Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: PrzemoS »

Witam Panowie :piwo:

Ostatnie dni mialem duzo czasu na porownania kalibracje itd :crazy:
Wiec postanowilem sobie porownac dwie rurki w Ultimakerze. Testy opieraly sie na rurce Rptfe pfa przezroczysta Mocna rurka z ciezkim przesuwem pierwsza wersje rurki otrzymalem wraz z Olson Blokiem ktora ma wymiary 6.4/4 i jest dedykowana dla Ultimakerow, a kolejna otrzymalem od Patryka ktory zakupil u chinczyka https://pl.aliexpress.com/item/PFA-tube ... sstype=600 (Cena dosc wysoka bo min dlugosc to 10m) wymiary :6.4/3.2

Przechodzac do testow nie bylem pewny czy to wogole zda egzamin czy taka mala wartosc bedzie odczuwalna na retrakcji jednak ku mojemu zdziwieniu jestem cholernie zaskoczony...

Porównywałem rozne temp i dlugosci najbardziej optymalna wartosc wyszla na dlugosci 6.5 i predkosci 45mm/s dla rurki 6.4/4
przy tej rurce dluga retrakcja zero problemow z dlugim wyciaganiem czy czopowaniem.... filamenty 2.85 -3mm testowane i taki sam efekt..

i Chwila prawdy !!! czy Rurka od naszego Koleszki Patryka (Kopytko) w wersji 6.4/3.2 bedzie miala swoje plusy?? Ogolnie do Testu podszedlem sceptycznie nie zdajac sobie sprawy z jakis efektow pozytywnych, lecz bardziej negatywnych bo mniejsza srednica wiekszy opór extruder moze dostac w kosc!! :sorry:

i Ku mojemu zdziwieniu prawie podskoczylem do sufitu z radosci ( co prawda siatkarzem, koszykarzem nie jestem ale pobilem swoj rekord skaczac z miejsca:D) oczywiscie na PLUS :)

Na zdjeciach nizej załączam moje testy co prawda kolor zielony testujac Rurke 6.4/6.32 skonczyl sie w polowie wydruku wiec wywalilem go ale i tak wygladal tam samo jak ten ktory dodam nizej ( SPetrcum Golden Line PLA)
Reszte Testow Spectrum Green PLA


Wiec porownujac
Rurka PFA wym: zew:6.4mm/wew:4 mm retrakcja najlepsza w dobranej temp to: 6.5 mm i predkosc 45mm/s ( przy przesuwie duzy luz w srodku gdzie widac na gołe oko)


Rurka PFA wym: zew:6.4mm/wew:3.2mm temp rowniez dobrana i nawet wyszla taka sama jak w.w to UWAGA!! 2.5mm i predkosc 25mm/s

Ta Wartosc jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem!! ( testujac ostatnia rurke zauwazylem ze dlugosc retrakcji 6.5mm jak w przypadku pierwszej czopuje filament juz od dlugosci 4mm pozywej...Myslalem ze cos jest nie tak z temp ale po zmniejszeniu retrakcji wszystko juz bylo jasne..


Wiec dla Ultimakera Polecam Rurke juz inna anizeli Standardowa (testowane filamenty srednica: 2.85 do 3mm)

P.s Pierwsze zdjecie ponizej Pierwszy raz wydrukowalem cos w jakosci 0.06mm :) , reszta 0.2mm

WIec Zycze Kazdemu z osobna Milego Spokojnego Weekendu :piwo: :piwo: :piwo:
Załączniki
Zdjęcie 02.12.2017, 00 23 01.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 18 58.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 19 23.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 20 01.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 18 48.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 18 51.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 19 09.jpg
Zdjęcie 01.12.2017, 23 18 48.jpg
Kopytko, dragonn, Berg
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: virgin71 »

Oryginał właśnie ma 6.4/3.2. Domyślam się, że właśnie dlatego:)
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: PrzemoS »

virgin71 pisze:Oryginał właśnie ma 6.4/3.2. Domyślam się, że właśnie dlatego:)
to dlaczego w oryginale uzywaja dl 6.45 i predkosc 45 jesli przy tej dlugosci retrakcji i czestej sie filament czopuje bo za dluga? :)

tak to prawda Oryginal ma miec wlasnie takie wymiary jak ty masz ale jak widze po forach to ludzie biora zawsze 6.4/4 bo takie dostaja w zestawie i tutaj mowa nie o Ori .W sumie juz sie nie dziwie dlaczego predefiniowane ustawienia w um2 byly 4.5 na 25mm/s :)

ORI WIN!!!!! :)
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: McKee »

Jednym zdaniem: Oryginalny sprzęt jest zaprojektowany i wykonany optymalnie (choć drogo) a wszelkie "podróbki" mają setki części, gdzie małe odstępstwo od projektu powoduje gorszą jakość końcowego wydruku.
:rotfl:

