Filament ślizga się po radełku

Jakość druku Cię nie zadowala?
majlo94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2021, 08:58

Filament ślizga się po radełku

Post autor: majlo94 »

Cześć,

Drukuje na drukarce Ender 3 V2 i od jakiegoś czasu nie potrafię sobie poradzić z problemem jakim jest ślizganie się filamentu pomiędzy radełkiem, z łożyskiem i w konsekwencji za małą ilością filamentu wychodzącego z ekstrudera.

Początkowo problem objawiał się nierównym wydrukiem, myślałem, że to przez szparkę przy rurce, wymieniłem łącznik, wyczyściłem wszystko idealnie, ale okazało się, że filament ślizga się pomiędzy radełkiem, a łożyskiem. Próbowałem zmieniać docisk ekstrudera ale nic to nie zmieniło. Zmieniłem ekstruder na aluminiowy, lecz problem nadal występował, i postanowiłem zakupić ekstruder dual gear. Myślałem, że podwójne zębatki wyeliminują problem ślizgania się. Niestety filament dalej ślizga się, a mocniejsze przykręcenie śruby powoduje przeskakiwanie ekstrudera i cofanie filamentu. Sprawdziłem wszystkie punkty z listy FlameRunner i nie wiem co jeszcze mogę sprawdzić lub w jaki sposób zwiększyć nacisk na filament bez przeskakiwania ekstrudera.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: dziobu »

Prąd na silnik ekstrudera - nie za mały?
Dysza nie jest przytkana?
Z jaką drukujesz szybkością?
I jakim plastikiem? W jakiej temperaturze?
majlo94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2021, 08:58

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: majlo94 »

Dysza jest przeczyszcza,, drukuje PLA przy 215 z prędkością 60 mm/s. Dodam, że problem nie występuje od początku, tylko pojawił się z czasem. Czy w związku z tym może wciąż być to związane z prądem?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: mcxmcx »

Jak ręką wciskasz filament to idzie ładnie? ( Mowa o tym czasie kiedy już nie jest na początku).

Na moje- czopuje się od retrakcji.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
majlo94
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2021, 08:58

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: majlo94 »

Co oznacza czopowanie się od retrakcji? Czy błędnie skalibrowane parametry retrakcji powodują czopowanie filamentu?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: dragonn »

Tak, za duża odległość retrakcji będzie to powodować.
Bym nawet powiedział że to najczęstsza przyczyna się czopowania.
Robbo, Stanley_B
thunder
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2021, 10:22

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: thunder »

Co dokładnie rozumiesz przez "ślizganie na radełku"? Bo rozumiałbym gdyby chodziło o sytuację w której filament jest między radełkiem a łożyskiem i mimo ekstruzji filament się ślizgał, czyli nie był ciągnięty równo przez ekstruder. Jednak skoro piszesz też, że ślizga Ci się na dual gearze przy mocnym dociśnięciu to chyba chodzi Ci o coś innego niż ślizganie...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Filament ślizga się po radełku

Post autor: Andrzej_W »

Blokowanie może być spowodowane też słabym chłodzeniem radiatora np. wentylator już kończy swój żywot.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”