[Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
nicrum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 paź 2017, 08:10
Lokalizacja: D.Górnicza
Drukarka: Anetka A8
Kontakt:

[Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: nicrum »

Witam. Problem polega na ciągłym ustawianiu silników osi Z.
Po wydrukowaniu choćby kostki kalibracyjnej muszę ustawiać silniki osi Z gdyż po skończeniu dryukowania różnice między Z1 a Z2 przekraczają 5mm.
Dragonn podpowiedział że da się to zrobić na płytce być może potencjometrem obok stepsticka Z bo takowy tam się znajduje.
Proszę posiadaczy Anetek o porade i wypowiedź w tym temacie.

Dzięki :)

Dodam fotkę płytki od Anety którą przesłał mi Dragonn
Obrazek
Nie próbuj zmieniać Natury tylko ją naśladuj.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: samezrp »

Posiadaczem nie jestem, ale się wypowiem :)
Jeśli masz różnicę w wysokości Z, to rzeczywiście wygląda na to, że bardziej obciążony silnik gubi kroki, a to może oznaczać za słaby prąd idący na stepsticki. Ja bym poradził ustawić trochę większe napięcie na potsie i obserwowałbym temperaturę silników. Jeśli nie przekracza 40stopni, to spokojnie można takie parametry silnika zostawić lub podciągnąć do momentu gdy przestanie gubić kroki.
Awatar użytkownika
nicrum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 paź 2017, 08:10
Lokalizacja: D.Górnicza
Drukarka: Anetka A8
Kontakt:

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: nicrum »

Dzięki, a jaki i gdzie to zrobić?
Nie próbuj zmieniać Natury tylko ją naśladuj.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: samezrp »

Bierzesz woltomierz i wkrętak metalowy, płaski o szerokości 1,5mm. Podłączasz (-) miernika do masy i (+) do wkrętaka, za pomocą jakiegoś kabelka. Delikatnie dotykając potencjometru mierzysz napięcie na suwaku i je notujesz. Delikatnie kręcąc ustawiasz o 0.1V większe, puszczasz wydruk i sprawdzasz czy problem zniknął jednocześniej kontrolując temperaturę silników. Jeśli nie wzrasta (tak z pół godziny fajnie, żeby podrukowało, nawet bez filamentu). "Delikatnie" oznacza z wyczuciem, nic na siłę, a "kręcąć" zmienić pozycję suwaka o ~10 stopni, a nie pół obrotu.
Jeśli masz wątpliwosci do czegokolwiek co napisałem poproś kogoś, kto ma pojęcie o mierzeniu napięcia i sam nie dotykaj.
Potencjometr zaznaczyłem niżej:
Załączniki
Clipboard02.png
nicrum
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: TDI-CAD »

A tak z ciekawości, na płytce jest jeden potencjometr. Używa się go wspólnie do wszystkich silników?
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 4
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: samezrp »

Tak patrzyłem, ale chyba nie, na innych wersjach płyty znalezionych w sieci są do każdego. BTW jeśli nie ma do każdego z osobna, to bieda jakaś. No chyba, ze TCM2130 używają i SPI do reszty... Wtedy szacun :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: dragonn »

samezrp pisze:Tak patrzyłem, ale chyba nie, na innych wersjach płyty znalezionych w sieci są do każdego. BTW jeśli nie ma do każdego z osobna, to bieda jakaś. No chyba, ze TCM2130 używają i SPI do reszty... Wtedy szacun :)
W A8 xDDD :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2: :rotfl2: ?? Zjem swoje kapcie jeśli w jakiekolwiek wersji A8 są wbudowane fabrycznie TMC2130 :devil: :devil:
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: TDI-CAD »

Teraz się przyjrzałem, potencjometr jest tylko dla Z. W pozostałych w miejscu potencjometru jest rezystor.
Awatar użytkownika
nicrum
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 20 paź 2017, 08:10
Lokalizacja: D.Górnicza
Drukarka: Anetka A8
Kontakt:

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: nicrum »

Zrobiłem tak. Prąd na silnikach osi Z oryginalnie był ustawiony na 0.62, ustawiłem na 1.0 Do tego zamieniłem silniki miejscami. Efekt; wydrukowałem tylko jedną kostkę kalibracyjną i poprawa jest widoczna. Poprzednio po skalibrowaniu stołu, wydrukowaniu jednej kostki i powróceniu do pozycji zero/domowej różnica między Z1 a Z2 wynosiła od 5mm w górę. Teraz wydrukowałem kostkę i powróciłem do pozycji dom różnica wynosi 0-0.2
Dzisiaj porobię testy na większych projektach bo wczoraj a raczej już dzisiaj poszedłem spać a o 4tej trzeba znów było wstać do pracy.
Jednym słowem efekt jest na plus, dzięki "samezrp" i dzięki p. Tomku.
Nie próbuj zmieniać Natury tylko ją naśladuj.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] Ustawienie napięcia silników osi Z

Post autor: dragonn »

Tylko upewni się że silniki się nie przegrzewają lub stepstick jak dłużej pracuje wszystko. Zmiana z 0.62 na 1.0 to dość dużo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”