M200, wydruk odkleja się od raftu

Jakość druku Cię nie zadowala?
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: kkk »

Cześć,

Piszę z kolejnym problemem, tak jak w temacie - wydruk odkleja mi się od raftu, co spowodowane jest skurczem materiału. Próbowałem już drukować z ABSu uraz HIPSU, w obu przypadkach to samo.
Drukuję to co widać na zdjęciach, model pusty w środku, grubość ścianki 0.8mm, drukowane z zasłoniętymi bocznymi ścianami aby utrzymać większą temp.
Pierwsze co przychodzi mi odo głowy to przeprojektowanie modelu tak, aby powierzchnia styku z raftem była większa, np 10mm, mogłbym też osłonić górny otwór w drukarce. Myślicie że to by rozwiązało problem, ewentualnie macie jakieś inne rady? Fajnie byłoby gdyby udało się wydrukować to w HIPSIe

Pozdrawiam
k
Załączniki
IMG_20180106_164345.jpg
IMG_20180106_164334.jpg
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: skmskm »

Skurcz materiału odrywa wydruk od tratwy, musisz zmniejszyć odległość między tratwą a wydrukiem w ustawieniach.(nie mam M200 nie wiem jaki parametr). Cura coś takiego ma.
kkk
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: FlameRunner »

Coś mi się obiło o uszy, że beta Z-Suite 2 pozwala regulować przyleganie wydruku do raftu?
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: kkk »

Fakt, jest parametr "first layer gap", domyślnie ustawiony na 0,23mm. Myślicie że tylko zmniejszenie tego parametru rozwiąże problem? Oderwę potem wydruk od raftu?
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: skmskm »

Ja mam ustawione na 0.15 i odrywam bez problemu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: FlameRunner »

kkk pisze:Fakt, jest parametr "first layer gap"
Jesteśmy w domu!
kkk pisze:Myślicie że tylko zmniejszenie tego parametru rozwiąże problem?
Dokładnie taką mam nadzieję. Ten parametr wprost wpływa na siłę przylegania wydruku do raftu - od całkowitego zespolenia do drukowania w powietrzu.
kkk pisze:Oderwę potem wydruk od raftu?
Na razie to sam się odrywa. :P

Spróbuj ustawić powiedzmy 0,19 mm i daj znać.
kkk
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: kkk »

Problem rozwiązany, dzięki! Zmniejszenie odległości wystarczyło do bezproblemowego wydrukowania detalu.
Fajnie, że można liczyć na Waszą pomoc. Jak widać nawet M200 nie daje gwarancji bezproblemowego drukowania.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: FlameRunner »

To niestety jest inherentna wada zahardkodowanych profili druku.
Dystans 0,23 mm to najwyraźniej dobry kompromis między dobrym przyleganiem modelu do raftu a łatwością ich oddzielenia, który sprawdza się pewnie dla 99% drukowanych modeli. W 99% przypadków użytkownik jest zachwycony, że nic nie musiał ustawiać, wrzucił model, załadował filament i parę(naście/dziesiąt) godzin później miał poprawny wydruk.
Ale raz na sto modeli trafi się taki, który ze względu na swój kształt będzie miał wybitną tendencję do odklejania się od raftu...

PS Dla formalności: jaka odległość okazała się być odpowiednia?
kkk
Postów w temacie: 4
Posty: 55
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:57
x 4

Re: M200, wydruk odkleja się od raftu

Post autor: kkk »

Puściłem z tego co pamiętam na 0,17 przy warstwie druku 0,19 i przy odrywaniu raftu został kawałek nitki z wydruku, ale wydaje mi się że wynika to też z geometrii modelu (ostry skos). Chociaż pewnie 0,19 też dałoby radę jeżeli chodzi o trzymanie skurczu

Tym bardziej cieszy fakt, że Zortrax idzie w dobrym kierunku jeżeli chodzi o soft. Pojawia się coraz opcji, które czasami okazują się być przydatne.
Jeszcze inną kwestią jest to, że nie drukowałem na oryginalnym Z-HIPSIE, być może to też miało wpływ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”