Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
Awatar użytkownika
Stefek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 13 mar 2019, 12:18
x 8

Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: Stefek96 »

Witam,

poszukuje taniej drukarki żywicowej. Przymierzam się do zakupu używki poniżej 800 zł dlatego że jestem nie pewny czy ta technologia mi się spodoba. Na chwilę obecną posiadam 2 drukarki technologii FDM.

1. Na co powinienem zwrócić uwagę kupując używkę?

2. Czy warto kupować używkę? Brak gwarancji oraz uszkodzenia do których nie dojdę przez wieki są odstraszające a nie wiem czy tutaj mogą takie być.

3. Wiem że ta technologia jest zupełnie inna ale pewnie są osoby które chcą się podzielić doświadczeniem z przejścia z FDM na żywicową. Jakie dla was były najtrudniejsze bariery pokonania?

4. Różnie się podaje więc spytam. Czy wydruki po utwardzeniu mogą mieć kontakt ze skórą?

Dziękuje wszystkim za udział w dyskusji :git:

PS Nie postuję tego w "co kupić" ponieważ ja mniej więcej wiem czego chce ale chodzi mi raczej o jakich wad szukać
Mam:
Anycubic I3 mega po modyfikacjach
Prusa MK3S zamknięta w komorze z stolików z IKEA

Miałem:
Alfawise U30
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: obrms »

Testowo możesz sobie kupić rózne chinskie wynalazki w stylu WEISTEK czy Voxelab za ~120$. Zawsze to nowa drukarka. A jak dobrze poszukasz to znajdziesz Elegoo Mars np. tu: https://www.aliexpress.com/item/33029403819.html za ~150$. To juz troche lepszy sprzęt.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: TDI-CAD »

Tanie chińskie żywicówki są tak tanie, że nie warto kupować używanej.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: obrms »

Tu masz np. Photona z shipem z Polski za 650: https://www.aliexpress.com/item/32961513085.html

Naprawdę nie ma sensu rozpatrywać używki. Zwłaszcza, że nigdy nie wiesz jak była eksploatowana. Weź tez pod uwagę, że do żywicy potrzebujesz jeszcze jakieś W&C, albo minimum lampe UV na początek. I kwestia najważniejsza: BHP. O ile przy FDM można na to przymknąć oko, o tyle przy zabawie z UV naprawdę trzeba uważać.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 1
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: Drunk_ZoZol »

I pamietaj że takie elementy jak Ekran LCD na którym drukujesz ma swoją ograniczoną (i to dość mocno) żywotność. Nigdy nie wiesz czy podziała miesiac czy dwa. Te sprzęty teraz są tak tanie, że - tak jak napisali przedmówcy - nie ma sensu patrzeć na używki. Chyba że ktoś wręcz oddaje bądź ma fajny zestaw startowy. Bo drukarka to nie wszystko. Pozwolę sobie wkleić listę rzeczy z książki-poradnika nad którą aktualnie siedzę (Work in progress, także nie oceniać za surowo). :)

Oto lista akcesorii, które się Wam przydadzą wraz z krótkim opisem.

Mata Silikonowa - większa, niż szerokość I długość naszej drukarki. Mata silikonowa jest bardzo wygodnym akcesorium do pracy ze wszystkimi płynami - Wiec nie tylko z żywicą. Osobiście używam łącznie 3 mat silikonowych - jedna pod drukarki, druga na “stacje czyszczenia” oraz trzecia do obrabiania wydruków przed końcowym utwardzeniem. Nie musicie kupować dedykowanych, drogich mat - wystarczy najprostsza silikonowa podkładka dla zwierząt domowych, najlepiej z podniesioną krawędzią, by w przypadku rozlania żywicy na podkladkę nie wyciekła ona na meble I inne urządzenia. Mata silikonowa 40x60cm to koszt od 40 do 80zł

Ściereczki z mikrofibry - Do przecierania kurzu / pyłu z papieru po czyszczeniu ekranu drukującego

