Bloby przy wydruku w PETG

Jakość druku Cię nie zadowala?
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Bloby przy wydruku w PETG

Post autor: porlock »

Hej, mam problem z wydrukami PETG od DD, wyglądają jak w załączniku, tzn powstają bloby

Testowałem:
Temperatura od 220 - 245C
retrakcję od 4 - 10mm; prędkości 40-80mm/s
retraction wipe: yes/no
retract on layer change: yes/no
prędkość wiatraka: 70-100%

Sprawdzałem również naciągnięcie sprężyny ekstrudera, próbowałem na mniejszym i na większym, skontrolowalem również dokręcenie radełka do wału ekstrudera i dupa.. dalej tak samo.

Tu jest film na którym dokładnie widać jak powstają bloby, żeby uruchomił się w HD trzeba po otwarciu linku 2 razy kliknąć w film tak aby uruchomił sie na pełnym ekranie, tylko w tedy wyświetli się w HD a w SD guzik widać.

https://photos.app.goo.gl/FysifteAcxtw5bQn1

// Tytuł tematu zmodyfikowany na życzenie autora.
// FR
Załączniki
21764934_1547301885334952_8784356774860034434_n.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: Kopytko »

Zmniejsz temo do 205 stooni i daj znac czy nadal sa.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: porlock »

Niższa temperatura zmiesza ilość blobów, na 245C jest ich zdecydowanie więcej niż na 220C, na 200 pewnie będzie jeszcze mniej ale czy materiał będzie miał dobrą przyczepność miedzy warstwami ? Ilość blobów spada również w gdy zmieszam wielkość retrakcji, przetestowałem tez na 2.5mm i jest lepiej niż na np 7mm. Wydaje mi się ze bloby powstają przy re-retrakcji, czy jak by to nazwać :) tzn po ponownym wprowadzeniu filamentu do dyszy po retrakcji, jak by filamentu było zbyt dużo. Może pokombinować coś z prędkościami retrakcji i re-retrakcji jakieś sugestie ? , zwiększać ? zmieszać ?, Nie chce strzelać znów na ślepo bo tych prostokącików testowych to mam już ze 20 :-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: Kopytko »

Retrakcja nie ma nic do prostej scianki. Chba ze masz bardzo dluga i zbiera zie powietrze w dyszy. To ze masz niska temo moze oznaczac zle dobrany model termistora lub zaklamanie termistora. To wyglada jakby sie Ci filament gotowal dlatego wspomnialem o zmniejszeniu temp. Retrakcja dla ekstrudera direct od 0.8 do 1mm . Dla bowden od 2mm do 4. Zaleznie od poprowadzenia rurki i ilosci zagiec.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: porlock »

No ja mam direct drive czyli retrakcja nie powinna być większa niż 1 mm a ja testowałem na 4-7mm, tyle ze czytałem o osobach które z powodzeniem drukowały PETG na takich (7mm) ustawieniach.

Przy nastawionych 220C sprawdziłem temp na termokamerze, wahała się od około 210 do 227C, przyłożyłem też termoparę typu K do bloku i do dyszy temp oscylowała około 210-220, czyli chyba czujnik w drukarce jest sprawny tak mi się wydaje, masz jakiś inny pomysł jak go sprawdzić ?
Załączniki
img_thermal_1505505846078.jpg
img_thermal_1505505849838.jpg
IMG_20170915_220035114.jpg
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: Kopytko »

Ja przy dobrze skalibrowanym czujniku drukuje z powidzeniem w 215 stopniach z pet-g. Jezeli na termo masz taki odczyt to jest ok. Gratulacje zaplecza:) . Zmniejsz stanowczo retrakcje. Przy malej retrakcji powodujesz narastanie podcisnienia w koncowce dyszy a nie wysuniecie i rozerwanie nitki. Co powiduje powstanie babla powietrza ktory sobie pozniej musi wyleciec. Tak wiec testy na 1mm, predkosc retrakcji 30-35 i 215 stopni. Te 7 mm to nie wiem po co i dlaczego... wina moze byc tez zamikniety pet. Ale ja trzymam na wierzchu kilka rolek wrzucam do druku i nie ma efektu wody wiec musialbys chyba to w wiadrze z woda trzymac.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
porlock
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 185
Rejestracja: 14 wrz 2017, 22:45
x 2

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: porlock »

Zrobiłem test na 205C.. i jest wydrukowało się jak do tej pory najlepiej mimo ze celowo ustawiłem retrakcje na 7mm, jak to jest z tym gotowaniem filamentu, zawsze mi się wydawało ze on się po prostu zwęgli, a nie ugotuje i odparuje, bąbelki powietrza to i owszem ale tylko gdy paruje wilgoć z zamokniętego.

BTW masz u siebie na bloku grzejnym termoizolacje, tak sobie kombinuje ze mało kto ma dlatego "zalecane" temperatury mogą być większe niż ja powinienem stosować, temp wewnątrz bloku grzejnego blisko grzałki tam gdzie zazwyczaj jest termistor nie równa się temperaturze na dyszy która może być niższa np o te 10C, jednak blok oddaje ciepło całą powierzchnią, a u mnie nie .. tzn zdecydowanie mniej.
Kopytko pisze: Zmniejsz stanowczo retrakcje. Przy malej retrakcji powodujesz narastanie podcisnienia w koncowce dyszy a nie wysuniecie i rozerwanie nitki. Co powiduje powstanie babla powietrza ktory sobie pozniej musi wyleciec.
Tzn rozumiem ze literówka i masz na myśli ze przy dużej retrakcji dzieje się to co opisałeś, a jak na to ma wpływ temperatura ?


ps.
Co do termokamery to znalazłem w dobrej cenie w lombardzie w USA :-) kupiłem przez ebay.com.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: Kopytko »

Nie literowka:) mala retrakcja robi jakby zassanie a zbyt duza rozerwanie plynnego filamentu.
marcino
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Bloby przy wydruku w PETG od DD

Post autor: Artu »

Kopytko pisze:...zbyt duża rozerwanie płynnego filamentu.
I chyba o to chodzi :roll:, bo inaczej "ciągną się" nitki...
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Bloby przy wydruku w PETG

Post autor: tig33r »

Jak przerwiesz to wtedy masz bąble, bo trochę płynnego pozostaje w bloku grzejnym, a reszta cofa się w rurce i pomiędzy nimi jest bąbel powietrzny.
Kopytko
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”