Ender 3 Max - problem z osią Y

Jakość druku Cię nie zadowala?
Mecenas
Postów w temacie: 12
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 5

Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Mecenas »

Witam.
Od pewnego czasu mam problem z jakością ścian w osi Y. Wcześniej występowało ale bardzo, bardzo słabo. Sprawdzałem na wcześniejszych wydrukach i trzeba wiedzieć czego szukać aby to zobaczyć. Jak to wygląda, to najlepiej widać na zdjęciach. Dłuższy bok to oś Y a krótszy (powierzchnia dobra), to oś X. Naciąganie paska nic nie daje, czy jest luźny, czy napięty jak struna, nie ma to żadnego wpływu na jakość. Nie wiem, czy to ważne, ale zaobserwowałem, że podczas drukowania silniki osi X i Z robią się dość ciepłe, natomiast silnik osi Y jest zimny. Nawet po 10 godzinnym drukowaniu silnik osi Y się nie nagrzewa.
Nie mam pomysłu co jest nie tak.
Załączniki
20240420_134625_HDR_1.jpg
20240420_134523_HDR_1.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1798
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Andrzej_W »

Sprawdź na zdjętym pasku czy się przesuwa gładko bez zacięć czy przeskoków.
Mecenas
Postów w temacie: 12
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 5

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Mecenas »

Chodzi płynnie bez wyczuwalnych zacieć.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: majek »

Ale sprawdź oś X, a nie Y ;)
Mecenas
Postów w temacie: 12
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 5

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Mecenas »

Sprawdzone obie osie i obie chodzą płynnie.
Dlaczego oś X może mieć wpływ na druk w osi Y. Przecież karetka stoi w miejscu gdy jest drukowana ściana w osi Y?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: majek »

Mecenas pisze: 20 kwie 2024, 17:57 Dlaczego oś X może mieć wpływ na druk w osi Y. Przecież karetka stoi w miejscu gdy jest drukowana ściana w osi Y?
Idealnie to by tak było. Po gwałtownym ruchu w X i zatrzymaniu karetki, to ona nie staje od razu w miejscu, bo ma pewną bezwładność oraz cały układ nie jest nieskończenie sztywny, więc oscyluje względem docelowej pozycji przez jakiś czas w X. Ponieważ w tym czasie zmieniasz Y, to widać fale.

Zrób test z drukowaniem dłuższego odcinka w Y i zobacz czy te fale zanikają po pewnej odległości (u mnie dopiero po ok. 10cm widać zanik drgań). Do tego warto zrobić też test z różnymi prędkościami i zobaczyć czy odstęp fal zmienia się z prędkością. Testy możesz spokojnie robić w trybie wazy, bo to pójdzie szybko, a zniekształcenia powinny być takie same.
Pewną namiastkę testu masz na tym wydruku - dół i góra są zapewne drukowane z inną szybkością niż środek i fale się nie zgrywają. No i jeżeli drukowane było od prawej, to mam wrażenie, że fale jadąc w lewo się zmniejszają amplitudowo.

Jeżeli odstępy zmieniają się z prędkością i fale zmniejszają się z odległością, to masz problem ze sztywnością w X. Jeżeli nie możesz nic zrobić już mechanicznie, to zmniejsz akcelerację dla X.
Jeżeli odstępy jednak są równomierne i występują tylko na ściance Y niezależnie od prędkości, to problem może rzeczywiście tkwić w mechanice Y.
Mecenas
Postów w temacie: 12
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 5

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Mecenas »

Wykonałem wydruki. Jeden obiekt leżał równolegle do osi Y a drugi pod kątem 30 stopni od osi Y. Na obu te same fale. Nic nie zanika. Myślę, że gdyby to była wina osi X to na obiekcie ułożonym pod kątem nie powinno być fal. Drukowałem z prędkością 20 mm
Załączniki
Wydruk pod kątem
Wydruk pod kątem
Wydruk pod kątem
Wydruk pod kątem
Wydruk pod kątem
Wydruk pod kątem
Wydruk równoległy
Wydruk równoległy
Wydruk równoległy
Wydruk równoległy
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: majek »

Wydrukuj w trybie wazy ten model: https://teachingtechyt.github.io/files/ ... ntower.stl
Ewentualnie może być po prostu duży graniastosłup prosty trójkątny ze ścianami w X, Y i po przekątnej, jakieś 3-4cm wysokości (nie wiem ile Ender ma maksimum prędkości druku).
Ale tak, żeby co 5 mm wysokości zwiększać prędkość co 10 mm/s, zaczynając od 10 mm/s.
Mecenas
Postów w temacie: 12
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 5

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: Mecenas »

Mogę wydrukować, tylko jak zmieniać prędkość podczas druku? Jak to ustawić w Cura? Wybacz, ale jeszcze tego nie robiłem.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 Max - problem z osią Y

Post autor: majek »

Ustawiasz normalnie w opcjach prędkość druku na np. 10 mm/s i później dodajesz skrypty modyfikujące:
cura-posptoces.png
cura-change-z1.png
cura-change-z2.png
Generalnie musisz pododawać tyle tych skryptów ze zmianami ile ma być zmian prędkości.

Jest też skrypt sam generujący takie zmiany, ale on jak pamiętam jest częścią jakiegoś rozszerzenia i już nie pamiętam którego. ChangeAtZ jest chyba domyślnie dostępne z instalacją Cury.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”