Stolik - autopoziomowanie

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Stolik - autopoziomowanie

Post autor: shortdestiny »

Jako, że jestem w trakcie "prac projektowych" nad drugą wersją mojej drukarki samoróbki, chodzi mi ostatnio po głowie pomysł na autopoziomowanie stołu. Przy obecnej wersji poziomowanie ręczne było katorgą (regulacja w sposób: śruba, nakrętka oraz sprężyna), więc pomyślałem, że może warto wrzucić już czujnik ( myślałem o pojemnościowym lub indukcyjnym, zależy czy zostanie na wierzchniej warstwie szkło).

Pomysł jest taki, że czujnik miałby się wysuwać lub opuszczać ( jeszcze nie wiem jak, ale mam małe serwo na zbyciu).
-Pomiar w założeniu rozpoczynał by się tak jak na schemacie start w miejscu Xmin Ymin, kilka punktów (czerwone), następnie następuje
korekta silników osi Z ( jako, że w moim rozwiązaniu występują dwa silniki) co powinno dać oś X równoległą do stołu.
- Następnie pomiar w punktach zielonych, które pozwolą wyciągnąć na zewnątrz różnice między dwoma pozostałymi narożami, którą korygować już można ręcznie (lub w wersji rozbudowanej jakimś krokowcem?), dawałoby to ustawienie stołu prostopadle do osi Z.
- Czujnik się chowa i koniec poziomowania..

Dystans między czujnikiem, a dyszą z tego co czytałem to można wrzucić zdeklarować w sofcie, więc to załatwiłoby sprawę jakichś zmian dysz, ekstruderów itp.

Co myślicie o tym pomyśle, może ktoś już coś podobnego robił, w ogóle czy jest sens pchać się w coś takiego? Czekam na jakieś opinie. :piwo:
Obrazek
https://drive.google.com/open?id=15w3O6 ... SQUqr_2emY
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: anraf1001 »

shortdestiny pisze:Jmyślałem o pojemnościowym lub indukcyjnym, zależy czy zostanie na wierzchniej warstwie szkło
Nigdy przenigdy nie dawał pojemnościowego. Rozkalibrowuje się chociażby od zmiany wilgotności powietrza. Jak masz szybę na stole to chyba najłatwiej dać bltouch.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: Marcin.KnD »

Ale bltouch czy 3dtouch?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: McKee »

bltouch to oryginał (droższy)
3dtouch to podróbki (gorsze)
Wybór należy do Ciebie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: shortdestiny »

Z tego co patrzę to najtaniej 3dtouch można wyrwać za 20$. Więc pytanie czy jest sens instalować taki system. Producent pisze o powtarzalności 0,005 mm, natrafiłem na filmik na youtube, który jakoby to potwierdzał. Ciekawy jestem czy w rzeczywiście tak jest, może ktoś się wypowie kto posiada 3dtouch. Przy pierwszej warstwie rzędu 0,1 mm daje to mimo wszystko niezłą dokładność.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: anraf1001 »

shortdestiny pisze:Z tego co patrzę to najtaniej 3dtouch można wyrwać za 20$. Więc pytanie czy jest sens instalować taki system. Producent pisze o powtarzalności 0,005 mm, natrafiłem na filmik na youtube, który jakoby to potwierdzał. Ciekawy jestem czy w rzeczywiście tak jest, może ktoś się wypowie kto posiada 3dtouch. Przy pierwszej warstwie rzędu 0,1 mm daje to mimo wszystko niezłą dokładność.
Używam klona u siebie i sobie chwalę :-)
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
brodziek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 01 mar 2017, 06:30
x 9

Re: RE: Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: brodziek »

Od niedawna też używam klona o nazwie 3D Touch i sprawdza się bardzo dobrze. Kupiłem na Ali z najtańszej oferty za 50,73 zł.
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: shortdestiny »

W takim razie pewnie poszukam czegoś na Ali, dzięki !
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: Tuchajbej »

A nie macie problemu z opadająca sonda, to co miał dragon? Na jakim firmware korzystacie?
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
brodziek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 01 mar 2017, 06:30
x 9

Re: RE: Re: Stolik - autopoziomowanie

Post autor: brodziek »

Tuchajbej pisze:A nie macie problemu z opadająca sonda, to co miał dragon? Na jakim firmware korzystacie?
U mnie nie ma problemu. U dragona chyba był problem z jakimiś zakłóceniami indukujacymi się na kablach. Uzywam Repetier stable v92.9, próbowałem przenieść konfigurację na dev 1.0 ale coś nie chciało wysuwać pinu przed próbkowaniem. Odpuściłem sobie wersję dev. bo i tak nie podoba mi się tam ekran główny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”