Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

Już dłuższy czas walczę z full-metal i drukowanie PLA. Tak wygląda moja głowica:
IMG_20171206_165748.jpg
A takie coś się dzieje z wydrukiem jak zaczyna się dużo retrakcji:
IMG_20171206_170238.jpg
Drukarka dalej drukuje ale jest masowa "underextrusion". Jak popatrzycie na moją głowicę to mam wentylator 40x40x20mm najmocniejszy Sunon jakiego można dostać 12 000 RPM, głośniejszy z dwa razy od turbiny 5015. I jak dotknę ostatnie żeberko radiatora to nadal jest gorące że lekko parzy. Sprawdzałem również czy zwykły 30x30x10mm z oryginalnym tunel sobie lepiej poradzi ale było jeszcze gorzej (heatbreak się blokował). Ten sam efekt jest z i bez pasty termoprzewodzącej miedzy heatbreakiem a radiatorem.

Sama budowa głowicy to tak:
- oryginalna dysza E3D miedziana
- oryginalny heatbreak od E3D
- "podrabiany" radiator oraz blok
- oryginalna termopara oraz wzmacniacz do niej.

Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy żeby chiński radiator był do d*** i gorzej odwał ciepło do powietrza ale jakoś nie chce mi się wierzyć. Nie słyszałem żeby ktoś miał z tym problem. Również temperatura wydruku raczej jest ok, przy 195C ledwo zaczyna wychodzić z dyszy PLA a drukuje przy 210C gdzie już fajnie płynie idzie. Retrakcja podobnie sprawdzałem od 1mm do 4mm i żadnej różnicy a przy poniżej 3mm mam nitki co widać na wydruku wyżej.

Any idea :crazy: ?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: Kopytko »

Pokaż zdjecia jaka jest przestrzeń za radiatorem , tam gdzie dmucha wentylator. Bo wg mnie to moze byc problemem. Strumień nie ma się gdzie rozproszyć. U mnie nawet kabel od grzałki jak przechodził za radiatorem powodował słabsze chłodzenie, z powodu tego ,ze powietrze miało opór swobodnego wylotu.
Też mam pół-oryginał i jak mam głowice nagrzaną do 250 stopni , to moge bez problemu trzymać palec na radiatorze. Wentylatorek sunon 30x30x10 , ten słabszy co ma 7m3 przepływu.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: Berg »

patrzę na tę fotkę... (i widzę wydrukowane rolki z tyłu ;) ) ale mam wrażenie, że coś tam jakby za grubo masz między radiatorem a blokiem.. czy mi się wydaje?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

a bo teraz kombinowałem z dodatkową izolacją miedzy blokiem a radiatorem, to taśma :P. Ale jeszcze nie przetestowałem czy to coś da. Zdjęcia co jest za zaraz wrzucę.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: tig33r »

OT: Co to za klawiatura?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

tig33r pisze:OT: Co to za klawiatura?
A4TECH KV-300H
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: mcxmcx »

Tak na szybko, to wykręć o dwa obroty łącznik z bloku, zobacz jaka jest odległość, daj nowa pastę termiczna i zakręceni właśnie i te 2 obroty dalej.

Weź to połóż na stole (albo postaw) rozgrzej tylko z wentylatorem włączonym i jedziesz.
Bez mocowania etc. Sam radiator i wentylator.

Jak masz szczeliny po bokach, to odrobina taśmy klejącej, żeby nie wychodziło powietrze bokiem.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

Możecie mieć rację z tym że z tyłu jest za dużo rzeczy :/. A pomysł z sprawdzeniem głowicy bez mocowania mi się podoba, tak zrobię. Poniżej zdjęcia jak to wygląda z tyłu:
IMG_20171206_181440.jpg
IMG_20171206_181507.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: Berg »

a daj linka do tego tunelu na radiator.
tak na szybko to wydaje mi się że on jest bez sensu zrobiony faktycznie dodatkowo jest zblokowany kabelkami, no ale u mnie w Lume przy full metal pod titanem też nie jest jakoś bardzo przewiewnie jednak nie matakiego kłopotu, full chińszczyzna.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 28
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Gorący radiator E3D - problem z drukowaniem PLA na full metal

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:a daj linka do tego tunelu na radiator.
tak na szybko to wydaje mi się że on jest bez sensu zrobiony faktycznie dodatkowo jest zblokowany kabelkami, no ale u mnie w Lume przy full metal pod titanem też nie jest jakoś bardzo przewiewnie jednak nie matakiego kłopotu, full chińszczyzna.
O ile dobrze pamiętam to ten https://www.thingiverse.com/thing:1439903 lekko przerobiony w programie i ręcznie :D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”