Ręczniki jednorazowe papierowe w rolce - Najwygodniejszy sposób do wyczyszcenia żywicy z miejsc, w których nie powinna się tam znaleźć bądź jej tam dłużej nie chcemy. Warto przed wytarciem nasączyć ręcznik alkoholem, oraz samą plamę potraktować alkoholem IPA. Najczęściej wykorzystywane przy sprzątaniu miejsca pracy, myciu kuwety VAT oraz narzędzi. Tip: Po wytarciu żywicy brudny ręcznik wystawcie na słońce / promienie UV - dopiero utwardzona żywica jest nieszkodliwa dla środowiska I można taką wyrzucić do śmieci bez obaw I zgodnie z prawem. Duża rolka ręcznika/czyściwa ok. ~20-30zł

Spryskiwacz - Najprostszy, najlepiej z możliwością regulacji I zamknięcia dyszy. Przyda nam się nie tylko do sprzątania żywicy z różnych powierzchni, ale też do czyszczenia zbiornika VAT, stołu roboczego I wszystkich pozostałych elementów w okół drukarki. ~15-30zł

Płyn do mycia szyb. - IPA pozostawia często mgliste, białe smugi. Płyn do mycia szyb pozwala je usunąć - głównie z powierzchni folii FEP w zbiorniku VAT. Dodatkowo płyn do mycia szyb przyda nam się do czyszczenia z kurzu I do odtłuszczania (Po dotknięciu np. Palcem) ekranu LCD/MONO naszej drukarki - Tylko ostrożnie, najlepiej nasączyć płynem ręcznik papierowy zamiast psikać bezpośrednio na ekran - aby przypadkiem płyn nie ściekł pod ekran - Nie chcemy go uszkodzić, prawda? ~ od 7 do 30zł

Szpachelka - Najlepiej metalowa, zaostrzona. Szpachelki dokładane do drukarek są często wykonane z plastiku - bardzo łatwo się łamią I wyszczerbiają. Metalową szpachelką szybciej zdejmiecie wydruk. W pewnym momencie też nauczycie się nią posługiwać tak, że będziecie mogli z powodzeniem podważyć I usunąć nieudany wydruk, który osiadł na folii FEP - Byle tylko nie rozerwać świeżej folii FEP. :) - ~15-25zł

Pensety / szczypce - a najlepiej igłotrzymacz / imadło chirurgiczne - Przyda sie do trzymania wydruku za podstawę supportów podczas dokładnego mycia wydruku (metoda ręczna) - również do przenoszenia wydruku po zdjęciu ze stołu, aby nie brudzić niepotrzebnie rękawiczek. Imadło chirurgiczne / igłotrzymacz jest o tyle fajny, że można go trzymać swobodnie po zaciśnięciu - wygodne I nie męczy dłoni, nawet po długiej sesji mycia wydruków. Dobre jakośćiowo zaczynają się od ~25zł/szt. Najlepsze od ~50zł/szt.

3 pojemniki szczelnie zamykane - Wszystkie do mycia wydruków. Czemu trzy? Odpowiedź znajdziesz w dziale “Obróbka gotowego wydruku” Alternatywa: Urządzenia dedykowane wymienione w dziale “Obróbka gotowego wydruku.”Koszt Jednego dużego pojemnika ~od 10zł

Pędzelki nylonowe o różnej wielkości. Dlaczego konkretnie nylonowe? Testowałem przeróżne włosia pędzelków I rodzaje pędzelków - Od najpopularniejszych wykonanych z włosia naturalnego, poprzez pędzelki do nakładania makijażu aż po twarde, przypominające szczotkę pędzle artystyczne - Szczoteczki do zębów również testowałem. Najlepiej wypadł pędzel płaski o szerokości 2cm - idealnie wchodzi w niemal każde zakamarki wydruku, bardzo ładnie zbiera żywicę, a jego miękkość nie uszkodzi naszego wydruku - nawet jeżeli będziemy mocniej naciskać (Byle nie połamać delikatnych elementów wydruku!) Najlepsze pędzelki znajdziemy w sklepie budowlanym, na drewnianej, nielakierowanej rączce - samo włosie zabezpieczone metalowym ściskiem. Jeśli wybierzemy klejone z lakierowaną rączką jest bardzo duża szansa na to, że klej się rozpuści z czasem, a lakier zejdzie w trymiga I będzie nam brudzić niepotrzebnie wydruk - Wszystko przez alkohol IPA, który jest jednym z lepszych rozpuszczalników do farb I klei. ~ Pędzelek od ok. 3zł. Sztuka.

