Pionowe prążki na obrysie.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 8
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: Marcin1415 »

Podrukowałęm trochę, naciąg pasków mniejszy większy nie ma wpływu, zmiana prędkości na większą potęguje prążki. Zainteresowałem się więc stepstickami. Mam czerwone tmc2208 z allegro (przerobione a4988) oraz jedną sztukę tmc2208 Watterotta oryginał. Założyłem oryginała na oś Y tam gdzie prążki były najbardziej widoczne. Teraz zwiększanie Vref poprawia jakość wyduku, prążki przestają być widoczne ale wraz ze wzrostem Vref wzrasta głośność druku na tej osi. Ogólnie to od razu po zmianie są sporo mnierj widoczne. Na zdjęciu od góry 1/4 wysokości kostki mniejszy Vref, dalej reszta kostki w dół większy Vref. Dokupię jednego org 2208 na oś X i 2sztuki TMC2130 i zobaczymy jak się będą sprawować. Jest jeszce opcja zmiany silników XY tylko na jakie?

Obrazek
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: xyzyx »

Jak patrze na to ostatnie zdjęcie to chyba u siebie mam trochę inny problem, u mnie prążki nie są zawsze a jeżeli już są to wg. mnie zdecydowanie mniejsze niż na tym zdjęciu. Poza tym zauważyłem że na wydrukach z matowego filamentu ich nie ma (lub nie widać).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: Berg »

U mnie w HC najbardziej widoczne prążki wychodzą przy prędkości 80mm/s poniżej 20mm/s są niewidoczne powyżej 150 też znikają.
Większe napięcie pasków również powoduje że prążki są bardziej ostre i widoczne.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: McKee »

rafaljot pisze:Większe napięcie pasków również powoduje że prążki są bardziej ostre i widoczne.
Otóż to!
I co nam to mówi?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: Berg »

że za prążki odpowiada nierówna praca sterowników i silników. Bierze się z tego że moment jest różny w różnych fazach mikrokroku.
Im większy opór układu tym bardziej to jest widoczne.
I że na 400krokowcu powinny być mniejsze :P
dragonn
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 8
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Pionowe prążki na obrysie.

Post autor: Marcin1415 »

rafaljot pisze:że za prążki odpowiada nierówna praca sterowników i silników. Bierze się z tego że moment jest różny w różnych fazach mikrokroku.
Im większy opór układu tym bardziej to jest widoczne.
I że na 400krokowcu powinny być mniejsze :P
Taki silnik spowoduje ze prazki beda 2 razy gesciej, przez co może mniej widoczne. Bede kombinował z różnymi stepstickami. Mam ochotę przetestować tmc2130 podłączone przez spi wraz z nowym marlinem, tam ładnie można wszystko skonfigurować.

Tymczasowo można obejść problem zwalniając predkosc zewnętrznego obrysu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”