JPG
IMG_0676.JPG
IMG_0677.JPG
IMG_0686.JPG
IMG_0689.JPG
dziobu, Abys
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: dziobu »

No, różnica jest znaczna. Dobrze wiedzieć.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 6
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Znaczna? To jest pierwszy wydruk właściwy, gdzie czas dobierałem na oko. 2 sekundy na warstwę, teraz wydrukowałem to samo z 1.8 i już delikatne elementy wychodzą tak sobie. Część dziur w feldze jest zalana, ale jest znacznie lepiej pod tym względem. Wychodzi na to że perfekt byłby 1.9, ew. pobawić się ustawieniami "odczekania", bo tutaj też może być problem.

Teraz to, co drukowałem do tej pory na Photonie w 7 godzin drukuje się na tej drukarce w 3 godziny. W dodatku odrobinę większy ekran i mieszczę więcej figurek (o jedną co prawda) ale w tym momencie widzę sens stawiania drugiej bazy pod kolejne figurki - 7h i 10 figurek :D Muszę się pobawić.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: dziobu »

"Znacznie widoczna" :)

Mój Photon się nieco zajechał i wybitnie nie chce mi się go remontować ;/ Przy pierwszej okazji go wymienię i chyba już wiem na co ;)
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 6
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Drunk_ZoZol »

Jak się będziesz pozbywać Photona to sie odezwij :D Jakoś polubiłem te drukarki :D No i masz chyba jedną z pierwszych serii z normalną płytą główną. :D
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
grzegorzhel
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:14
Lokalizacja: DW
Drukarka: Prusa MK3S

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: grzegorzhel »

Gdzie kupowałeś tą drukarkę, jeżeli można wiedzieć?. Zastanawiam nad zakupem właśnie tego modelu.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Phrozen 4k Mini - Tanio, szybko i dokładnie?

Post autor: Artu »

Drunk_ZoZol pisze:Folia jest dużo mocniej skręcona fabrycznie niż w przypadku drukarek 2k - tutaj czuć tą różnicę pod palcem i "na ucho" stukając w jej spód palcem. Może przez sposób montażu?... Tego jeszcze nie wiem, jak się dowiem to dopiszę.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gecI0MXN7Oo
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”