Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dziobu »

dragonn pisze:Własnie mam takie pytanie czy założenie wstępne że wartość coast może równać się w przybliżeniu wartości Extra Restart Distance?
Tak.
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

dziobu podasz jakie u Ciebie masz wartości coast i Extra Restart Distance dla np. PLA, PET-G i ABS? Słabo się orientuję ile to za dużo a ile to nadal mało.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dziobu »

dragonn pisze:dziobu podasz jakie u Ciebie masz wartości coast i Extra Restart Distance dla np. PLA, PET-G i ABS? Słabo się orientuję ile to za dużo a ile to nadal mało.
Celowo ich nie podałem. Z jakiegoś powodu u mnie retrakcja musi być duża jak na standardy reprapowe i głowice direct. Nie wiem, nie wnikam już, ale to działa i wychodzi ładnie. Pamiętaj tylko że w zasadzie do większości projektów modyfikuję nieznacznie te wartości, a to co tu pokazuję to ostatnie parametry dla wybranych profili jakie mam zapisane.

PLA:
guma.png
guma.png (4.78 KiB) Przejrzano 3712 razy
PET:
pet.png
pet.png (4.68 KiB) Przejrzano 3712 razy
Guma:
pla.png
pla.png (4.74 KiB) Przejrzano 3712 razy
FF_TitanX:
abs.png
abs.png (4.67 KiB) Przejrzano 3712 razy
ASA:
asa.png
asa.png (4.69 KiB) Przejrzano 3712 razy
ABS:
FF_titanX.png
FF_titanX.png (4.54 KiB) Przejrzano 3712 razy
EDIT
Poprawiłem bo kolejność się posypała.

EDIT #2
W końcu zapomniałem dopisać - w 95% projektach drukuję najpierw wewnętrzne obrysy także zdarza się że początek ścieżki jest dziurawy z racji braku plastiku (i tego na zewnątrz nie widać). Nie są to duże ubytki, ale mogą być i z rzadka widać to w przeźroczystych detalach. Za to priorytetem jest brak włosków i to skutecznie opanowałem.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2018, 00:19 przez dziobu, łącznie zmieniany 1 raz.
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

ok super dzięki. Zawsze to jakiś punkt startowy, podejrzewam że na bowden coast może być tak z 2-3 razy większy żeby się sprawdzał a to już jest jakaś wartość startowa :d.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dziobu »

Jest jeszcze jedna sprawa - przez przypadek kiedyś zamówiłem dysze do czegośtam (ultimakera?). Jak się ją położy obok dyszy do Zmorpha to wygląda jak niedożywiony braciszek - myślę po prostu że u mnie komora na stopiony materiał jest dużo większa niż w Waszych dyszach (ja mam M8, standard w reprapach to oidp M6) i może stąd jest różnica w retrakcji. W każdym razie te 2-3mm to zupełne minimum. Jak ktoś tu wspomina o retrakcji na poziomie 0.5mm to u mnie to działą tak jakby jej w ogóle nie było.

Tu mała uwaga: jak ograniczę szybkość druku a temperaturę ustawię na dolnej granicy topnienia tak żeby wydruk wyszedł to faktycznie mogę mieć retrakcję poniżej 1mm. Tylko że mnie interesują przyzwoicie sklejone warstwy i szybka jazda a nie jakieś pierdoły ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

No tak ale co ja mogę od siebie dodać to zauważyłem że ogólnie retrakcja na full metal jest "skuteczniejsza". Do takich materiałów jak PET czy ABS udało mi się uzyskać dużo lepsze efekty dla mniejszych wartości retrakcji niż głowicy z PTFE. Szczególnie byłem mega zaskoczony jak ładnie PET mi wychodzi bez najmniejszych problemów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dziobu »

Miałem kiedyś mądrze napisać tu na forum jak dobrze ustawic retrakcję i dobrać w S3D te wszystkie pozostałe parametry. Ale żeby nie wyjść na głupa postanowiłem dokładnie wszystko jeszcze raz sprawdzić. Wiesz, dokładnie - 3 drukarki, 3 identyczne głowice z nowymi dyszami, 3 identyczne plastiki i cały dzień drukowania.
Doszedłem do wniosków że retrakcja w zasadzie zależy bezpośrednio od modelu...duże pudełko będzie miało inne nastawy niż renifer z porożem. Różnice niewielkie, ale są. Potem wyszło że DD PLA White wymaga innych nastaw niż SuperBlue a Silver jeszcze innych. A PLA Wolfixowe to w ogóle inna bajka. Ale że nie jestem aż takim perfekcjonistą to dałem sobie spokój. Łatwiej mi założyć że jestem głupi i nie potrafię niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości ;D

Jedyne czego się nauczyłem to jak dobierać te nastawy pod konkretny model i na chwile obecną tak gdzieś w 3/4 przypadków celuję idealnie. Może wrócę do tego jak dorobie się kolejnej drukarki z mniejszą dyszą.

