Walka z powijaniem rogów

Jakość druku Cię nie zadowala?
7hebill
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 01 lut 2018, 14:53

Walka z powijaniem rogów

Post autor: 7hebill »

Od jakiegoś czasu walczę z podwijaniem się modeli z Slic3r PE.
Drukuje PLA w 180*c na zimnym stole. Klon Prusa i3.
Próbowałem taśmy malarskiej z klejem - odrywa sie od taśmy albo razem z taśmą.
Teraz drukuje na szkle, gdzie na szkle wyczyszczone octem - nie trzyma, z lakierem do włosów - nie trzyma, woda z cukrem (w którymś z postów wyczaiłem) - trzyma ale już na wyższych warstwach powoli się odrwają krawędzie mimo to.
Bawiłem się z różnymi prędkościami i mam wrażenie, że to nic nie zmienia.
Mam zamiar wyprubować jeszcze plexi - w drodze pocztą.
Może to wina chłodzenia wydruku ?
Drukowałem wcześniej Curą i tam praktycznie wydruki ledwo odchodziły od stołu. Ale musiałem z niej zrezygnować bo mi coś się filament czopował w połowie większych wydruków ;/
Może ktoś pomoże ?:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 3
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: Marcin1415 »

Temat wałkowany tyle razy. Dimafix + szyba 60stopni. Sama szyba 60stopni przetarta octem do pisku. Trzyma tak że wydruk potrafi się oderwać z kawałkiem szyby. Na zimno to raczej ciężka sprawa chyba że na plexi.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: McKee »

Nie każdy ma grzany stół przecież, a kolega pisał, że z curą było OK.
Moim zdaniem należałoby sprawdzić/porównać prędkość drukowania i wysokość pierwszej warstwy.
Podejrzewam, że profil slic3r-a,ma szybsze drukowanie pierwszej warstwy, więc nie klei tak jak w Cura.
Czy możesz porównać profile? Może też sprawdź / porównaj nagłówki gotowych plików g-code (zakładam że masz stare z cury) - tam masz też parametry druku.

PS.: Na początek zmniejsz prędkość druku o połowę tego co na screen, a prędkość 1-szej warstwy ustaw na 10mm/s (tak - bardzo wolno - ale to dla testu)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
guzio14
Postów w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 03 wrz 2017, 12:38
Lokalizacja: Lublin
Drukarka: Printo h2
x 6

Re: RE: Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: guzio14 »

Marcin1415 pisze:Temat wałkowany tyle razy. Dimafix + szyba 60stopni. Sama szyba 60stopni przetarta octem do pisku. Trzyma tak że wydruk potrafi się oderwać z kawałkiem szyby. Na zimno to raczej ciężka sprawa chyba że na plexi.
Tu kolega ma rację mi odeszło z odpryskiem szkła :). Ja robię tak:
Rozgrzewający się stół (szkło) przecieram octem, do tego celu używam spryskiwacza takiego jak po płynie do szyb i ręcznika papierowego. Stół rozgrzewam do 50°C i czekam ok 10 minut, po czym zaczynam drukowanie. Chyba nie trzeba mówić by stół był wypoziomowany i skalobruowany (wysokość pierwszej warstwy...). Wydruki trzymają się tak że muszę studzic tafle szklaną, Delikatnie maczam pędzelek w wodzie i smaruje przy samym wydruku wodą tak by ta została wciągnięta pod wydruk. Wtedy łatwo odchodzi (prawie sam) gotowe :)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: McKee »

Dimafix (na grzanym stole) jest właśnie po to żeby szkło nie odbywało się razem z wydrukiem.
Ale jeszcze raz zwracam uwagę, że chodzi o wydruk na ZIMNYM stole.

PS.: 7hebill: zapomniałem wcześniej: HERGON potrafi mocno na zimnym stole trzymać. Próbowałeś?
I jeszcze: czy tego samego filamentu używasz co wczesniej? Może to inny filament inaczej trzyma?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: artur_n »

Używam kaptonu i wydruki trzymają się mocno, przed drukiem odtłuszczające powierzchnie acetonem.
7hebill
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 01 lut 2018, 14:53

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: 7hebill »

@McKee Dzięki za utrzymanie wątku w obrębie zimnego stołu :) Grzanie obecnie mnie nie interesuje mimo, że mam owy stół.
Próbowałem w nocy drukowania o połowę wolniej ale nie widziałem różnucy. Plexi zamówione idzie pocztą wiec musze kilka dni odczekać, poki co probowałem taśmy dwu stronnej ale mimo to rogi się jeszcze delikatnie odrywają. Pokombinuję troche z tym filamentem może temperatury i chłodzenie dodatkowe filamentu. Możliwe, że to chłodzenie co mam jest mało wydajne. Czy w ogole chłodzenie odgrywa tutaj bardzo wazną rolę? To jest moja pierwsza szpulka filamentu wcześniej nie miałem innej. Mam co najwyżej 10m sampla od innego sprzedawcy może zrobie małe porównianie dzisiaj w nocy ;)
Zauważyłem że odrywaja sie te rogi dopiero na wyższych warstwach powiedzmy gdzieś na 1-2cm wysokości wydruku. Może jest po przydatna informacja.
@artur_n
Kapton chyba też zamowie sobie jakąś niewielką ilość do testów.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 3
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: Marcin1415 »

Plexa zalatwi sprawę. Miałem kiedyś zamiast hotbeda ale gruba cos kolo 10mm. Abs tez sie klei na zimna plexe ale nieda rady bez grzania, pęka na warstwach.

Ps. Tutaj masz watek na starym forum. http://www.mojreprap.pl/viewtopic.php?f ... &start=190
Ostatnio zmieniony 11 lut 2018, 23:44 przez Marcin1415, łącznie zmieniany 1 raz.
7hebill
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 01 lut 2018, 14:53

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: 7hebill »

taka plexa 2mm grubości starczy?
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 3
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Walka z powijaniem rogów

Post autor: Marcin1415 »

Zobacz moja odpowiedzv wyżej edytowalem. Ja miałem cały stolik z plexi 10mm aby byl równy. 2mm nie wyrównasz chyba ze na jakas równa powierzchnie polzysz. Nie wiem jaki masz stolik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”