[poradnik] Konfiguracja autoleveling RepetierFirmware dla Bl Touch/3D Touch

Jakość druku Cię nie zadowala?
brodziek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 01 mar 2017, 06:30
x 9

[poradnik] Konfiguracja autoleveling RepetierFirmware dla Bl Touch/3D Touch

Post autor: brodziek »

Niedawno kupiłem sobie do autolevelingu czujnik 3D_Touch (klon BL Touch),
poniżej opis jak podłączyć go do Rampsa, oraz jak skonfigurować Repetier Firmware.

Konfiguracja dotyczy Repetier-Firmware w wersji stabilnej 0.92.9.

Hardware - czyli podłączamy 3D-Touch do Rampsa.

Na początek, w drukarce przenosimy fizycznie krańcówkę z Z-min na Z-max - potem odpowiednio skonfigurujemy firmware.
Odtąd pozycja Z-min będzie programowo wyliczana przez firmware na podstawie danych z próbkowania czujnika.
Niestety przed każdym wydrukiem głowica będzie ustawiana do Z-max aby złapać pozycję odniesienia do wyliczeń. ( Z-max jest teraz pozycją Home dla głowicy)
Złącze sterowania czujnika (3pinowe) podpinamy pod D11 na złączu SERVOS na Rampsie.(wiadomo - trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe podpięcie -/+/S)
Wyjście czujnika (2pinowe) podpinamy pod D4 i GND (z prawej strony tego samego złącza) - trzeba sobie zarobić odpowiednią wtyczkę.
Podlaczenie.jpg
Otwieramy konfigutatora on-line Repetiera: https://www.repetier.com/firmware/v092/ wczytujemy swój plik cofiguration.h i przechodzimy do zakładki "Mechanics"
Przewijamy do sekcji "Endstops" i wyłączamy Z min, a włączamy Z max.
U mnie wygląda to tak:
Mechanics.jpg


Teraz przechodzimy do zakładki “Features”
Zaznaczamy:
- Enable Z-probing
- Enable servo support

(jeśli ktoś jeszcze nie ma – polecam zaznaczyć też pozycję: „Enable watchdog. The watchdog resets the printer if temperature loop is not called every second”)
Features_1.jpg

Przewijamy w dół do sekcji Z-Probing
Zaznaczamy:
- Enable automatic bed leveling (FEATURE_Z_PROBE)
- Enable pullup resistor for probe pin (Z_PROBE_PULLUP)
- Probe triggers on high (Z_PROBE_ON_HIGH)

W “Z-probe pin” zgodnie z naszym podłączeniem wybieramy „Digital pin 4”
Zależnie od sposobu zamocowania naszego czujnika wpisujemy odpowiednie wartości w pola: Probe height, X offset, Y offset ,
polecam też w “Probing repetitions” wpisać wartość 3.
Features_2.jpg
Poniżej w:
“Probe start script” wpisujemy “M340 P0 S700”
“Probe finished script” wpisujemy “M340 P0 S1500”
“Bed Measuring Method” wybieramy “3 points”
Następnie w polach „Probe position” określamy w których miejscach stołu ma się odbywać próbkowanie, a „Bed Correction Method” wybieramy “Software correction of rotation”
Features_3.jpg


Znów przewijamy w dół - do sekcji „Servo configuration”
Tutaj zgodnie z naszym podłączeniem dla „Servo 0” wybieramy „Digital pin 11” i w „Start Position” wpisujemy wartość 1500.
Features_4.jpg

I to tyle.
Przechodzimy do zakładki Download i pobieramy firmware.

Próbkowanie stołu uruchamiamy komendą G32 która inicjuje sekwencję, a z parametrem S2 i zapisuje dane do pamięci eeprom.
Można by dodać odpowiednią komendę do Gcode startowego Slicera i uruchamiać próbkowanie stołu przed każdym wydrukiem, ale według mnie kompletnie nie ma takiej potrzeby.
Mając włączoną obsługę eeprom’a w drukarce, wystarczy na karcie SD utworzyć odpowiedni plik gcode uruchamiający Autoleveling.
Tak jest u mnie, mam stworzony plik Autolevel.gcode którym uruchamiam próbkowanie wtedy gdy tego potrzebuję, np. po przenoszeniu drukarki w inne miejsce, lub wymianie szyby na stole.
Przykładowo u mnie wygląda on tak:
M322 ;reset Autolevel matrix
G28 ;move to min endstops
G32 S2 ;start bed autoleveling, and save result to eeprom
G28 X0 Y0 ;move X/Y to min endstops
M84 ;steppers off
M320 ;activate Autolevel
morf, FlameRunner, McKee, kretu, Berg, chemik72, Abys
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Konfiguracja autoleveling RepetierFirmware dla Bl Touch/3D Touch

Post autor: samezrp »

Ja bym dodał jeszcze, że punkty pomiaru za pierwszym razem są zapisywane w EEPROM i potem zmiana ich w FW, jeśli się nie zmieni set EEPROM mode nic nie daje. To tak dla porządku :)
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Konfiguracja autoleveling RepetierFirmware dla Bl Touch/3D Touch

Post autor: shortdestiny »

Zastanawiam się nad tym, czy jest szansa, żeby ominąć konieczny odjazd na krańcówkę Zmax? ;)
Awatar użytkownika
seeb73
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 16 sie 2020, 16:22

Re: [poradnik] Konfiguracja autoleveling RepetierFirmware dla Bl Touch/3D Touch

Post autor: seeb73 »

Coś nie gra w tym opisie. Przecież przejechanie tym przez całą wysokość np 500 mm to wieki całe. Od czegoś jest offset dla urządzenia pomiarowego. Ale ja dopiero zaczynam przygodę z duetem i spółką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”