Źródło światła UV do utwardzania wydruków - Opcja darmowa: Światło słoneczne - wystarczy wystawić wydruk na parę minut na dwór w dobrze nasłonecznionym miejscu. Najtańsze są lampy UV do manicure. Opcja droga to zakup dedykowanego do wydruków urządzenia bądź zbudowanie komory utwardzającej samemu. ~ Lampa do Manicure ok. 45zł

Alkohol IPA - Jeśli macie możliwość zamówcie na start przynajmniej 5 litrowy baniak - wychodzi taniej niż kupno mniejszych pojemności, a dość szybko się zużywa - przynajmniej na samym początku. 5l. Baniak 99% IPA ok. 40-50zł

Sitka / filtry lakiernicze - O oczku najlepiej 125um/150um - Przydadzą się do zlewania żywicy z kadzi VAT, podczas wymiany żywicy bądź czyszczenia zbiornika VAT. Komplet 50 sztuk - ok. 10zł.

Lejek plastikowy - Najlepiej rozmiar dobrać do wielkości filtrów lakierniczych, (które są dość duże) tak, by mogły się ładnie ułożyć w lejku. Koszt takiego lejka to od 2-5zł.




Środki BHP:

Rękawiczki nitrylowe - Konieczność noszenia za każdym razem gdy mamy kontakt z żywicą. Na początku zalecam przy każdym kontakcie - zarówno podczas nalewania do kadzi, czyszczenia wydruków czy drukarki, odlewania brudnego alkoholu etc. W późniejszym czasie jak już nauczysz się obchodzić z drukarką możesz nie miec rękawiczek podczas… uzupełniania. :D A tak to każda forma kontaktu nosi ryzyko pobrudzenia żywicą.

Okulary ochronne - Głównie do zdejmowania supportu, ale też bardzo przydatna rzecz w momencie, gdy zaswędzi was oko, a odruchowo będziecie chcieli się podrapać. Brudna ręka w zywicy bądź brudnym alkoholu po żywicy to nie jest coś, czym chcielibyście przetrzeć oczy bądź skórę pod oczami.

Maseczka FFP3 - Zalecam kiedy macie pracownie I nie macie systemu odciągu - znacznie zredukuje dostawanie się oparów z żywicy do Waszych dróg oddechowych.

Alternatywa dla pojemników oraz źródła światła UV:

Dedykowane urządzenia 2 w 1 produkowane przez producentów drukarek - Opcja 2 w 1 Jest bardzo pomocna I zdecydowanie najszybszą formą czyszczenia wydruków. Istnieją również rozwiązania osobne - myjka I stacja utwardzania jako osobne urządzenia - też są w porządku, ale zajmują więcej miejsca. Ceny urządzeń pojedyńczych zaczynają się od ok. 250-300zł/sztuka. Urządzenia 2 w 1 można zakupić za ok. 500-600zł.

Alternatywą dla pojemników jest jeszcze myjka ultradźwiękowa, ale osobiście odradzam zakup takowej jako podstawowe narzędzie do czyszczenia. Więcej informacji na ten temat w dziale “Obróbka gotowego wydruku”.
emartinelli, kapi, Stefek96, JGFTW, dziobu, BabaYaga
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Stefek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 13 mar 2019, 12:18
x 8

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: Stefek96 »

Dzięki za pomoc. Kupię nówkę w takim razie. Razi mnie to że jest dużo kosztów ukrytych.
Mam:
Anycubic I3 mega po modyfikacjach
Prusa MK3S zamknięta w komorze z stolików z IKEA

Miałem:
Alfawise U30
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Tania, używana drukarka żywicowa - na co zwrócić uwagę

Post autor: dziobu »

To nie koszty ukryte; po prostu kupujesz jeden element (drukarkę) z całego procesu produkcyjnego modeli w tej technologii. Ale gdyby był sprzedawane zestawy (drukarka, jakieś lampy UV, kuwety, pojemniki, IPA, zapas rękawiczek, okulary, filtry...) to nikt by tego nie brał tylko składał zestaw sam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”