Czasem uda się odkryć, że rurka ma znaczenie, albo wentylator (bo drgania powodują nierówności na wydruku - też kiedyś był taki przypadek), albo jakość zasilacza (bo ktoś zbyt tanie kondensatory wsadził do środka).
Ale w sumie jak się spojrzy na Prusę I3 to widać to dokładnie: jest oryginał i są chińskie kopie :rotfl:

Dzięki za linka - wiadomo gdzie rurki do Bowdenów kupować :good:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: PrzemoS »

McKee pisze:Jednym zdaniem: Oryginalny sprzęt jest zaprojektowany i wykonany optymalnie (choć drogo) a wszelkie "podróbki" mają setki części, gdzie małe odstępstwo od projektu powoduje gorszą jakość końcowego wydruku.
:rotfl:

Czasem uda się odkryć, że rurka ma znaczenie, albo wentylator (bo drgania powodują nierówności na wydruku - też kiedyś był taki przypadek), albo jakość zasilacza (bo ktoś zbyt tanie kondensatory wsadził do środka).
Ale w sumie jak się spojrzy na Prusę I3 to widać to dokładnie: jest oryginał i są chińskie kopie :rotfl:

Dzięki za linka - wiadomo gdzie rurki do Bowdenów kupować :good:
jesli chodzi o jakosc to powiem ci ze jeszcze takiej nie widzialem :)) nawet na Klonie zrobionym. Jasne czesci czesciami graja duza role, ale tez chyba zalezy od jakosci zlozenia drukarki mechanicznie cos krzywo itp i juz dupa :D a wydruki wygladaja i tak oblednie :piwo:

Nawet porownam sobie wydruki z Virgina drukarka i Klonem na Imprezie :)
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: McKee »

Wierzę, bo widzę kolosalną czasem różnicę pomiędzy Gate 2 (solidna konstrukcja ale stół w osi Y) i Witbox 2 (stół w osi Z i na dodatek "czołg" w porównaniu do (wiotkiego) UM-a - ze 20kg wagi).
:rotfl:

Jeżeli zrobicie te swoje drukarki solidnie (a w to nie wątpię) to na pewno fabrycznego UM-a pobiją jakością.
Liczy się jeszcze "tuning" - i tu też nie mam wątpliwości, że Kopytko zrobi cuda.

Ja jestem za leniwy na dobre wydruki ;). Osiągnąłem satysfakcję ~1,5 roku temu i dalej mi się nie chce - wystarcza mi, że wrzucam gcode w drukarkę i wydruk zawsze wychodzi.
Od kilku miesięcy do drukarki podchodzę tylko żeby wydruk zdjąć ze stołu :rotfl2:
Kopytko
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: Kopytko »

McKee pisze: Liczy się jeszcze "tuning" - i tu też nie mam wątpliwości, że Kopytko zrobi cuda.

Ja jestem za leniwy na dobre wydruki ;). Osiągnąłem satysfakcję ~1,5 roku temu i dalej mi się nie chce - wystarcza mi, że wrzucam gcode w drukarkę i wydruk zawsze wychodzi.
Od kilku miesięcy do drukarki podchodzę tylko żeby wydruk zdjąć ze stołu :rotfl2:
Po pierwsze dzięki za wiarę:P, ale nasłodziłeś.
A po drugie już chyba też osiągnięty mam ten sam poziom.
Jak straciłem swoje wszystkie profile to zapał zmalał :( I teraz lecę na pseudo kalibracjach z ręki wpisanymi parametrami. Może kiedyś usiądę jak kiedyś i będę puszczał setki kostek aby wyszlifować profil pod daną rolkę.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: PrzemoS »

Ja tam nic nie musze juz szlifowac mechanicznie w niej :) wychodzi Wszystko PIEKNIE :) teraz tylko profil pod dany filament i styka z czego Jedna firme ktora mam to nawet nie musze kalibrowac kostki bo flow predkosc i temp zawsze w roznych kolorach jest identyczna :)
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: virgin71 »

PrzemoS pisze:
virgin71 pisze:Oryginał właśnie ma 6.4/3.2. Domyślam się, że właśnie dlatego:)
to dlaczego w oryginale uzywaja dl 6.45 i predkosc 45 jesli przy tej dlugosci retrakcji i czestej sie filament czopuje bo za dluga? :)

tak to prawda Oryginal ma miec wlasnie takie wymiary jak ty masz ale jak widze po forach to ludzie biora zawsze 6.4/4 bo takie dostaja w zestawie i tutaj mowa nie o Ori .W sumie juz sie nie dziwie dlaczego predefiniowane ustawienia w um2 byly 4.5 na 25mm/s :)

ORI WIN!!!!! :)
Sprawdziłem te retrakcje i 6.5 i 45mm/a jest dla ultimakera original i działa ok. Dla UM2 jest 4.5, a dla UM2+ jest 2.5. Prędkości chyba zostawili wszędzie te same.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Retrakcja Ultimaker Porownanie Rurek do Bowdena

Post autor: Kopytko »

Przemek zapomnial dodac ze ma extruder w wersji 2+ :) czyli tez z przekładnią.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”