problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Jakość druku Cię nie zadowala?
vegelus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 18 wrz 2017, 10:03

problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: vegelus »

Chciałbym prosić kogoś doświadczonego o pomoc w kalibracji drukarki Tevo Tarantula (clon Prusa 3).
Jako wydruk testowy poszedł sześcian 20 x 20 x 20. Okazało się że na osi X drukuje ścianę o długości 17mm. Po kalibracji ilości kroków na mm i teście przesuwu przez wyświetlacz trzyma wymiar idealnie natomiast wydruki dalej są nieprawidłowe. Użyte programy Cura i Slic3r pokazują obiekt prawidłowo (20x20x20).
Gdzie szukać przyczyny? Mam wgrany nowy firmaware Merlin 1.1.5.

Czekam na jakieś sugestie bo nawet nie wiem gdzie szukać przyczyny.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: Marcin1415 »

Myślę że nie zapisałeś zmian do eeprom'u. Po kalibracji kroków na osi X wpisz w hoście w kontroli ręcznej komendę M500 a następnie M501.
vegelus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 18 wrz 2017, 10:03

Re: problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: vegelus »

Po to wgrywałem nowego Merlina aby z poziomu wyświetlacza można było zapisywać do EEPROMu zmiany. Fakt że testowałem tylko zapis i odczyt bo już było koło 1 w nocy. Dziś po powrocie do domu sprawdzę czy załaduje moje ustawienie. Przed nową wersją FW po każdym wydruku miałem domyślne ustawienia co dało mi do myślenia że wydruk w jakiś sposób je usuwa.
vegelus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 18 wrz 2017, 10:03

Re: problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: vegelus »

No i nic z tego dalej drukuje po staremu czyli na osiach z i y 20mm a na osi x 17mm.
Ustawienia na Xseps/mm 82,58 i taka wartość zaczytała się z EEPROMu po włączeniu drukarki do prądu. Po organoleptycznym sprawdzeniu głowica przesunęła sie nad linijką o około 10cm tak jak ją poprosiłem (dokładna kalibracje zrobię jak to cholerstwo zacznie drukować) a sześcianika nie chce :(
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: Kopytko »

a po wgraniu nowego frimware dajesz zapisz do eeprom ? JAk nie to nie am sie co dziwić ,ze stare ustawiania wczytuje.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
vegelus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 18 wrz 2017, 10:03

Re: problem z nie trzymaniem wymiaru na jednej osi

Post autor: vegelus »

Daję i jak pisałem po podłączeniu wtyczki z eepromu zaczytuje się poprawiona wartość. Zastanawiam się czy na pałę nie ustawiać tak tych kroków aby wydruk miał te 2cm?

ps. Akcja odwołana z niewiadomych przyczyn (po wyłączeniu silników w celu wypoziomowania stołu) powtórny wydruk jest prawidłowy :crazy: oczywiście teraz trywialne problemy drukarzy jak nadlewki, zaokrąglone roki itd ale to już chyba w innych wątkach po dogłębnej lekturze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”