EDIT
Właśnie sprawdziłem - w Voxelizerze retrakcja w domyślnych profilach również wynosi 3mm.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: tig33r »

dragonn pisze:
tig33r pisze:Kawałek teflonu też chyba powinien załatwić sprawę.
w jakim sensie kawałek telefonu? Dałem kawałek kartonu obklejonego kaptonem + zamocowałem tytanowy łącznik. I problem znacznie zmalał, jeszcze występuje ale benchy nie traci już dachu jak wcześniej :D.
Na Allegro możesz znaleźć płytę z teflonu o grubości 1 czy 2 mm.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: McKee »

dziobu pisze:
dragonn pisze:Własnie mam takie pytanie czy założenie wstępne że wartość coast może równać się w przybliżeniu wartości Extra Restart Distance?
Tak.
Muszę zaprotestować. Te 2 wartości odnoszą się do zupełnie innych rzeczy (choć są że sobą pośrednio powiązane).
Coast to odległość (przed retrakcją) po której porusza się dysza a extruder nie podaje filamentu.
Extra restart distance to długość filamentu do dodatkowego przepchnięcia po retrakcji (uzupełnienie po "coast").
Oba parametry odnoszą się do różnych rzeczy (ruch głowicy i ruch filamentu/extrudera) i choć są lekko powiązane (i jakiś stosunek jednej do drugiej występuje), to zupełnie nie zgadzam się z tym, że z założenia powinny być równe (bo i niby czemu).

Później mądre rzeczy dziobu napisał ... i zwróciłbym szczególną uwagę na objętość dyszy (cytat: "myślę po prostu że u mnie komora na stopiony materiał jest dużo większa niż w Waszych dyszach") - od tego ile mam(-y) mm^3 pojemności dyszy (wzór na objętość walca warto sobie przypomnieć ;)) zależy retrakcja - większy kanalik/większa retrakcja, ale też nie za duża żeby roztopionego filamentu nie cofnąć do zimnego miejsca, gdzie się schłodzi i zablokuje.
Przy okazji: z tego co pamiętam u mnie na 2 drukarkach mam ustawione dla PLA: ~0.7mm retrakcji na dyszy 0.5mm i ~0.5mm retrakcji na dyszy 0,4mm. Mam wrażenie, że to 2-gie ustawienie powoduje mniejszy stringing - czyli jest odwrotnie niż bym się spodziewał, ale to inne konstrukcje - raczej trudno porównywać te ustawienia.
dziobu
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dziobu »

McKee pisze:Muszę zaprotestować. Te 2 wartości odnoszą się do zupełnie innych rzeczy (choć są że sobą pośrednio powiązane).
Jak najbardziej masz rację. Tyle że mówiąc o odległościach rzędu 0.2mm śmiało można założyć że plastik jest wyciągany ciągnącą się jeszcze ścieżką z dyszy (*1). Oczywiście nie jest to pewne i zależy od wielu rzeczy ale ogólnie coast jest po to żeby kawałek plastiku który i tak by wyszedł, został wyciągnięty gdy ma to jeszcze sens.

A "Tak" w mojej odpowiedzi sugeruje od jakich zakresów wartości warto zacząć. Jak bardzo nie ma to sensu (widać po moich profilach) okaże się dopiero podczas testów i kalibracji, ale to już konkretnie zależy od posiadanej glowicy czy plastiku. Ważne żeby było od czego zaczać a sugestie typu "extra restart distance ma być tyle i tyle wieksze" były by jeszcze bardziej mylące. I tak samo ustawianie dwóch zupełnie różnych wartości (długość jazdy vs długosć filamentu) jest wystarczająco problametyczne.

(*1)
Domyślnie wszystko piszę dla dyszy 0.4mm. U mnie dla dyszy >= 0.6mm plastik cieknie tak że coast robi się skrajnie nieprzewidywalny i nie da się go użyć. Przynajmniej ja nie potrafię.
McKee
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”