Gluty na wydruku

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Anteq.ku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2022, 18:15

Gluty na wydruku

Post autor: Anteq.ku »

Drukując cokolwiek moja drukarka tworzy jakiegoś glutka z plastiku a po chwili go wykrywa i wyrzuca powiedomienie o crashu. Drukarka Prusa MK3S, nie upgrejdowana, materiał PLA ze średniej półki cenowej.

//EDIT: Poprawiono interpunkcję. Niestety chyba nie bardzo to pomogło w zrozumieniu o co chodzi. Może załącz jakieś zdjęcie.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Gluty na wydruku

Post autor: JGFTW »

Pierwsze co przyszło mi na myśl to drukowanie za wysoko; wydruk się nie przykleja odpowiednio do stołu, odkleja i taki nieforemny glut przykleja się do dyszy i/lub bloku i tyle z drukowania.

Czy robiłeś początkowe kalibrację pierwszej warstwy live z adjust? Opisane więcej tutaj: https://help.prusa3d.com/en/article/fir ... -i3_112364
Pozostałe artykuły dot. kalibracji: https://help.prusa3d.com/en/tag/mk3s-2/calibration_199

Piszesz o "crashu" - jakiś konkretny komunikat błędu?
Czy drukarka przechodzi self-test?
Czy może być to któryś z opisanych tu: https://help.prusa3d.com/en/tag/mk3s-2/ ... ooting_194 ?
Anteq.ku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2022, 18:15

Re: Gluty na wydruku

Post autor: Anteq.ku »

Tu masz zdjęcie może za jego pomocą powiesz coą wiecej
Załączniki
SmartSelect_20220119-195718_Gallery.jpg
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Gluty na wydruku

Post autor: dekas »

Cześć,
Napisałeś "wykrywa", czyli alarm jest objawem, a nie przyczyną. Wydrukowane kółko też jest jakieś... "nieczyste". Ja miałem takie efekty przy przytkanej dyszy.
"Najsampierw" drukowało nierówno, ciśnienie w dyszy rosło i pojawiał się nagle "wyrzut", czyli glut.
Jeżeli to taki problem, sprawa prosta: podgrzej dobrze dyszę by jak najwięcej wypłynęło. Może wystarczy, albo od razu umyj w acetonie czy innej terpentynie (zależy od filamentu), wydłub resztki wykałaczką i szpilką, przepchaj dyszę odpowiednim wyciorem. I znowu masz nową dyszę :mrgreen:

Pozdrawiam, Tomek

P.S. dyszę zapchałem orając po stole - zdrapało się trochę PEI i wlazło w kanał. Retrakcja musiała wessać głębiej skoro samo nie wylazło.
Anteq.ku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2022, 18:15

Re: Gluty na wydruku

Post autor: Anteq.ku »

Czyścilem dysze ostatnio, ale spróbuję jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Gluty na wydruku

Post autor: JGFTW »

Patrząc na zdjęcie podejrzewam taki scenariusz:
Drukujesz element, ale masz rozszczelnioną głowicę i co jakiś czas filament wypływa przez powstałe szczeliny i skapując w obrys wydruku formuję krople i przykleja się do ścieżki w danym miejscu, a gdy drukarka na kolejnej warstwie przejeżdza głowicą (dyszą) w rzeczonym miejscu kropla jest już utwardzona - następuje zderzenie.

Dodatkowo dość nieprawidłowo wygląda nakładanie ścieżek (prześwity/przerwy) - zapewne spowodowane tym samym.

Proponuję zdemontować głowicę, wyczyścić porządnie i na gorąco prawidłowo skręcić.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Gluty na wydruku

Post autor: artur_n »

Więcej jak pewne, że tak właśnie jest!
Awatar użytkownika
JohnyBravo
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2023, 10:24
Drukarka: Sapphire Pro

Re: Gluty na wydruku

Post autor: JohnyBravo »

Witajcie Drukarze i Drukarki!

Używam drukarki Sapphire Pro już ponad dwa lata, ale zdarza mi się, że mam przerwy między wydrukami, tak jak teraz 2 miesiące.

Zaskoczył mnie wczoraj taki oto obrazek - gluty na wydruku. Ta rolka PLA faktycznie leżała trochę czasu z dostępem powietrza. Kwestia filamentu, dyszy czy coś innego?

Pozdrawiam!
Gluty na wydruku
Gluty na wydruku
20230224_104209.jpg (3.2 MiB) Przejrzano 1520 razy
Cancel that – it’s only me!
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Gluty na wydruku

Post autor: Andrzej_W »

Szczelne masz połączenie pomiędzy dyszą a łącznikiem?
Nie wydostaje się filament jeszcze dodatkowo bokiem?
JohnyBravo
ziomal155
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:56

Re: Gluty na wydruku

Post autor: ziomal155 »

JohnyBravo pisze: 24 lut 2023, 12:02 Witajcie Drukarze i Drukarki!

Używam drukarki Sapphire Pro już ponad dwa lata, ale zdarza mi się, że mam przerwy między wydrukami, tak jak teraz 2 miesiące.

Zaskoczył mnie wczoraj taki oto obrazek - gluty na wydruku. Ta rolka PLA faktycznie leżała trochę czasu z dostępem powietrza. Kwestia filamentu, dyszy czy coś innego?

Pozdrawiam!

20230224_104209.jpg
Ja właśnie drukuję PLA które kupiłem w 2019r i leżało w piwnicy razem z drukarką otwarte i mam wrażenie że drukuję się lepiej niż 4 lata temu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”