Rozwarstwienie wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
ODPOWIEDZ
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

Hej,

Drukarka leżała sobie nieużywana jakiś czas, wydrukowałem kilka rzeczy na petg i było w miarę ok teraz próbuje z pla+ i jakiś dramat jest. Druk jest tak rozwarstwiony że go można bez problemu w rękach poziomo rozdzielac. Co któras warstwa jest ok a co któraś jakiś totalny dramat.

Drukarka tarantula pro (klon ender 3)
Filament pla +
Klipper.

Co może być przyczyną? Mogę zrobić wszystkie kalibracje żeby powoli eliminować problemy żeby jakoś się dało drukować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Posty: 2380
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen+AMS
x 1094

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: Andrzej_W »

Wygląda jak problem ze szparką. Jeżeli to dosłownie klon Endera i jest bowden to sprawdź czy nie ma szczeliny pomiędzy dysza a rurką ptfe. Jeśli tam jest inny hotend sprawdź ilość kroków na ekstruderze. Czy ci podaje właściwą długość filamentu. Jeżeli sie zgadza z tym co miałeś wczesniej i wtedy drukowało poprawnie a na tych samych ustawieniach to zacznij sprawdzać całą drogę filamentu. Czy ekstruder pracuje bez zacięć, dysza jest nie zapchana itp. Dodatkowo puść sobie wydruk na innym filamencie i zobacz jak drukuje. Jeżeli na innym filamencie będzie dobrze to znaczy że coś jest z tym nie tak. Albo wadliwy albo złe ustawienia.
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

Na tą szpare mam zrobionego moda z tym docinaniem ptfe i wkładaniem podkładki i skręcanie tego na sztywno.

Skalibrowalem ekstruder, jest ok już ale nie było źle. Ekstruder wydaje się pracować dobrze bez zacięć, dysza też nie przepracowała ani trudnych materiałów ani dużo godzin. Drukowałem na innym filamencie i było w zasadzie tak samo źle.

Zrobiłem potem kilka coldpulli i pomogło lekko. Kilka warstw kostki dalej się źle wydrukowało ale jest duża poprawa.

Co tu dużo gadać, chce uniknąć wykręcania dyszy bo to co się nameczylem zawsze jak próbuje to zrobić to moje. Momentami mam dosyć jak mam się bawić z dysza i przysięgam że następnym razem to ja do śmieci wyrzucę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Posty: 1344
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: vn-corexy, EZT-3D T1
x 713

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: majek »

Podepnij jakiegoś Octoprinta czy Pronterface i sprawdź czy temperatura dużo się nie waha.
Poza tym, to standardowe testy: zwolnij wydruk, podbij temperaturę, w sumie wieża temperatur dla świętego spokoju by się przydała.
Do tego możesz spróbować wyłączyć nadmuch - może coś się przestawiło i dmucha za dużo na blok i ten się wychładza. Masz osłonkę silikonową na blok? Może grzałka dogorywa, termistor nie styka. Opcji jest sporo.

To co widać, to wygląda jakby hotend nie wyrabiał (za szybki druk), za niska temperatura (nie roztapia się wystarczająco), ewentualnie coś mechanicznego jak przytkana dysza lub luźne zębatki ekstrudera.

Co do szpary, to też zależy kiedy to robiłeś. Ja też kiedyś wymieniałem rurkę ptfe i myślałem, że jest wieczna, a po dłuższym użytkowaniu i podobnych objawach okazało się, że rurki już tam nie było.
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

1. Temperatura jest ok, wykres temperatury wygląda niemal jak prosta linia.
2. Wydruku zwalniać nie chciałbym bo i tak drukuje mega wolno i w sumie dokładnie tak samo wolno jak kiedyś.
3. Spróbuję wieże temp.
4. Co do wentylatorów - sprawdzę bez chłodzenia.
5. Mam silikon, termistor też wygląda na to że ok jest.
6. Bez rozkręcania wygląda na to że ok jest wszystko ze szpara.

Puściłem dłuższy wydruk i zobaczcie, jest ok az w końcu któras z warstw wysoko jest źle, potem znowu dobrze... Może to da wam, jakieś inne przypuszczenia. Póki co jestem chyba najbliżej wymiany dyszy...
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

1. Temperatura jest ok, wykres temperatury wygląda niemal jak prosta linia.
2. Wydruku zwalniać nie chciałbym bo i tak drukuje mega wolno i w sumie dokładnie tak samo wolno jak kiedyś.
3. Spróbuję wieże temp.
4. Co do wentylatorów - sprawdzę bez chłodzenia.
5. Mam silikon, termistor też wygląda na to że ok jest.
6. Bez rozkręcania wygląda na to że ok jest wszystko ze szpara.

Puściłem dłuższy wydruk i zobaczcie, jest ok az w końcu któras z warstw wysoko jest źle, potem znowu dobrze... Może to da wam, jakieś inne przypuszczenia. Póki co jestem chyba najbliżej wymiany dyszy...
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

20260530_093541.jpg
Chyba nie mogę edytować posta więc wrzucam zdjęcie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Posty: 2380
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen+AMS
x 1094

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: Andrzej_W »

Wymień rurkę PTFE i dla spokoju dyszę. Rurka na styku z dyszą po jakimś czasie potrafi spuchnąć i powodować problem z blokowaniem filamentu.
ozzi91
Posty: 47
Rejestracja: 17 mar 2024, 20:54
x 1

Re: Rozwarstwienie wydruku

Post autor: ozzi91 »

Finalnie na tym się skończyło.
Wymiana nozzla, rurki ptfe wewnątrz hotednu, całej kalibracji bltouch ect i drukuje normalnie w końcu.
Dzięki za porady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”