Dziwny problem z podawaniem filamentu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 8
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Dziwny problem z podawaniem filamentu

Post autor: Drunk_ZoZol »

Witajcie.

Problem zdarza mi się drugi raz. Za pierwszym razem zwaliłem na złej jakości filament (Myślałem, że problem ten występuje poprzez nietrzymanie średnicy filamentu).

Jednak po wymianie filamentu problem powrócił mniej więcej w 3/5 rolki.

Co parę godzin sprawdzam jak idzie wydruk, akurat puściłem go o 1 w nocy, ostatni raz zerkałem na niego o 3 - było idealnie.

Rano poszedłem zajrzeć czy już się skończyło (Przewidywany czas - 6 godzin, skończyło po lekko ponad 8, ale to norma u mnie :D )
DSCN0094.JPG
To co widać na zdjęciu (Ta mocna przerwa) to moje rozerwanie, myślałem że gdzieś spojrzę i się dowiem co mogło przeszkodzić - wszystko poniżej warstw gdzie podawało za mało filamentu (kropki, nie ciągłą linie) było ok. Zdjęcie obu połówek, gdyż widać że potem problem zniknął by po chwili znów się pojawić na parę warstw...

Tak jak napisałem, mam to już drugi raz, tyle, że zwaliłem wcześniej na zły filament.

Z rzeczy które mogę napisać:

- Drukowane na CR10-4s - Soft niezmieniony.
- Pierwszym filamentem przy którym wystąpił owy problem był DD, drugim (zdjęcie) Wolfix (Od plast-spaw)
- średnica dyszy 0,4, druk 0,3. Prędkość 55mm/s, 50% wierzchnia warstwa, 70% podpory i wypełnienie) - Do tej pory każdy wydruk wychodził idealnie. Czasem potrafiło co prawda nie puścić jednej linii zewnętrznej, ale mi to kompletnie nie przeszkadzało, bo każda kolejna była idealna.
- Filament po puszczeniu go ekstruderem trzymał szerokość na całej swojej długości (ponad 20 cm wyplułem)
- Zębatka ekstrudera była ciut przybrudzona - przedmuchałem ją - problem dalej występuje.

Jeżeli potrzebujecie jeszcze jakichś informacji - chętnie je udzielę.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: Domell »

Przegrzewanie się stepsticka? Jak masz ustawioną rolkę z materiałem? nie kręci się za luźno/za ciężko? Nie splątał się? lub tym podobne?
Próbowałeś zmienić/ wyczyścić dyszę?

T
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 8
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: Drunk_ZoZol »

Właśnie byłem zerknąć na wydruk - Co jakiś czas (dość rzadko) stukało w ekstuderze. Jak spojrzałem było to łożysko dociskające do śruby (stawało w miejscu, śruba dalej pracowała - a filament był pchany - po spojrzeniu na wydruk (mniej więcej w miejsce gdzie skoczyło łożysko) - widać że są kropki w zamian za ciągłą linię.

Co do jakiegokolwiek przegrzewania się - silnik ekstrudera jest gorący - ok. 80 stopni - po poczytaniu na ten temat stwierdziłem że to normalne..

Nie wiem co może powodować zatrzymanie się łożyska, spróbuję przeczyścić i zobaczę czy są jakieś efekty.

Co do rolki z filamentem - ustawiona jest dokładnie tak samo jak "zawsze" :D - kręci się luźno, przedrukowałem na takim ustawieniu już ponad 200 godzin - bez żadnych problemów tego typu.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: SQ9KRD »

Ten filament to PLA/ABS/Pet-G ??
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 8
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: Drunk_ZoZol »

PLA.

Zdjąłem łożysko. Nie dość że była masa plastiku pod nim, to jeszcze nie wygląda na to, by było proste...
DSCN0099.JPG
środkowy pierścień - w jednym miejscu styka do metalu, w innym jest oddalony o jakieś 0,5mm..
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: samezrp »

Jak dla mnie 80 stopni na silniku to nie jest norma.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu - HELP!

Post autor: FlameRunner »

Drunk_ZoZol pisze: silnik ekstrudera jest gorący - ok. 80 stopni - po poczytaniu na ten temat stwierdziłem że to normalne..
Może i normalne/akceptowalne dla samego silnika, ale PLA mięknie w temperaturze około 50 stopni.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 8
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu

Post autor: Drunk_ZoZol »

Właśnie jadę do sklepu po cały eostruder aluminiowy. Może pomoże też trochę na temperatury. Choć nie bardzo ma jak. W każdym razie myślałem o tym by przykleić jakieś radiatory na silnik z nieoslonietych stron na taśmę termoprzewodzaca. Co o tym myślicie? Jak pasywne nie wystarczy to zawsze mogę dać jakiś wiatrak.
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu

Post autor: Berg »

1. na jakiś czas bym obniżył retrakcję i sprawdził czy się poprawi
2. jeśli te stepstkiki to nie jest DVR8825, jeśli nie ma wentylatora chłodzącego stepstiki, to bym go dołożył - tak na wszelki wypadek albo obniżył nieco prąd stepstika - jedno z tych dwóch
3. a tak jeszcze zapytam na koniec - czyścik na filament założony?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Dziwny problem z podawaniem filamentu

Post autor: marek91 »

Jaka temperatura druku PLA? Bo po zdjęciu wydruku przypuszczam że zbyt niska, PLA powinno być błyszczące po wydruku a nie satynowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”