Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

no tak dokładnie tak to odebrałem - chodziło mi o to tylko czy warto wstępnie założyć że można zacząć kalibrację od tej wartości. Zdaje sobie sprawę z tego że to całkiem inne wartości w sensie co powodują.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

Siedziałem ostatnie dni na tym i jak by to określić udało mi się znaleźć "rozwiązanie" tylko że nie do końca mnie ono przekonuje + jest jak dla mnie nie logiczne. Ale może od początku:
wydrukowałem może z kilkanaście "szpilek" i doszedłem do jednej rzeczy - retrakcja powyżej 1.5mm zawsze powodowała klejenie się PLA w heatbreaku. Poniżej zaczynało być ok, najlepiej tak 1.4mm dawało radę ok. Ale kompletnie nic mi to nie dało... przy takiej retrakcji nitki był nie do ogarnięcia, coast, wipe mogłem kombinować jak chciałem zawsze były i to nawet w najlepszym przypadku dużo :/.
I teraz zdradzę już trochę tajemnicy do czego udało mi się dojść, wszystkie szpilki powyżej były drukowane z 210C tak samo benchy. Jak że filament przy tej temp ekstrudował się spoko to myślałem że raczej jest ok.

I teraz zaskoczenie - udało mi się zwiększyć retrakcję powyżej 1.5mm (aktualnie testuje 1.75mm i zaczyna to wyglądać ok) poprzez zwiększenie temperatury wydruku, wrzuciłem teraz wydruk na 230C i jeśli chodzi o retrakcję i nitki to zaczyna to w końcu działać. Niestety widać trochę efekt nieochłodzenia filamentu, ale drukuje też dość szybko. Tylko teraz niech mi ktoś to wytłumaczy, cały wątek walczyłem żeby lepiej schładzać radiator a tu się okazuje że trzeba cieplej :wtf: :wtf: ??? WTF?
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: tig33r »

Pewnie rurka heatbreak jest wyżej ciepła i ten miękki filament, który podnosi się przy retrakcji, nie klei się do niej, bo ta ma jeszcze wystarczającą temperaturę.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

Czyli co wychodzi na to że mam zbyt dobre chłodzenie :D? 6 stron żeby dojść do przeciwnego wniosku niż się wydawał :lol: :lol: . Mam głupi pomysł... wywalę wentylator xDDD.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: tig33r »

Nie sugeruj się, bo to co napisałem dla mnie też wydaje się praktycznie niemożliwe. :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

tig33r pisze:Nie sugeruj się, bo to co napisałem dla mnie też wydaje się praktycznie niemożliwe. :D
No ale to jedyne sensowne wytłumaczenie :lol: .
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 1
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: skmskm »

Wytłumaczenie jest bardzo proste pla się klei do alu jak się schłodzi, masz źle obrobioną powierzchnie w łączniku.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

skmskm pisze:Wytłumaczenie jest bardzo proste pla się klei do alu jak się schłodzi, masz źle obrobioną powierzchnie w łączniku.
Miałem a raczej mam dwa oryginalne łączniki od E3D, jeden stalowy a drugi tytanowy. Ten problem myślę że naprawdę można wykluczyć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

Ok bez chłodzenia to był oczywiście głupi pomysł :D. Od razu się zaczopowało bo filament się rozpuścił przy samym wejściu do heatbreaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”