Ekstruder mk8 gubi kroki

Jakość druku Cię nie zadowala?
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

Witam Posiadam drukarkę vellemana k8200 (wiem wiem szit ale jak już jest to już jest :) zmieniłem oryginalny ekstruder na kompletny mk8. Grzałka oraz termistor nowy z mk8. Na początku był to mk9 ale miałem problemy z gubieniem kroków i wymieniłem mechanikę na mk8, prawie to samo problem pozostał niestety. Wymieniłem też stepdrive ze stockowego na inny chyba taki sam jak się nie mylę jest to A4988. Niestety problem nadal występuję. Nie podnosiłem jeszcze napięcia na stepdrive. Sprawdzałem na 2 różnych filamentach oraz podnosiłem temperaturę do 260 stopni. wymieniłem też rurke z tym plastikiem nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa. Nie mam już pomysłów co dalej zrobić :/ Jeszcze nie jestem pewien czy ustawienia eeprom mam dobre. Jutro dorzucę filmik i zdjęcia. Za podpowiedzi będę wdzięczny bo już nie wiem co zrobić a chciałbym już zacząć drukować a od czasu wymiany ekstrudera nie mogę dać sobie rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: dragonn »

Jeszcze poproszę info o to jaki masz silnik. I od razu napisz czy się grzeje czy raczej jest zimny.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

http://allegro.pl/metalowy-ekstruder-mk ... YzdhMWU%3D
Dokładnie takie coś tylko mechanika zamieniona ma mk8. Zapomniałem napisać silniki zamieniałem na stockowy z k8200, nic nie dało też gubił kroki.
Posiadam jeszcze w razie czego drv8825 ale gdzieś wyczytałem, że do ekstrudera się nie nadaje? Prawda to?
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

Podniosłem napięcie do z stockowego 0.425 do 0.62 i jest poprawa ale nadal gubi kroki przy szybkiej ekstruzji. Do ilu mogę zwiększyć napięcie, żeby było w miarę bezpiecznie? Z chłodzeniem stepdrive nie będzie problemu bo na elektronike mam bardzo duży. Czy zmienić stepdrive na drv8825?? Jakie ustawienia dać do eeprom? Kiedyś znalazłem jakieś i takie wpisałem ale chciałbym aby ktoś to potwierdził, że są dobre.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: dragonn »

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie z temperaturą i nadal nie wiem jaki to silnik (na aukcji nic nie pisze). I nie wiem co chcesz zmieniać w EEPROM jak ustawiasz prąd potencjometrem. Konkrety!
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

Silnik nie robi się ciepły, nie testowałem go na wydruku ani przez dłuższy czas ale nie zauważyłem aby się grzał. Silnik NEMA 17 ANYCUBIC dokładnie taki tylko bez śruby oczywiście :)

https://pl.aliexpress.com/item/New-3D-P ... 62696.html
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: dragonn »

Napięcie możesz tak dźwigać aż silnik zacznie się robić ciepły. 40-60C jest normalną temperaturą pracy.
Potfur, samezrp
q3ok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 149
Rejestracja: 20 lut 2017, 20:18
Lokalizacja: SL/SK
x 11

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: q3ok »

Może po prostu próbujesz za szybko drukować? Napisałeś, że masz głowicę z PTFE, na takiej raczej ciężko z drukowaniem szybciej niż 50mm/s przy 0.2x0.45 (nie wiem ile to wychodzi w mm sześcinnych)
> MK2Clone http://prusaclone.wordpress.com/ <
> Revision 2 #inprogress http://mk2clone.dozuki.com/ <
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

Podniosłem napięcie do z 0.425 do około 0.7 i jest okej. Nie czuję, żeby się silnik się grzał jakoś mocno jeszcze potestuję przy dłuższych wydrukach. Jeszcze pewnie dodam jakiś dodatkowy wentylator na silnik w razie czego. Jeden jest z przodu na ekstruderze dam jeszcze z tyłu i powinno być okej, ewentualnie spróbuję obniżyć troszkę napięcie i sprawdzę czy nadal jest dobrze.
Wydrukowałem kostkę kalibracyjną. Szału nie ma jak macie jakieś podpowiedzi co do ustawień to chętnie się dowiem co jest źle bo sie aż tak nie znam :/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: Ekstruder mk8 gubi kroki

Post autor: Potfur »

Drukarka drukuję dziękuje wam za pomoc :)
Zrobiłem kilka dłuższych wydruków i nie ma problemu z samym drukiem silnik na ekstruderze też się nie grzeje, jedynie do jakości można się doczepić ale to już wina trochę konstrukcji i operatora :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”