Niezniszczalne skośne prążki.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 10
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Marcin1415 »

Z tym problemem borykam się już w 3 maszynie, po wydrukowaniu pierwszej kostki kalibracyjnej zawsze mnie witają. W Mendlu 90 z ekstruderem bezpośrednim goliat i rampsem 1.4 silnik 200kroków częściowo zarzegnałem problem dając TMC2100 na ekstruder, wyglądało to tak:

Obrazek

W D-bocie ekstruder na bowdenie stepstik a4988 i pierwsza kostka wyglądała tak:

Obrazek

Po zmianie na direct bez zmian.

Obecnie P3Steel. Założyłem Titana od Trianglelabs wraz ich małym silnikiem aby pozbyć się prążków. Moja radość nie trwała długo, pierwsza kostka i prążki. Używałem chińskich stepsticków a4988 dokładnie tych:

Obrazek

Wyczytałem że modyfikacja Fast Decay daje pozytywne rezultaty, tak tylko oczywiście nie u mnie. Jak widać na zdjęciu rezystor po lewej stronie ma wartość 0 i to jest właśnie ta modyfikacja zrobiona na stałe przez chińczyka. Próba z drv8825 na fast decay również bez efektu, no może ciut lepiej niż na a4988. Maglo18 pisał aby sprawdzić stepstiki z różnych partii. Ok kupiłem tego:

Obrazek

Tutaj nastąpiła poprawa od strzała, kostka po prawej stronie na gołym stepstiku, kostka po lewej dodatkowo po zastosowaniu diód. Jak kupię jeszcze jeden stepstik to wykonam moda i zobaczymy czy się poprawi, może nie trzeba będzie stosować diód. Nie jestem do końca zadowolony z efektu ponieważ na normalnych wydrukach widać niedoskonałości. Co ciekawe po załączeniu chłodzenia druku prążki bardziej się uwidaczniają.
Jedzie do mnie oryginalny silnik od e3d do titana 400kroków więc może się uda całkiem wyeliminować problem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Kopytko »

wiesz ,ze stepsticki od robodyn maja rezystory r050 więc prąd stepsticka ustawiasz Ix8x0,05
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 10
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Marcin1415 »

Kopytko pisze:wiesz ,ze stepsticki od robodyn maja rezystory r050 więc prąd stepsticka ustawiasz Ix8x0,05
Dowiedziałem się przy okazji że mi miernik nawala, pokazywał 0,1ohma więc ustawiłem 0,6v Vref ale silnik strasznie był gorący więc zjechałem do 0,3v i już było w miarę z temperaturą. Zazwyczaj ustawiam silniki tak aż przestaną gubić kroki i dodaje troszkę zapasu. Wtedy silniki lekko ciepłe bo wielogodzinnych wydrukach.
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: way »

Gdzie kupiłeś ten stepstick? Jest w czymś lepszy od chińczyka za 3zł?
U siebie olałem prążki (czas poświęcony na walkę z nimi był nieadekwatny do rezultatów, a przy rzaczach użytkowch które drukuje to mi nie przeszkadza), ale tu widzę jakieś nowe rozwiązania (parę miesięcy byłem trochę poza drukiem 3d)- czyli jak zrobię modyfikację która opisał olson tutaj: https://majsterkowo.pl/ulepszamy-drukar ... 4988/#tab2 to powinno poprawić moje wydruki?
Na eksterierze mam któryś z kolei stepstick A4988.
Załączniki
reprapy.jpg
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 10
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Marcin1415 »

Modyfikacje z Twojego linka już stosowałem, na ekstruderze mam diody na przejściówce aby można było sprawdzać "z i bez". Mała aktualizacja tematu:

Wydawało mi się że jest ok. Na złotym filamencie kostka wychodziła w porządku ale tylko dlatego że miałem włączone zwalnianie druku w profilu filamentu. Po włączeniu stałych 35mm/s efekty nie wiele lepsze, biała kostka i kawałek benchy, reszta elementów w celu unieruchomienia sceny. Ustawiłem akcelerację 1000 na ekstruderze i max prędkość 35mm/s (Titan). Jak widać prążki się tylko zagęściły. Na normalnych wydrukach widać to bardzo.
W zanadrzu mam ekstruder od Prusy MK2 zmodyfikowany pod radełko MK8, mam duży silnik Microcon SX-17 ale to byłoby za ciężkie, tylko w celu sprawdzenia co się będzie działo( wcześniej miałęm na tym silniku prążki w D-bocie- a nóż widelec będzie dobrze). Na dniach będę miał silnik 400kroków do Titana od E3d też sprawdzę i liczę że to będzie to.

Obrazek

Nie dam za wygraną. Może ktoś z Was ma jakiś zbędny silnik który się u niego sprawdził do testów? Chętnie sprawdzę i odeślę.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: McKee »

way pisze:czyli jak zrobię modyfikację która opisał olson tutaj: https://majsterkowo.pl/ulepszamy-drukar ... 4988/#tab2 to powinno poprawić moje wydruki?
Nie.
Nie wierz we wszystko co można znaleźć w Internecie - akurat gościu złe diody zastosował (tam nie o zwykłe prostownicze chodzi - dlatego nie spodziewałbym się jakichś większych efektów - chyba, że tych diod 3 razy tyle zastosuje ;)), Gość coś gdzieś przeczytał, ale nic nie zrozumiał i wykonanie skopał - znajdź źródłowy artykuł - tam jest podane jakie diody i dokładnie opisane dlaczego.

Marcin1415: Może dlatego że ty też masz zwykłe diody prostownicze?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 10
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Marcin1415 »

McKee pisze: Marcin1415: Może dlatego że ty też masz zwykłe diody prostownicze?
Nie! Mam dobre diody. Był tu albo na fabrykatorze wątek o tym i kupiłem takie jak trzeba. W tej chwili nie chce mi się szukać ale na pewno są w porząku to te szybkie.
U mnie to jest jakieś fatum które się nie chce odczepić. Zobacz Kopytko zrobił takiego zlepka i od strrzała drukuje dobrze. W orginalnej Prusie też jest silnik 200kroków i jest ok.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: McKee »

No jeżeli szybkie (shotky?) to jeszcze gorsze niż prostownicze :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:.
Tutaj był wątek w którym ktoś właśnie "szczotki" kupował.
Ale nie chodzi o szybkość tylko o spadek napięcia - możliwe że też wtopiłeś (sprawdź na wszelki wypadek: ludzie na forum też się czasem mylą i nie zawsze znajdzie się ktoś, kto skoryguje).
Naśladować też trzeba umieć ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: dragonn »

way pisze:Gdzie kupiłeś ten stepstick? Jest w czymś lepszy od chińczyka za 3zł?
U siebie olałem prążki (czas poświęcony na walkę z nimi był nieadekwatny do rezultatów, a przy rzaczach użytkowch które drukuje to mi nie przeszkadza), ale tu widzę jakieś nowe rozwiązania (parę miesięcy byłem trochę poza drukiem 3d)- czyli jak zrobię modyfikację która opisał olson tutaj: https://majsterkowo.pl/ulepszamy-drukar ... 4988/#tab2 to powinno poprawić moje wydruki?
Na eksterierze mam któryś z kolei stepstick A4988.
http://propix.com.pl/pl/p/A4988-Sterown ... botDyn/961 możesz tutaj dostać tanio i z PL, ogólnie robotdyn mogę polecić, mają fajnego RAMPS (chociaż teraz którego znalazłem 1.5 jest lepszy) a ostatnio jak przeglądałem to mają tęż 'Power Mega' która powinna łyknąć 24V bez przeróbek żadnych.
way
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 10
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Niezniszczalne skośne prążki.

Post autor: Marcin1415 »

McKee pisze:No jeżeli szybkie (shotky?) to jeszcze gorsze niż prostownicze :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2:.
Tutaj był wątek w którym ktoś właśnie "szczotki" kupował.
Ale nie chodzi o szybkość tylko o spadek napięcia - możliwe że też wtopiłeś (sprawdź na wszelki wypadek: ludzie na forum też się czasem mylą i nie zawsze znajdzie się ktoś, kto skoryguje).
Naśladować też trzeba umieć ;)
To napisz jakie powinny być te diody. Nie jestem elektronikiem i się nie znam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”